Dezynfekcja

 

Metody dezynfekcji

Dezynfekcja ( oznacza odkażanie) – polega ona na niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Niestety działanie dezynfekcji nie zawsze osiąga ten skutek, niekiedy tylko niszczy drobnoustroje, ale przetrwalniki pozostają nienaruszone. Odkażony materiał nie zawsze jest sterylny. Działania dezynfekcji dotyczą przedmiotów w przeciwieństwie do antyseptyki, która dotyczy skóry i ran.

 

Dezynfekcja zapobiegawcza

Dezynfekcja zapobiegawcza stosowana jest w tych miejscach gdzie występuje największe zagrożenie zakażeniami mikroorganizmów jak i drobnoustrojów. Dzięki dezynfekcji zapobiegawczej jest do minimum zmniejszane zagrożenie zakażeniem. Stosuje się ją przede wszystkim w takich miejscach jak kuchnia, łaźnia czy też stołówka, ale również do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku jak na przykład naczynia.

 

Dezynfekcja ogniskowa
Dezynfekcja ogniskowa ma dwa rodzaje stosowania – dezynfekcja bieżąca oraz dezynfekcja końcowa. Pierwsza stosowana jest w samym ognisku zakażenia, czyli na przykład w najbliższym otoczeniu chorego lub też przy samym łóżku nosiciela. Dezynfekcja końcowa jest bardziej ogólna i podejmowana jest w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba chora.

 

Dezynfekcja – metody
Rozróżnia się trzy metody dezynfekcji: termiczno – chemiczne, fizyczne lub też chemiczne.

 

Fizyczne czynniki stosowane przy dezynfekcji:

 

 

Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:

 

Czynniki chemiczne tylko niwelują, a nie niszczą drobnoustroje, dlatego też wszystkie przedmioty, przy których zostały one zastosowane nie są jałowe, ale doskonale nadają się one do użytku.


Od czego zależy wynik dezynfekcji?

  1. Wynik dezynfekcji zależy przede wszystkim od rodzaju drobnoustrojów, ich aktywności jak i ilości, w jakiej występują,
  2. Kolejnym czynnikiem jest środowisko, w jakim będzie wykonywana dezynfekcja – trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę powietrza, wilgotność jak i na pH oraz poziom kationów,
  3. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka chemicznego, jego stężenie jak i przewidywany czas działania.

 

Jednym słowem mówiąc trzeba zwrócić uwagę na wszystko, co dzieje się w koło, aby zastosować jak najlepszy i jak najbardziej skuteczny środek dezynfekcji. Musi on być odpowiednio dobrany do danych drobnoustrojów, dobrze reagować na warunki w pomieszczeniu, mieć bezpośredni kontakt z powierzchniami (muszą być one odsłonięte) jak i jednocześnie jego stężenie jak i okres działania musi być na odpowiednim poziomie.

 

Artykuły

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.