Fumigacja kontenerów

Fumigacja kontenerów

 

Fumigacja palet drewnianych używanych w transporcie międzynarodowym poza terytorium Unii Europejskiej, a nawet miedzy niektórymi państwami członkowskimi organizacji (np. Hiszpania, Portugalia) - to wymóg stawiany przez prawo. Procedurze czasami jest poddawana także transportowana żywność - tego typu praktyki spotykamy np. w Indiach.

 

Co to są kontenery?

 

Kontenery to metalowe skrzynie, które służą do transportu drobnych towarów. Umożliwiają łatwy i sprawny załadunek towarów oraz wielokrotne użycie. Rozmiary i konstrukcja kontenerów nie mogą być przypadkowe - wszystko regulują unijne przepisy. Istnieją różne rodzaje kontenerów - jedne mają przeznaczenie uniwersalne, inne stosuje się do transportu materii organicznej (są np. wyposażone w wentylację). Jak się je przewozi? Najczęściej służą do tego kontenerowce (czasami o gigantycznych rozmiarach), a także rorowce, statki śródlądowe, kolej, ciężarówki.

 

Na czym polega zabieg fumigacji kontenerów?

 

Fumigacja to nic innego jak zwalczanie szkodników przy pomocy środków chemicznych, które działają w postaci gazu, pary albo dymu (są to tzw. fumiganty) - jest więc metodą dezynsekcyjną. Celem fumigacji jest wytępienie bytujących w drewnie pasożytów bez szkody dla materiału, z którego zbudowany jest przedmiot. Jeśli fumigacja stosowana jest w transporcie międzynarodowym, wówczas nosi miano eksportowej lub fitosanitarnej. Drewno używane na kontenerach musi spełniać wymagania standardu fumigacji ISPM 15 Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin IPPC.

 

Jak przebiega fumigacja? Obiekt, który ma zostać poddany gazowaniu, zostaje zamknięty w szczelnym „namiocie” lub komorze. Następnie do wnętrza jest pod ciśnieniem wprowadzany fumigator. Fumigacja jest obecnie prowadzona z użyciem nowoczesnych fumigatorów albo jako obróbka termiczna. Dzięki niej drewno staje się zabezpieczone przed szkodnikami, a to zapewnia jego dłuższą trwałość, bezpieczeństwo przewożonych towarów i spełnienie wysokich standardów. Zabiegi wykonywane są przez wyspecjalizowane ekipy.

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.