Fumigacja kontenerów

Fumigacja kontenerów

 

Fumigacja palet drewnianych używanych w transporcie międzynarodowym poza terytorium Unii Europejskiej, a nawet miedzy niektórymi państwami członkowskimi organizacji (np. Hiszpania, Portugalia) - to wymóg stawiany przez prawo. Procedurze czasami jest poddawana także transportowana żywność - tego typu praktyki spotykamy np. w Indiach.

 

Co to są kontenery?

 

Kontenery to metalowe skrzynie, które służą do transportu drobnych towarów. Umożliwiają łatwy i sprawny załadunek towarów oraz wielokrotne użycie. Rozmiary i konstrukcja kontenerów nie mogą być przypadkowe - wszystko regulują unijne przepisy. Istnieją różne rodzaje kontenerów - jedne mają przeznaczenie uniwersalne, inne stosuje się do transportu materii organicznej (są np. wyposażone w wentylację). Jak się je przewozi? Najczęściej służą do tego kontenerowce (czasami o gigantycznych rozmiarach), a także rorowce, statki śródlądowe, kolej, ciężarówki.

 

Na czym polega zabieg fumigacji kontenerów?

 

Fumigacja to nic innego jak zwalczanie szkodników przy pomocy środków chemicznych, które działają w postaci gazu, pary albo dymu (są to tzw. fumiganty) - jest więc metodą dezynsekcyjną. Celem fumigacji jest wytępienie bytujących w drewnie pasożytów bez szkody dla materiału, z którego zbudowany jest przedmiot. Jeśli fumigacja stosowana jest w transporcie międzynarodowym, wówczas nosi miano eksportowej lub fitosanitarnej. Drewno używane na kontenerach musi spełniać wymagania standardu fumigacji ISPM 15 Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin IPPC.

 

Jak przebiega fumigacja? Obiekt, który ma zostać poddany gazowaniu, zostaje zamknięty w szczelnym „namiocie” lub komorze. Następnie do wnętrza jest pod ciśnieniem wprowadzany fumigator. Fumigacja jest obecnie prowadzona z użyciem nowoczesnych fumigatorów albo jako obróbka termiczna. Dzięki niej drewno staje się zabezpieczone przed szkodnikami, a to zapewnia jego dłuższą trwałość, bezpieczeństwo przewożonych towarów i spełnienie wysokich standardów. Zabiegi wykonywane są przez wyspecjalizowane ekipy.

 

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.