Fumigacja kontenerów

Fumigacja kontenerów

 

Fumigacja palet drewnianych używanych w transporcie międzynarodowym poza terytorium Unii Europejskiej, a nawet miedzy niektórymi państwami członkowskimi organizacji (np. Hiszpania, Portugalia) - to wymóg stawiany przez prawo. Procedurze czasami jest poddawana także transportowana żywność - tego typu praktyki spotykamy np. w Indiach.

 

Co to są kontenery?

 

Kontenery to metalowe skrzynie, które służą do transportu drobnych towarów. Umożliwiają łatwy i sprawny załadunek towarów oraz wielokrotne użycie. Rozmiary i konstrukcja kontenerów nie mogą być przypadkowe - wszystko regulują unijne przepisy. Istnieją różne rodzaje kontenerów - jedne mają przeznaczenie uniwersalne, inne stosuje się do transportu materii organicznej (są np. wyposażone w wentylację). Jak się je przewozi? Najczęściej służą do tego kontenerowce (czasami o gigantycznych rozmiarach), a także rorowce, statki śródlądowe, kolej, ciężarówki.

 

Na czym polega zabieg fumigacji kontenerów?

 

Fumigacja to nic innego jak zwalczanie szkodników przy pomocy środków chemicznych, które działają w postaci gazu, pary albo dymu (są to tzw. fumiganty) - jest więc metodą dezynsekcyjną. Celem fumigacji jest wytępienie bytujących w drewnie pasożytów bez szkody dla materiału, z którego zbudowany jest przedmiot. Jeśli fumigacja stosowana jest w transporcie międzynarodowym, wówczas nosi miano eksportowej lub fitosanitarnej. Drewno używane na kontenerach musi spełniać wymagania standardu fumigacji ISPM 15 Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin IPPC.

 

Jak przebiega fumigacja? Obiekt, który ma zostać poddany gazowaniu, zostaje zamknięty w szczelnym „namiocie” lub komorze. Następnie do wnętrza jest pod ciśnieniem wprowadzany fumigator. Fumigacja jest obecnie prowadzona z użyciem nowoczesnych fumigatorów albo jako obróbka termiczna. Dzięki niej drewno staje się zabezpieczone przed szkodnikami, a to zapewnia jego dłuższą trwałość, bezpieczeństwo przewożonych towarów i spełnienie wysokich standardów. Zabiegi wykonywane są przez wyspecjalizowane ekipy.

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?