Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Czy osy są zagrożeniem dla człowieka?

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Charakterystycznymi cechami os są silne przewężenie odwłoka u nasady i czarno-żółte ubarwienie. Rozwój larw os następuje wewnątrz gniazd gdzie karmione są one i doglądane przez robotnice. Liczne warstwy masy papierowej utrzymują wewnątrz gniazda stałą wilgotność i temperaturę, które są optymalne dla jaj i larw. Otwór wejściowy jest niewielki co minimalizuje wpływ otoczenia zewnętrznego na warunki panujące wewnątrz gniazda. Z naszego artykułu dowiecie jak uchronić się przed osami, jakie są skuteczne metody zwalczania os, jakie są sposoby na osy, jak pozbyć się os i jak zlikwidować gniazdo os.

Społeczeństwa os

Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Ich społeczność podzielona jest na kasty składające się z osobników wykonujących różne zadania. Kasty te to składające jaja królowe, samce trutnie oraz bezpłodne robotnice opiekujące się larwami, zdobywające pokarm i broniące gniazda.

W Polsce najpowszechniejsze gatunki os to osa pospolita i osa dachowa.

Osa pospolita

Wielkość osobników os pospolitych uzależniona jest od kasty do której należą. Największe podobnie jak jest to w przypadku większości owadów społecznych w tym mrówek, pszczół, termitów i szerszeni są liczące od 16 do18 milimetrów królowe. Nieco mniejsze są liczące od 13 do 15 milimetrów samce. Najmniejsze są liczące od 10 do 14 milimetrów robotnice.

Osa pospolita jak sama nazwa wskazuje jest bardzo powszechna. Występuje na terenie niemal całej półkuli północnej z wyjątkiem terenów położonych najbliżej równika. Na półkuli południowej występuje w Australii i nowej Zelandii. W Polsce jest ona pospolita za równo na wsi jak i w miastach.

Osa pospolita swoje gniazda najczęściej buduje w ziemi. Często zdarza się, że znajdują się one w opuszczonych przez gryzonie norach. Czasami gniazda os pospolitych przyczepione są do ścian budynków, krzewów lub drzew.

Osa dachowa

W Polsce często występuje również osa dachowa czasami nazywana także osą niemiecką. Również gniazda tego gatunku os mogą być budowane za równo w ziemi jak i na płaskich pionowych powierzchniach. Gniazda te są znacznie większe od gniazd osy pospolitej. Podczas gdy gniazda os pospolitych mają kilka tysięcy komórek to w przypadku os dachowych zdarzają się gniazda mające dziesiątki tysięcy komórek. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się również mniejsze gniazda os dachowych pod względem ilości komórek przypominające gniazda os pospolitych.

Szerszenie

Bliskim krewnym os są nie mniej od nich niebezpieczne szerszenie. Szerszenie są znacznie większe od os. Królowe szerszeni osiągają aż 3,5 centymetra długości, a robotnice są od nich nieznacznie mniejsze. Szerszenie zakładają swoje duże i kuliste gniazda na strychach, w dziuplach drzew i w budach dla ptaków. W pojedynczym gnieździe szerszeni może żyć nawet 700 osobników tych owadów.

Dlaczego osy są niebezpieczne ?

Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ? Wynika to z faktu, że pszczoła może użyć swojego żądła jedynie raz, a po jego użyciu ginie. W przypadku os jest zupełnie inaczej. Mogą one żądlić wielokrotnie. Sprawia to, że osy często żądlą w sytuacji w której pszczoły nie użyły by swojego żądła. Jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa osy mogą zinterpretować każdy ruch odbywający się w pobliżu ich gniazda. Do ataków os najczęściej dochodzi kiedy niszczone są ich gniazda lub jeśli zostaną one rozdrażnione zapachem, gwałtownymi ruchami ludzi lub jaskrawymi barwami. Duże zagrożenie ze strony os sprawia, że bardzo często konieczne jest zwalczanie os poprzez usuwanie gniazd os.

Użądlenia os są bardzo bolesne

Użądlenia os są bardzo bolesne. Często zdarza się, że są one również  groźne dla życia. Reakcja organizmu człowieka na użądlenie osy jest bardzo zróżnicowana w zależności od indywidualnej wrażliwości użądlonej osoby, miejsca użądlenia i ilości jadu która została wstrzyknięta przez osę podczas użądlenia.

Zazwyczaj reakcja ogranicza się jedynie do miejsca użądlenia i objawia się bólem i pieczeniem odczuwanymi przez od kilku do kilkunastu minut od użądlenia. Wkrótce potem pojawia się opuchlizna która może utrzymywać się na skórze przez kilka dni od użądlenia.

Czasami na skutek użądlenia osy pojawia się reakcja uczuleniowa podczas której następuje rozpad czerwonych krwinek.

Prawdziwe problemy zaczynają się, gdy osy atakują całą grupą, co niestety zdarza się często ponieważ jak wspominaliśmy są one owadami społecznymi. W takich sytuacjach nierzadko dochodzi do kłopotów z oddychaniem, omdleń, biegunki, wymiotów i wysypki. Szczególnie narażone na ataki os są dzieci, które często bywają ciekawskie, a jednocześnie nierozsądne. Ponadto mają one mniejszą od osób dorosłych masę ciała, co sprawia, że wystarcza mniejsza niż w przypadku osób dorosłych ilość os, które je zaatakują by doszło do zagrożenia ich życia.

W skrajnych wypadkach na przykład w przypadku osób uczulonych na jad os śmiertelne może być już pojedyncze użądlenie tego owada. W takich sytuacjach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego objawiającego się drgawkami, omdleniem, swędzącą wysypką, wymiotami, trudnościami z oddychaniem, opuchlizną na twarzy oraz bólami i skurczami w okolicach podbrzusza. Nadwrażliwość na jad os występuje u kilku procent ludzi.

Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w okolicach języka ponieważ opuchlizna tego narządu może doprowadzić do zatkania dróg oddechowych użądlonej osoby.

Ryzyko związane z użądleniami os jest główną przyczyną dla której przeprowadzane jest zwalczanie os poprzez usuwanie gniazd os.

Roznoszenie drobnoustrojów przez osy

To, że osy mogą nas zaatakować jest najbardziej oczywistym i najpoważniejszym problemem powodowanym przez te owady. Sprawiają one jednak też wiele innych problemów. Podobnie jak wiele innych owadów osy mogą przenosić szkodliwe drobnoustroje z miejsc w których wcześniej odbywało się ich żerowanie. A gdzie odbywa się to żerowanie? Często zdarza się, że ma ono miejsce na śmieciach, padlinie lub odchodach. W miejscach tych pełno jest drobnoustrojów w tym również drobnoustrojów niebezpiecznych dla człowieka. Roznoszenie drobnoustrojów przez osy to kolejna przyczyna z powodu której zwalczanie os poprzez usuwanie gniazd os nierzadko jest koniecznością.

Co przyciąga osy ?

Osy bardzo lubią pożywienie zawierające duże ilości cukru. W związku z tym jeśli wyjdziemy na zewnątrz z zawierającymi w swoim składzie duże ilości cukru smakołykami to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyciągną one osy. Przyciągnięte w ten sposób osy mogą za równo przynieść ze sobą chorobotwórcze mikroby jak i zaatakować posilających się biesiadników. Prawdopodobieństwo  pojawienia się os rośnie wraz ze wzrostem ilości słodkości. Więcej słodkości to zwykle również więcej os. Nierzadko całe ich chmary pojawiają  się na wiejskich festynach w trakcie których większe ilości słodkich ciast sprzedawane są na świeżym powietrzu lub podczas innych imprez w trakcie których prowadzona jest tego rodzaju sprzedaż.

Osy mogą przylatywać też do słodyczy i owoców znajdujących się wewnątrz budynków, ale na szczęście można temu łatwo zapobiec zamykając okna i drzwi.

Osy, które przybywają zwabione naszymi słodkościami są szczególnie niebezpieczne ponieważ możemy je przypadkowo zjeść pożywiając się smakołykami, a jak już wspominaliśmy użądlenia os zlokalizowane wewnątrz jamy gębowej są szczególnie niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli lubimy jeść słodkości na świeżym powietrzu to zwalczanie os na przykład przez usuwanie gniazda os może być w naszym przypadku koniecznością.

Niszczenie drewna przez osy

Osy żyją w gniazdach, a gniazda trzeba przecież z czegoś zbudować. Do ich budowy osy używają drewna, które łączą ze swoją śliną tworząc masą papierową. Skąd osy biorą drewno niezbędne do budowy gniazd? Często zdarza się, że aby je zdobyć niszczą elementy wykonanych z drewna budynków oraz różnego rodzaju drewnianych konstrukcji znajdujących się w pobliżu miejsc w których budują swoje gniazda. Osy niszczą też drzewa z których obgryzają korę i wybierają próchno. Zniszczenia powodowane przez osy to jedna z wielu przyczyn z powodu których przeprowadzane jest zwalczanie os.

Pożyteczność os

Z drugiej strony nie należy zapominać o tym, że osy bywają również pożyteczne. Przede wszystkim wynika to z faktu, że osy są owadami drapieżnymi w związku z czym polują one na wiele gatunków owadów szkodliwych dla człowieka i usuwają padlinę. Wśród owadów na które polują osy są miedzy innymi mszyce, gąsienice, mączliki i inne szkodniki. Upolowane w ten sposób owady służą osom głównie jako pokarm dla larw.

Osy zapylają też kwiaty w tym między innymi figi i storczyki. W ostatnich latach liczebność pszczół stale się zmniejsza, a przyczyny tego zjawiska nadal pozostają nieznane. W związku z tym coraz bardziej istotne staje się zapylanie kwiatów przez osy mimo iż nie są one w tym tak skuteczne jak pszczoły.

Jak uniknąć ataku os

Będąc na zewnątrz ryzyko ataku ze strony os można zmniejszyć unikając perfum o silnym zapachu i jaskrawych ubrań oraz miejsc znajdujących się w pobliżu gniazd os lub drzew owocowych. Nie należy zabierać też ze sobą owoców i słodyczy w tym również słodkich napojów, które mogą przyciągnąć osy. Należy też unikać chodzenia boso po trawie zwłaszcza w miejscach w których często pojawiają się osy. Niestety wymienione metody nie zawsze są skuteczne zwłaszcza jeśli gniazdo os znajduje się w niewielkiej odległości od naszego domu. W takiej sytuacji warto rozważyć zwalczanie os na przykład poprzez usuwanie gniazda os.

Osy wewnątrz budynków - problem z osami

Osy stanowią duży problem głównie na zewnątrz budynków, ale zdarza się, że wlatują one również do wnętrz pomieszczeń. Na szczęście zapobiegnięcie pojawieniu się os wewnątrz budynków zazwyczaj nie jest skomplikowane.

Wlatywaniu os przez okna można łatwo zapobiec montując w nich siatki przeciwko komarom. Siatki te przy okazji powstrzymają również inne gatunki latających owadów w tym zwłaszcza komary od których wzięły swoją nazwę i muchy. Osy nie będą też wlatywać do naszych domów jeśli nie będzie w nich żywności, która mogłaby je przyciągnąć. W związku z tym należy usuwać resztki żywności, a posiadaną żywność przechowywać wewnątrz zamkniętych pojemników. Działania te przy okazji zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się w domu innych szkodników w tym zwłaszcza much.

Warto też na bieżąco przeprowadzać remonty budynków tak aby nie pojawiły się w nich miejsca sprzyjające budowie gniazd przez osy.

Jak się pozbyć os - Usuwanie gniazd os

W celu pozbycia się os z danego miejsca opracowano urządzenia takie jak odstraszacze ultradźwiękowe i pułapki na osy. Nie są to jednak skuteczne metody zwalczania os. Najczęściej stosowane pułapki na osy zabijają jedynie pojedyncze osobniki w związku z czym z ich pomocą z pewnością nie pozbędziemy się problemu z tymi owadami. Co zatem zrobić jeśli mamy problem z osami? Jak pozbyć się os? Jak zlikwidować osy? Jak rozwiązać problem z osami? jakie są skuteczne metody zwalczania os? Jeśli chcemy pozbyć się os z danego miejsca powinniśmy pozbyć się ich gniazd.

Osy nie budują swoich gniazd w ciągu jednego dnia. Początkowo ich gniazda są niewielkie i zamieszkiwane są przez niewielką ilość owadów. Dopiero z czasem następuje wzrost liczebności os w gnieździe z czym związany jest wzrost wielkości danego gniazda. Swój docelowy rozmiar gniazda os osiągają po upływie około 3 miesięcy od ich założenia.

Dlatego nie warto czekać z usunięciem gniazda os lecz trzeba zająć się tym jak najszybciej. Metody usuwania gniazd os uzależnione są od tego, gdzie założyły one swoje gniazdo. Gniazda zbudowane w ziemi mogą być zwalczane poprzez zalanie gorącą wodą. Gniazda znajdujące się wyżej zwykle są odymiane. W celu usunięcia gniazda os często stosowane są również środki chemiczne. Bez względu na wybraną metodę gniazda os zazwyczaj usuwane są w godzinach porannych lub późnym popołudniem, kiedy owady te są mniej aktywne. Usunięcie gniazd os rozwiązuje problem z tymi owadami na dłuższy czas ponieważ nigdy nie zakładają one ponownie swoich gniazd w miejscach z których zostały one wcześniej usunięte. Usuwanie gniazd os to najlepszy sposób na osy. W podobny sposób co gniazda os usuwane są gniazda szerszeni, których działalność wiąże się z podobnymi zagrożeniami.

Profesjonalne usuwanie os, profesjonalne usuwanie szerszeni

Usuwanie gniazd os podobnie jak usuwanie gniazd szerszeni jest bardzo niebezpieczne. Jeśli przeprowadzone zostanie ono przez niefachowców może dojść do zagrożenia zdrowia, a nawet życia usuwających gniazdo osób oraz osób przebywających w pobliżu usuwanego gniazda.

Z tego powodu nie należy próbować usuwać gniazd os czy szerszeni samodzielnie, lecz lepiej jest zlecić to trudne i niebezpieczne zadanie fachowcom specjalizującym się w wykonywaniu tego typu prac. Dysponują oni odpowiednimi umiejętnościami oraz sprzętem dzięki którym mogą oni szybko usunąć gniazda bez stwarzania zagrożenia dla siebie i osób znajdujących się w pobliżu miejsca w którym znajdują się usuwane gniazda.

Usuwanie gniazd os lub usuwanie gniazd szerszeni to jedyna profesjonalna metoda zwalczania szerszeni i os. Zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów to najlepszy sposób na pozbycie się naszych problemów jeśli konieczna jest likwidacja os czy likwidacja szerszeni.

 

Masz problem z osami? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci rozwiązać ten problem. - Kontakt

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?