Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwa dowmowa - Czym jest?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Pluskwy za dnia przebywają w różnego rodzaju szparach i zakamarkach, które opuszczają dopiero nocą w związku z czym zazwyczaj o ich obecności w naszym domu dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy zauważamy  ugryzienia pluskiew na naszych ciałach. W naszym artykule napiszemy jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą pluskwy, skąd się biorą pluskwy w domu, skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu, jak się pozbyć pluskiew, jak wytępić pluskwy, jak wyeliminować pluskwy, jak wyglądają ugryzienia pluskiew, jakie są domowe sposoby na pluskwy, jak wygląda profesjonalne zwalczanie pluskiew i jak wygląda zwalczanie pluskiew przez oprysk.

Jak wygląda pluskwa ?

Pluskwy są bezskrzydłymi owadami. Mają od 5 do 7 milimetrów długości. Ich ciała są owalne. Barwa pluskiew uzależniona jest od tego jak dawno pożywiały się one po raz ostatni. Ciała pluskiew, które nie pożywiały się w ostatnim czasie są brązowo-żółte, a ciała osobników, które w ostatnim czasie pobierały krew jest brązowo-czerwone. Pod względem kształtu pluskwy przypominają pestki jabłek.

Odnóża pluskiew są cienkie, ale dobrze rozwinięte. Wyposażone są one w pazurki, które umożliwiają tym owadom przyczepianie się podczas karmienia do ciał swoich gospodarzy. Głowa pluskiew jest krótka i szeroka. Dobrze widoczne czułki składają się z 4 segmentów.

Rozmnażanie się i rozwój pluskiew domowych

Pluskwy bardzo szybko się rozmnażają. W ciągu swojego życia pojedyncza samica składa od 400 do 500 jaj. Jeśli samicy nie brakuje pokarmu składane są one przez nią przez kilka miesięcy w ilości od 2 do 3 dziennie. Jaja pluskiew kremowe i lekko zagięte. Najczęściej składane są one przez samice w szparach i zakamarkach zlokalizowanych w zaciemnionych miejscach. Długość rozwoju pluskwy domowej cechuje się dużym zróżnicowaniem w zależności od temperatury, wilgotności względnej oraz dostępności pożywienia.

Wzrost liczebności pluskiew na przestrzeni lat

Pluskwy przez kilkadziesiąt ostatnich lat pozostawały rzadkością. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy jednak znaczący wzrost ich liczebności. Wzrost  ten obejmuje nie tylko Polskę. Obserwowany jest on w wielu rejonach świata. To dlaczego w ostatnich latach ponownie zaczęły pojawiać się w większych ilościach pozostaje zagadką.

Skąd się biorą pluskwy w domu czy mieszkaniu ?

Miejsc z których pluskwy przybywają do naszych domów i mieszkań jest wiele. W przypadku mieszkań najczęściej po prostu przychodzą one z mieszkań sąsiednich. Pluskwy są płaskie i stosunkowo niewielkie łatwo mogą zatem przejść z nich nawet przez niewielkie otwory w ścianach lub po prostu przechodząc pod drzwiami. Jeśli w danym mieszkaniu wystąpiły pluskwy to prawdopodobieństwo, że są one również w mieszkaniach sąsiednich jest bardzo wysokie. Im dłużej pluskwy przebywają w danym mieszkaniu tym większe jest prawdopodobieństwo, że w pobliżu pojawiły się kolejne kolonie złożone z pluskiew, które odłączyły się od głównej kolonii.

Często przywozimy również pluskwy z miejsc w których nocowaliśmy. Pluskwy mogą być przez nas przywożone za równo z miejsc o niższym standardzie takich jak hostele, schroniska czy akademiki jak i z tych bardziej luksusowych takich jak hotele w tym nawet te najbardziej prestiżowe.

Czasami pluskwy przybywają do naszych domów z meblami lub naszymi gośćmi zdarza się to jednak dużo rzadziej. Pluskwy nie posiadają skrzydeł w związku z czym bez udziału ludzi lub zwierząt domowych trudno jest im przemieszczać się na większe odległości.

Co zrobić żeby nie przynieść pluskiew ?

Prawdopodobieństwo przyniesienia pluskiew z zewnątrz można zmniejszyć. W tym celu należy dokładnie sprawdzać meble, które trafiają do naszych mieszkań. Należy unikać zwłaszcza przynoszenia do domów mebli i innych przedmiotów, które wcześniej zostały przez kogoś wyrzucone ponieważ bardzo możliwe, że powodem dla którego zostały one wyrzucone jest właśnie to, że były one siedliskiem pluskiew. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo, że będziemy mieli pluskwy w domu lub pluskwy w mieszkaniu.

Gdzie ukrywają się pluskwy w domu?

Pluskwy szczególnie często ukrywają się w przedmiotach wykonanych z drewna, papieru lub tkanin. Wszystkie te materiały w naszych domach są bardzo powszechne więc miejsc w których mogą się ukryć pluskwy w nich nie brakuje.

Często pluskwy ukrywają się również pod dywanami, za gniazdkami elektrycznymi, w ramach obrazów, za lustrami  lub w listwach pod którymi ukryte są przewody elektryczne.

Najwięcej pluskiew znajduje się w okolicach łóżka ponieważ właśnie w łóżkach znajdują się nocą żywiciele pluskiew. Często znajdują one sobie nawet kryjówki w samych łóżkach na przykład w wezgłowiu lub materacach.

Co świadczy o obecności pluskiew ?

Oprócz śladów pozostawionych przez pluskwy na naszych ciałach o obecności tych owadów w naszych domach świadczą też oskórki pozostające po wylinkach larw oraz jaja lub martwe osobniki pluskiew. O obecności pluskiew świadczy też strawiona krew, którą znaleźć można w okolicach miejsc w których ukrywają się pluskwy. Plamienia te najczęściej występują grupami. Jeśli aktywność pluskiew w danym miejscu jest wyjątkowo intensywna o ich obecności może świadczyć charakterystyczny zapach przypominający nieco zapach migdałów lub kolendry.

Jak wspominaliśmy pluskwy żywią się głównie ludzką krwią. Ataki pluskiew zwykle mają miejsce nocą podczas naszego snu. Potencjalne ofiary lokalizowane są przez pluskwy za pomocą wrażliwych na ciepło i zapach ssaków czułek.

Ugryzienia pluskiew - czy są groźne? 

Reakcja na ukąszenia pluskiew jest bardzo zróżnicowana. Może być ona niewielka lub wręcz żadna, ale często zdarza się, ze powodowane przez pluskwy dolegliwości są dość poważne.

Jak wspominaliśmy o obecności pluskiew świadczą ślady ich ugryzień. Ale jak wyglądają ślady ugryzień pluskiew ? Najczęściej występują one w grupach liczących trzy, albo i więcej ugryzień zlokalizowanych w jednej linii. Rzadko zdarza się by ślady ugryzień pluskiew występowały pojedynczo. Ukąszenia pluskiew nie są bolesne ponieważ podczas ugryzień pluskwy wstrzykują do ludzkiej krwi substancje o działaniu znieczulającym.

Wygląd miejsc ukąszeń pluskiew jest zróżnicowany. Bardzo często mają one formę zaczerwienionych, wypukłych obrzęków, które przypominają ukąszenia pcheł. W przypadku wystąpienia silniejszej reakcji alergicznej  mogą pojawić się owalne ślady mające 5 centymetrów średnicy. Pluskwy żerują na odsłoniętych częściach ciała. Miejscem na których ich ukłucia znajdują się najczęściej jest brzuch. Poza brzuchem często pojawiają się one również na ramionach, barkach, plecach, szyi i klatce piersiowej. Bardzo rzadko zdarza się, że pojawiają się one również na stopach i nogach. Jeśli pluskwy mają stały dostęp do żywicieli pobierają krew raz na kilka dni. Jeśli żadnych potencjalnych żywicieli nie ma w pobliżu okazują się one jednak wyjątkowo odporne na brak pożywienia i mogą przeżyć bez niego nawet przez kilka miesięcy.

Ze względu na podobieństwo zarówno objawów jak i śladów ugryzień pluskiew do ugryzień i objawów ugryzień innych owadów jedynym pewnym sposobem by upewnić się, że ugryzienia na naszym ciele spowodowane są działalnością pluskiew jest znalezienie osobników tych owadów. Ukąszenia pluskiew często mylone są z ukąszeniami kleszczy, pcheł i wszy. Istnieje też wiele chorób, których objawy przypominają objawy ukąszeń pluskiew.

Życie osób w których domach pojawiły się pluskwy nie jest łatwe. Mają one problemy ze snem, niepokój i poczucie strachu. Na szczęście prawdopodobnie pluskwy nie przenoszą żadnych chorób.

Choroby przenoszone przez pluskwy

Pluskwy przenoszą groźnego pasożyta jakim jest świdrowiec amerykański wywołujący chorobę Chagasa. Świdrowiec amerykański jest pierwotniakiem z rodziny świdrowców. Wywołuje on chorobę Chagasa. Z pluskiew na człowieka świdrowiec amerykański przenosi się poprzez kał tych zwierząt. Zarażenie następuje najczęściej na skutek przypadkowego wcierania kału pluskwiaków w spojówkę lub przez błonę śluzową jamy ustnej.

Świdrowce to rodzina pierwotniaków pasożytniczych powodujących choroby człowieka i zwierząt. Świdrowce żerują w narządach miąższowych kręgowców, osoczu krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym. Obok ludzi świdrowce bardzo często żerują na psach, kotach i bydle. Świdrowce są niewielkie. Osiągają do 70 μm, choć zazwyczaj są one znacznie mniejsze i mają 25–35 μm. Ciało świdrowców jest wrzecionowate i śrubowato skręcone. Jądro komórkowe pojedyncze i umieszczone pośrodku komórki. Świdrowce poruszają się dzięki wici i towarzyszącej jej falującej błony, która biegnie wzdłuż komórki.

Choroba Chagasa występuje głównie w Ameryce Południowej. Nazwa choroby pochodzi od brazylijskiego lekarza, który opisał ją jako pierwszy. Podejrzewa się, że na chorobę tą cierpiał Karol Darwin. Choroba Chagasa zabija około 50000 ludzi rocznie. W samych stanach Zjednoczonych żyje pół miliona osób zarażonych tą chorobą. Pierwszym objawem choroby Chagasa zazwyczaj jest obrzęk zlokalizowany w okolicy ugryzienia pluskwy. W późniejszym czasie dochodzi  do uszkodzenia splotów autonomicznych i mięśnia sercowego. Bardzo często następstwem choroby jest śmierć.

Po zarażeniu się człowieka tą chorobą od pluskwy następuje trwający do 10 dni okres inkubacji tej choroby. W przypadku innych źródeł zarażenia na przykład transfuzji krwi inkubacja może trwać dłużej. Następnie następuje trwająca miesiąc lub półtora ostra faza choroby. Po przejściu fazy ostrej choroba ta przechodzi w stadium bezobjawowe. W przypadku większości chorych nie pojawiają się kolejne objawy choroby. U jednego na kilku chorych dochodzi jednak do rozwinięcia się przewlekłej postaci tej choroby w trakcie której dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych w tym zwłaszcza serca i układu pokarmowego. Następuje to po upływie wielu, nierzadko kilkudziesięciu lat od zarażenia. Uszkodzenia serca objawiają się zawrotami głowy, kołataniem serca i dusznością. Uszkodzenia układu pokarmowego objawiają się kaszlem, czkawką i ulewaniem pokarmu.

Domowe sposoby na pozybcie się pluskiew

Jeśli w naszym domu są pluskwy wiążą się z tym niemałe niedogodności w związku z czym należy szybko podjąć działania mające na celu pozbycie się tych owadów.

Pozbywanie się ubrań pościeli i innych materiałów w których żerują pluskwy zazwyczaj nie jest konieczne. Dla pewności warto jednak wyprać je w wysokiej temperaturze wynoszącej 60° C. Taka temperatura zabija wszystkie stadia rozwojowe pluskiew.

Inny popularny domowy sposób na pluskwy polega na użyciu odkurzacza i dokładnie odkurzenie nim wszystkich miejsc w których mogą znajdować się pluskwy w tym podłóg, szczelin. W praktyce okazuje się to jednak mało skuteczne ponieważ rzadko zdarza się, że odkurzania obejmuje wszystkie miejsca w których chowają się te owady.

Dość skuteczne jest zwalczanie pluskiew gorącą parą jest jednak bardzo czasochłonne i z powodów podobnych jak w przypadku odkurzania w praktyce rzadko zdarza się by metoda ta doprowadziła do całkowitego wyeliminowania pluskiew. Główną zaletą tej metody jest fakt, że jest ona skuteczna wobec wszystkich stadiów rozwojowych pluskiew w tym również dla cechujących się wysoką odpornością jaj. Fakt, ze jaja są bardziej odporne na zwalczanie od nimf i osobników dorosłych wykazany został przez badania prowadzone na Uniwersytecie Sheffield w Wielkiej Brytanii.

Inny domowy sposób na pluskwy to bariery przeciwko pluskwom. Działanie barier przeciwko pluskwom opiera się na fakcie, że w przeciwieństwie do innych gatunków owadów takich jak na przykład muchy nie potrafią one poruszać się po pionowych, gładkich powierzchniach takich jak na przykład szkło. Niestety bariery nie zwalczają pluskiew, a jedynie utrudniają pluskwom dostęp do naszych ciał. Pluskwy są jak wspominaliśmy wysoko odporne na głód w związku z czym bariery muszą skutecznie działać przez wiele miesięcy by wyeliminować problem z tymi owadami. W związku z tym nie można powiedzieć, że bariery przeciwko pluskwom to skuteczny sposób na pluskwy.

Generalnie rzecz biorąc domowe metody na pluskwy nie są szczególnie skuteczne w związku z czym w celu zwalczenia pluskiew najlepiej zwrócić się po pomoc fachowców.

Profesjonalne zwalczanie pluskiew poprzez oprysk

Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

Najpopularniejsze metody oprysku to zamgławianie ULV lub oprysk ciśnieniowy. Podczas zagławiania wytwarzane są drobne krople mgły unoszące się w powietrzu. Podczas oprysku ciśnieniowego ciecz robocza rozprowadzana jest w miejscach w których występują pluskwy lub ich występowanie jest prawdopodobne.

Profesjonalne zwalczanie pluskiew przez wymrażanie azotem i wygrzewanie pluskiew

Istnieją też alternatywne metody zwalczania pluskiew takie jak wymrażanie pluskiew ciekłym azotem lub wygrzewanie pluskiew w praktyce są one jednak rzadko stosowane. Podczas wymrażania ciekłym azotem stosowany jest suchy lód mający temperaturę kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Niestety metoda ta nie jest szczególnie skuteczna w związku z tym razem z nią i tak musi być stosowany oprysk. Wygrzanie mieszkania do temperatury zabijającej pluskwy jest trudne i często prowadzi ono do uszkodzenia znajdujących się w mieszkaniu przedmiotów w tym zwłaszcza elektroniki. Z drugiej strony zaletą wygrzewania jest fakt, ze przy okazji zwalcza ono również inne gatunki owadów występujących w danym miejscu i obejmuje ono całe pomieszczenia.

Pułapki na pluskwy

Inna popularna profesjonalna metoda na pluskwy to pułapki na pluskwy. Pułapki na pluskwy nie cechują się jednak szczególnie dużą skutecznością. Jest tak przede wszystkim dlatego, że dzięki feromonom agregacyjnym pluskwy po żerowaniu zwykle wracają do miejsc w których przebywały wcześniej. W związku z tym oprysk to nadal najskuteczniejsza metoda na pluskwy.

 

 

 

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?