Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

 

Czym są świerzbowce drążące ?

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków.

Występowanie świerzbowców 

Świerzbowce występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

Przenoszenie się świerzbowców między żywicielami

Pomiędzy swoimi żywicielami przenoszą się one przez bezpośrednie kontakty między nimi.

Rozmnażanie się i rozwój świerzbowców

Zapłodnienie ma miejsce na ciałach żywicieli. Po zapłodnieniu samice świerzbowców drążących drążą mające kilkanaście milimetrów długości korytarze. W korytarzach tych składają one jaja których jest przeciętnie kilkadziesiąt. Kolejne korytarze drążone są przez larwy, które wylęgną się z jaj oraz przez nimfy w które przekształcą się larwy.

Dolegliwości powodowane przez świerzbowce u ludzi

Drążenie korytarzy przez świerzbowce powoduje uszkodzenia skóry, co może przyczyniać się do infekcji alergicznych. Najczęstszymi objawami żerowania świerzbowców są pokrzywki, grudki i strupy. Objawy te zlokalizowane są w okolicach genitaliów i piersi, w pachwinach, pachach oraz pomiędzy palcami dłoni. U dzieci zasięg występowania tych objawów jest znacznie większy. Mogą one obejmować całe ciało.

Świerzbowce u zwierząt

Świerzbowce początkowo żerowały wyłącznie na człowieku. Dopiero z niego przeniosły się one na zwierzęta. Świerzbowe żerują na wielu gatunkach ssaków w tym na wielu hodowanych na człowieka w tym między innymi na bydle u którego powodują one znaczny spadek mleczności i na kotach.

U zwierząt podobnie jak jest to u ludzi świerzbowce pojawiają się przede wszystkim na głowie. Z niej rozprzestrzeniają się one na całe ciało. Żerowanie świerzbowców na zwierzętach prowadzi do powstawania strupów i guzków. Wspomniane guzki i strupy powodują wypadanie sierści oraz zmiany skórne. W przypadku szczególnie silnej infekcji może nastąpić zgon zwierzęcia na którym żerują świerzbowce.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?