Jak odstraszyć jaskółki - zabezpieczenie przed jaskółkami

Metody odstraszania i zabezpieczania przed jaskółkami.

odstraszanie jaskółek

Jaskółki

W niniejszym artykule zajmiemy się jaskółkami i zabezpieczeniami przed jaskółkami. Dowiemy się z niego czym są jaskółki, do jakiej rodziny należą jaskółki, gdzie występują jaskółki, jak duże są jaskółki, jak wyglądają jaskółki, co jedzą jaskółki, dlaczego jaskółki nisko latają przed deszczem, skąd przylatują jaskółki i gdzie jaskółki budują swoje gniazda. W dalszej części artykułu przedstawimy 3 gatunki jaskółek występujących w Polsce: brzegówkę, oknówkę i dymówkę. Napiszemy gdzie występuje oknówka zwyczajna, skąd przylatuje oknówka zwyczajna, jak wygląda oknówka zwyczajna, gdzie występuje oknówka zwyczajna, jak wygląda jaskółka dymówka, gdzie gniazduje jaskółka dymówka, gdzie występuje jaskółka brzegówka i jak wygląda jaskółka brzegówka. Na koniec zajmiemy się zabezpieczeniami przed jaskółkami. Napiszemy jak rozwiązać problemy z jaskółkami, jak się pozbyć jaskółek, co zrobić aby jaskółki nam nie brudziły, jak zabezpieczyć balkon przed zanieczyszczeniem przez jaskółki, czym są siatki przeciw ptakom, jakie siatki chronią przed jaskółkami, czym są spirale przeciw ptakom. Powiemy jak rozwiązać problemy z jaskółkami, jak rozwiązać problemy z oknówką, jak rozwiązać problemy z dymówką, jak rozwiązać problemy z brzegówką. Sposoby na jaskółki, które zaprezentujemy to również świetne sposoby na gołębie i sposoby na inne ptaki.

Czym są jaskółki ?

Jaskółki to podrodzina ptaków z rzędu wróblowatych. Obok podrodziny jaskólników należą do rodziny jaskółkowatych. Jaskółki występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Osiągają one od 11 do 25 centymetrów długości. Dzioby jaskółek są krótkie, a skrzydła długie i ostro zakończone. Głównym pożywieniem jaskółek są owady, które łapią w trakcie lotu. Wysokość lotu jaskółek uzależniona jest od wilgotności powietrza. Gniazda budują na budynkach, skałach lub w norach.

Gatunki jaskółek występujące w Polsce

W Polsce występują 3 gatunki jaskółek: brzegówka, oknówka zwyczajna i dymówka. Wszystkie objęte są ścisłą ochroną.

Oknówka zwyczajna

Oknówka zwyczajna znana też jako jaskółka oknówka lub oknówka występuje powszechnie na terenie całego kraju. Migruje na duże odległości. Do Polski przylatuje od kwietnia do maja, a odlatuje z niej od końca sierpnia do połowy października. Zimę spędza w Afryce na południe od Sahary. Wierzch jej ciała jest czarny. U dorosłych ma on metaliczny połysk, a u młodych jest matowy. Spód ciała biały. Dziób czarny, oczy ciemnobrązowe, podgardle szare. Jest bardziej krępa i mniejsza od dymówki. W przeciwieństwie do dymówki ma czysto biały spód ciała. Wcięcie ogona płytsze niż u dymówki. Oknówka występuje na terenie całej Polski, ale najliczniejsza jest w miastach. Może tam występować nawet 500 par na 1 km2. Na terenach wiejskich występuje od kilku do kilkunastu par jaskółek na km2 . Najchętniej budują gniazda w pobliżu zbiorników wodnych. W ciągu roku jaskółki odbywają jeden lub dwa, a czasami nawet trzy lęgi. W czasie każdego z lęgów samica składa od 3 do 5 jaj, które przez od 12 do 14 dni wysiadywane są przez obydwoje rodziców. Młode po wykluciu pokryte są białym puchem. Pisklęta już po od 18 do 23 dni potrafią latać i opuszczają gniazdo, ale wracają do niego jeszcze przez kilka dni, a później żerują w niewielkiej odległości od niego. Jaskółka oknówka sporadycznie tworzy mieszańce z jaskółką dymówką.

Jaskółka dymówka

Drugim gatunkiem jaskółki występującym w Polsce jest wspomniana przed chwilą jaskółka dymówka. Dymówka to niewielki, smukły ptak. Rozmiarami przypomina wróbla, ale jest od niego smuklejsza. Ciało dymówki jest czarno-niebieskie. Podgardle i czoło ceglastoczerwone. Pod podgardlem ciemnoniebieski pasek. Spód ciała kremowobiały. Ogon wcięty, skrzydła wąskie, długie i ostro zakończone. Dymówka spędza większość swojego życia w powietrzu łapiąc owady. W locie nie tylko je, ale również pije wodę zniżając lot nad zbiornikami wodnymi. Dymówka jest wyjątkowo dobrym lotnikiem. Jest szybka, zwinna i zwrotna. Na początku jesieni migruje na południe. Dymówka jest wyjątkowo mało płochliwa. Często gniazduje w obiektach zbudowanych przez człowieka takich jak stodoły, domy jednorodzinne, stajnie, chlewy, obory, garaże, lampy, bramy kamienic i mosty. Miejscami wewnątrz budynków, w pobliżu których gniazda jaskółek można odnaleźć szczególnie często są poddasza, rury przy ścianach, belki konstrukcyjne i wewnętrzne gzymsy. Rzadko występuje z dala od ludzkich siedzib. W miejscach sprzyjających występowaniu dymówki (krajobraz rolniczy ze zbiornikami wodnymi i stadami zwierząt hodowlanych) zagęszczenie tego gatunku osiąga nawet 5 par na hektar. W ciągu trwającego od maja do lipca okresu lęgowego dymówki wyprowadzają od dwóch do trzech lęgów. W trakcie każdego lęgu samice składają około 4 - 5 białych jaj pokrytych rudo-brązowymi plamkami, które przez około 2 tygodni wysiadywane są przez oboje rodziców.

Brzegówka zwyczajna

Najmniejszym z gatunków jaskółek występujących w Polsce jest brzegówka zwyczajna. Licznie występuje ona w dolinach Wisły, Noteci, Warty, Narwi i Bugu. Szacuje się, że na terenie Polski występuje kilkanaście tysięcy przedstawicieli tego gatunku. W jej ubarwieniu dominuje ciemny brąz, a nie czerń jak u innych jaskółek, ale najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą brzegówkę od innych gatunków jaskółek są ciemne pokrywy pod skrzydłowe. W przeciwieństwie do innych gatunków jaskółek brzegówkę rzadko widuje się w pobliżu siedzib ludzkich. Gniazduje w norach o głębokości od 50 do 150 centymetrów. Swoje gniazda zakłada w liczących od kilkunastu do kilkuset osobników koloniach, które znajdują się:

  • na ścianach żwirowisk,

  • na ścianach piaskowni

  • na hałdach pokopalnianych

  • na hałdach piasku lub żwiru,

  • na piaszczystych brzegach koryt rzek

  • na gliniastych urwiskach przy drogach

  • w głębokich rowach

  • na pryzmach

  • w wyrobiskach

  • w kopalniach gliny

Zabezpieczenia przed jaskółkami

Jaskółki to piękne i pożyteczne ptaki. Czasami jednak sprawiają problemy. Jednym z tych problemów są zabrudzenia, które powstają, gdy jaskółki zakładają gniazda na balkonach i elewacji. Jeśli nie chcemy pozbywać się jaskółek ze swojego sąsiedztwa, ale chcemy pozbyć się zabrudzeń powinniśmy zakupić półkę lęgową. Pełni ona podwójną funkcję. Zabezpiecza gniazda przed zniszczeniem, a jednocześnie zabezpiecza balkon i elewację przed zabrudzeniami.

Jeśli nie chcemy jaskółek w swoim sąsiedztwie możemy zastosować siatki przeciw ptakom. Ponieważ jaskółki to stosunkowo małe ptaki w celu ochrony przed nimi należy zastosować siatki o niewielkich oczkach. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie spirali uniemożliwiających przyklejanie przez jaskółki gniazd do elewacji budynków.

W przypadku trudności zalecamy kontakt z naszą firmą.


 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?