Kołatek Domowy

Kołatek domowy - zwalczanie

Kołatek domowy, inaczej określany jako kołatek wrężyk (Anobium punctatum) jest jednym z najczęściej występujących insektów w Europie. Żeruje w martwym drewnie różnych gatunków drzew, w tym jodły, sosny, świerku, brzozy, dębu, grabu, klonu. Woli pomieszczenia zamknięte, dlatego można szukać go głównie w meblach, drewnianych schodach czy elementach wewnątrz mieszkań i domów. Konstrukcje zewnętrzne nie stwarzają dla niego przyjaznych warunków, gdyż larwy kołatka giną pod wpływem mroźnych, zimowych temperatur. Niemniej, w przeciwieństwie do innego drewnojada - spuszczela pospolitego, lubi drewno zawilgocone i nieco chłodniejsze temperatury. Kiedy ma odpowiednie warunki, może namnażać się nawet w starym drewnie, co czyni go m.in. wrogiem zabytków. Bardzo częstym miejscem jego występowania są kościoły i skanseny.

 

Jak można chronić się przed kołatkiem domowym?

Tym, co sprzyja pojawieniu się szkodnika, są zawilgocone pomieszczenia czy podmokłe piwnice, dlatego warto na bieżąco je osusza

. Ponadto można zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu. Trzeba także reagować już na pierwsze objawy bytowania kołatka w drewnie - oznakami jego obecności są powstające na powierzchni drewnianych elementów otwory wylotowe i mączka drzewna. Niestety, jeśli aktywność szkodników jest wysoka, są w stanie przerobić na proszek całe wnętrze przedmiotu.

 

Zwalczanie kołatka domowego

Gdy pomimo działań zapobiegawczych kołatek zdołał się zadomowić wewnątrz budynku, konieczne jest wystąpienie szkodnika, aby w ten sposób nie dopuścić do zniszczeń.

 

Jednym ze sposobów jest punktowe ogrzewanie do temperatury ok. 50-60 stopni, gdyż w takich warunkach giną jego larwy. Alternatywnie warto zastosować środki chemiczne, które można wstrzyknąć w wydrążone przez szkodnika kanały, np. na ramach, w meblach albo drzwiach. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest zagazowanie kanałów siarczkiem węgla (tzw. fumigacja), jednak ze względu na jego trujące właściwości zabieg musi być wykonany przez profesjonalistów, a na czas gazowania budowla czy antyk muszą być szczelnie zamknięte. Procedura ta jest jednak bardzo skuteczna - pozwala na pozbycie się szkodnika i często uratowanie danego obiektu.

 

więcej informacji na stronie www.corneco.pl

 

 

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.