Kołatek Domowy

Kołatek domowy - zwalczanie

Kołatek domowy, inaczej określany jako kołatek wrężyk (Anobium punctatum) jest jednym z najczęściej występujących insektów w Europie. Żeruje w martwym drewnie różnych gatunków drzew, w tym jodły, sosny, świerku, brzozy, dębu, grabu, klonu. Woli pomieszczenia zamknięte, dlatego można szukać go głównie w meblach, drewnianych schodach czy elementach wewnątrz mieszkań i domów. Konstrukcje zewnętrzne nie stwarzają dla niego przyjaznych warunków, gdyż larwy kołatka giną pod wpływem mroźnych, zimowych temperatur. Niemniej, w przeciwieństwie do innego drewnojada - spuszczela pospolitego, lubi drewno zawilgocone i nieco chłodniejsze temperatury. Kiedy ma odpowiednie warunki, może namnażać się nawet w starym drewnie, co czyni go m.in. wrogiem zabytków. Bardzo częstym miejscem jego występowania są kościoły i skanseny.

 

Jak można chronić się przed kołatkiem domowym?

Tym, co sprzyja pojawieniu się szkodnika, są zawilgocone pomieszczenia czy podmokłe piwnice, dlatego warto na bieżąco je osusza

. Ponadto można zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu. Trzeba także reagować już na pierwsze objawy bytowania kołatka w drewnie - oznakami jego obecności są powstające na powierzchni drewnianych elementów otwory wylotowe i mączka drzewna. Niestety, jeśli aktywność szkodników jest wysoka, są w stanie przerobić na proszek całe wnętrze przedmiotu.

 

Zwalczanie kołatka domowego

Gdy pomimo działań zapobiegawczych kołatek zdołał się zadomowić wewnątrz budynku, konieczne jest wystąpienie szkodnika, aby w ten sposób nie dopuścić do zniszczeń.

 

Jednym ze sposobów jest punktowe ogrzewanie do temperatury ok. 50-60 stopni, gdyż w takich warunkach giną jego larwy. Alternatywnie warto zastosować środki chemiczne, które można wstrzyknąć w wydrążone przez szkodnika kanały, np. na ramach, w meblach albo drzwiach. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest zagazowanie kanałów siarczkiem węgla (tzw. fumigacja), jednak ze względu na jego trujące właściwości zabieg musi być wykonany przez profesjonalistów, a na czas gazowania budowla czy antyk muszą być szczelnie zamknięte. Procedura ta jest jednak bardzo skuteczna - pozwala na pozbycie się szkodnika i często uratowanie danego obiektu.

 

więcej informacji na stronie www.corneco.pl

 

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?