Kołatek Domowy

Kołatek domowy - zwalczanie

Kołatek domowy, inaczej określany jako kołatek wrężyk (Anobium punctatum) jest jednym z najczęściej występujących insektów w Europie. Żeruje w martwym drewnie różnych gatunków drzew, w tym jodły, sosny, świerku, brzozy, dębu, grabu, klonu. Woli pomieszczenia zamknięte, dlatego można szukać go głównie w meblach, drewnianych schodach czy elementach wewnątrz mieszkań i domów. Konstrukcje zewnętrzne nie stwarzają dla niego przyjaznych warunków, gdyż larwy kołatka giną pod wpływem mroźnych, zimowych temperatur. Niemniej, w przeciwieństwie do innego drewnojada - spuszczela pospolitego, lubi drewno zawilgocone i nieco chłodniejsze temperatury. Kiedy ma odpowiednie warunki, może namnażać się nawet w starym drewnie, co czyni go m.in. wrogiem zabytków. Bardzo częstym miejscem jego występowania są kościoły i skanseny.

 

Jak można chronić się przed kołatkiem domowym?

Tym, co sprzyja pojawieniu się szkodnika, są zawilgocone pomieszczenia czy podmokłe piwnice, dlatego warto na bieżąco je osusza

. Ponadto można zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu. Trzeba także reagować już na pierwsze objawy bytowania kołatka w drewnie - oznakami jego obecności są powstające na powierzchni drewnianych elementów otwory wylotowe i mączka drzewna. Niestety, jeśli aktywność szkodników jest wysoka, są w stanie przerobić na proszek całe wnętrze przedmiotu.

 

Zwalczanie kołatka domowego

Gdy pomimo działań zapobiegawczych kołatek zdołał się zadomowić wewnątrz budynku, konieczne jest wystąpienie szkodnika, aby w ten sposób nie dopuścić do zniszczeń.

 

Jednym ze sposobów jest punktowe ogrzewanie do temperatury ok. 50-60 stopni, gdyż w takich warunkach giną jego larwy. Alternatywnie warto zastosować środki chemiczne, które można wstrzyknąć w wydrążone przez szkodnika kanały, np. na ramach, w meblach albo drzwiach. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest zagazowanie kanałów siarczkiem węgla (tzw. fumigacja), jednak ze względu na jego trujące właściwości zabieg musi być wykonany przez profesjonalistów, a na czas gazowania budowla czy antyk muszą być szczelnie zamknięte. Procedura ta jest jednak bardzo skuteczna - pozwala na pozbycie się szkodnika i często uratowanie danego obiektu.

 

więcej informacji na stronie www.corneco.pl

 

 

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.