Kołatek Domowy

Kołatek domowy - zwalczanie

Kołatek domowy, inaczej określany jako kołatek wrężyk (Anobium punctatum) jest jednym z najczęściej występujących insektów w Europie. Żeruje w martwym drewnie różnych gatunków drzew, w tym jodły, sosny, świerku, brzozy, dębu, grabu, klonu. Woli pomieszczenia zamknięte, dlatego można szukać go głównie w meblach, drewnianych schodach czy elementach wewnątrz mieszkań i domów. Konstrukcje zewnętrzne nie stwarzają dla niego przyjaznych warunków, gdyż larwy kołatka giną pod wpływem mroźnych, zimowych temperatur. Niemniej, w przeciwieństwie do innego drewnojada - spuszczela pospolitego, lubi drewno zawilgocone i nieco chłodniejsze temperatury. Kiedy ma odpowiednie warunki, może namnażać się nawet w starym drewnie, co czyni go m.in. wrogiem zabytków. Bardzo częstym miejscem jego występowania są kościoły i skanseny.

 

Jak można chronić się przed kołatkiem domowym?

Tym, co sprzyja pojawieniu się szkodnika, są zawilgocone pomieszczenia czy podmokłe piwnice, dlatego warto na bieżąco je osusza

. Ponadto można zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu. Trzeba także reagować już na pierwsze objawy bytowania kołatka w drewnie - oznakami jego obecności są powstające na powierzchni drewnianych elementów otwory wylotowe i mączka drzewna. Niestety, jeśli aktywność szkodników jest wysoka, są w stanie przerobić na proszek całe wnętrze przedmiotu.

 

Zwalczanie kołatka domowego

Gdy pomimo działań zapobiegawczych kołatek zdołał się zadomowić wewnątrz budynku, konieczne jest wystąpienie szkodnika, aby w ten sposób nie dopuścić do zniszczeń.

 

Jednym ze sposobów jest punktowe ogrzewanie do temperatury ok. 50-60 stopni, gdyż w takich warunkach giną jego larwy. Alternatywnie warto zastosować środki chemiczne, które można wstrzyknąć w wydrążone przez szkodnika kanały, np. na ramach, w meblach albo drzwiach. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest zagazowanie kanałów siarczkiem węgla (tzw. fumigacja), jednak ze względu na jego trujące właściwości zabieg musi być wykonany przez profesjonalistów, a na czas gazowania budowla czy antyk muszą być szczelnie zamknięte. Procedura ta jest jednak bardzo skuteczna - pozwala na pozbycie się szkodnika i często uratowanie danego obiektu.

 

więcej informacji na stronie www.corneco.pl

 

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.