Kołatek Domowy

Kołatek domowy - zwalczanie

Kołatek domowy, inaczej określany jako kołatek wrężyk (Anobium punctatum) jest jednym z najczęściej występujących insektów w Europie. Żeruje w martwym drewnie różnych gatunków drzew, w tym jodły, sosny, świerku, brzozy, dębu, grabu, klonu. Woli pomieszczenia zamknięte, dlatego można szukać go głównie w meblach, drewnianych schodach czy elementach wewnątrz mieszkań i domów. Konstrukcje zewnętrzne nie stwarzają dla niego przyjaznych warunków, gdyż larwy kołatka giną pod wpływem mroźnych, zimowych temperatur. Niemniej, w przeciwieństwie do innego drewnojada - spuszczela pospolitego, lubi drewno zawilgocone i nieco chłodniejsze temperatury. Kiedy ma odpowiednie warunki, może namnażać się nawet w starym drewnie, co czyni go m.in. wrogiem zabytków. Bardzo częstym miejscem jego występowania są kościoły i skanseny.

 

Jak można chronić się przed kołatkiem domowym?

Tym, co sprzyja pojawieniu się szkodnika, są zawilgocone pomieszczenia czy podmokłe piwnice, dlatego warto na bieżąco je osusza

. Ponadto można zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu. Trzeba także reagować już na pierwsze objawy bytowania kołatka w drewnie - oznakami jego obecności są powstające na powierzchni drewnianych elementów otwory wylotowe i mączka drzewna. Niestety, jeśli aktywność szkodników jest wysoka, są w stanie przerobić na proszek całe wnętrze przedmiotu.

 

Zwalczanie kołatka domowego

Gdy pomimo działań zapobiegawczych kołatek zdołał się zadomowić wewnątrz budynku, konieczne jest wystąpienie szkodnika, aby w ten sposób nie dopuścić do zniszczeń.

 

Jednym ze sposobów jest punktowe ogrzewanie do temperatury ok. 50-60 stopni, gdyż w takich warunkach giną jego larwy. Alternatywnie warto zastosować środki chemiczne, które można wstrzyknąć w wydrążone przez szkodnika kanały, np. na ramach, w meblach albo drzwiach. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest zagazowanie kanałów siarczkiem węgla (tzw. fumigacja), jednak ze względu na jego trujące właściwości zabieg musi być wykonany przez profesjonalistów, a na czas gazowania budowla czy antyk muszą być szczelnie zamknięte. Procedura ta jest jednak bardzo skuteczna - pozwala na pozbycie się szkodnika i często uratowanie danego obiektu.

 

więcej informacji na stronie www.corneco.pl

 

 

Artykuły

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.