Mrzyki

Mrzyki gatunki i zwalczanie

 

W dzisiejszym artykule zajmiemy się całkowicie nieznaną większości ludzi grupie owadów jaką są mrzyki. Napiszemy czym są mrzyki, co jedzą mrzyki, jak zwalczać mrzyki, jak się pozbyć mrzyków, jak wytruć mrzyki, co zrobić aby nie mieć mrzyków, jak się zwalcza mrzyki, jak się zabija mrzyki, jak się niszczy mrzyki, jakie są sposoby na mrzyki. Szerzej omówimy w nim najpowszechniej występujące na terenie polski mrzyki takie jak mrzyk muzealny, mrzyk dziewannowiec, mrzyk gabinetowy, mrzyk krostowiec i mrzyk wędrowny.

 

Co to są mrzyki

 

Mrzyki to rodzaj niewielkich owadów. Zaliczane są one do rodziny skórnikowatych, podrzędu chrząszczy wielożernych, rzędu chrząszczy i podgromady owadów uskrzydlonych. Mrzyki to zwierzęta kosmopolityczne i synantropijne. Zwierzętami kosmopolitycznymi nazywamy zwierzęta o szerokim zakresie występowania. Zwierzęta synantropijne to zwierzęta powszechnie występujące w miejscach w których w których występuje człowiek. Ciała mrzyków są owalne. Ich rozszerzone na końcach czułki składają się z jedenastu elementów. Ich pokrywy skrzydłowe pokryte są łuskami lub włoskami. Charakterystyczną cechą tego rodzaju jest silne owłosienie larw.

 

Żerowanie mrzyków

 

Wiele spośród gatunków mrzyków żeruje w zbiorach bibliotecznych i muzealnych. Mrzyki wyrządzają duże szkody w różnego rodzaju archiwaliach. Jako jedne z nielicznych owadów nie są lubiane przez entomologów ponieważ zjadają martwe owady umieszczone w gablotach. Mrzyki bardzo często występują w miejscach w których występuje również szubak dwukropek.

 

Morfologia mrzyków

 

Mrzyki mają od 2 do 4 milimetrów długości. Pokrywy skrzydeł postaci dorosłych mrzyków są ciemnoszare lub rdzawobrązowe. Larwy mrzyków są jasnobrązowe. Wzdłuż boków larw mrzyków znajdują się rzędy szczecinek. Wylinki mrzyków są złotobrązowe. Ze względu na brak dymorfizmu płciowego wśród mrzyków nie jest możliwe rozpoznanie płci tych owadów bez ich zabicia.

 

Mrzyk muzealny

 

Mrzyk muzealny ma do 3,2 milimetrów długości. Jego ciało jest brązowe. Przedplecze jest w całości białe, a na pokrywach znajdują się białe pasy. Mrzyk muzealny wyrządza ogromne straty wśród zbiorów muzealnych. Uszkadza między innymi księgozbiory i wypchane zwierzęta. W gospodarstwach domowych żeruje w futrach, materiałach włókienniczych i wełnie. O jego żerowaniu świadczy brązowy pył, który pozostawia w miejscu żerowania.

 

Mrzyk dziewannowiec

 

Mrzyk dziewannowiec jest bardzo niewielki. Ma od 1,7 do 3,5 milimetrów. Jego okrągłe ciało pokryte jest niewielkimi łuseczkami. Występuje wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. Jedynie wiosną i latem można go spotkać poza ludzkimi siedzibami, ale nigdy nie występuje w dużej odległości od nich.

 

Mrzyk wędrowny

 

Mrzyk wędrowny ma od 2 do 4 milimetrów długości. Jego ciało jest wypukłe. Ciało mrzyka wędrownego pokryte jest pasami o silnie postrzępionych brzegach. Kolorystyka tych pasów może być różna. Często spotykane są pasy białe i brązowe. Larwy mrzyka wędrownego są brązowe. Na wierzchołku ich odwłoka znajdują się 3 rzędy złotych włosków.

 

Mrzyk gabinetowy

 

Mrzyk gabinetowy często występuje w gniazdach ptaków. Można go tam spotkać ponieważ żywi się ptasimi piórami. W ciągu roku pojawia się jedno pokolenie mrzyka gabinetowego. Jedynie w wyjątkowych wypadkach (duża dostępność pokarmu, sprzyjająca pogoda) w ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia mrzyka gabinetowego. Obok piór mrzyk gabinetowy żywi się również szczątkami zwierząt, suszonym mięsem, warzywami, owocami, przyprawami, ziołami i martwymi owadami.

 

Mrzyk krostowiec

 

 

Mrzyk krostowiec ma od 3 do 4,5 milimetrów długości. Jest owalny. Jego ciało pokryte jest różnokolorowymi plamami, ale dominującym kolorem na ciele mrzyka krostowca jest kolor czarny. W ciągu życia larwy mrzyka krostowca przechodzą od 5 do 12 linień.

 

Zwalczanie mrzyków

 

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się mrzyków lub zmniejszyć wywoływane przez nie straty należy:

  • Zlikwidować znajdujące się w pobliżu gniazda ptaków. Są one częstym miejscem występowania mrzyków.

  • Szczelni pozamykać gabloty z okazami owadów

  • Usunąć pajęczyny z pomieszczeń

  • Uprzątnąć martwe owady

  • Wyrzucić zaatakowaną przez mrzyki żywność

Mrzyki zwalczane są najczęściej przy pomocy preparatów fumigacyjnych pod postacią kartoników, papierowych taśm i naklejek nasączonych chlorpiryfosem lub dichlorfosem. Często stosowane są również różnego rodzaju żele, emulsje i zawiesiny zwalczające te owady. Obok preparatów chemicznych mrzyki zwalczane są również przy pomocy świec dymnych. Wybór odpowiedniego środka do zwalczania mrzyków uzależniony jest od wielu czynników w tym między innymi od miejsca w którym one występują i ich liczebności. Dezynsekcja mrzyków jest bardzo trudna i skomplikowana dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie.

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.