Dezynsekcja

 

Przykład insektów występujących na magazynach - SPI
Najbardziej specyficzną grupą szkodników spotyka się w magazynach spożywczych. Charakteryzują się one tym, że podczas swojego życia posiłkują się jednym rodzajem żywności. Do ich wczesnego wykluczenia stosuje się inspekcje.

 

Szkodniki grupy SPI atakują wybrane grupy produktów:

 

Dezynsekcja karaczanów
Nie wszystkie rodzaje karaczanów zaliczane są do szkodników, z grupy 4 000 gatunków karaczanów tylko część jest uważana za insekty. Karaczany żywią się przede wszystkim materią organiczną, ale uważane są za wszystkożerne.
Działanie karaczanów jest proste – szkodzą one poprzez pozostawianie charakterystycznego zapachu jak i wydalanie przeżutego pożywienia. Jednocześnie poprzez poruszanie się – z brudnego do żywności – pozostawiają skażenie oraz wszelkiego rodzaju zarazki na żywności.

Karaczany ogólnie znane są jako karaluchy (Blatta orientalis ) oraz prusaki (Blatta germanica) – często spotykane w blokach.


Muchy
Najbardziej znanym szkodnikiem żywności są muchy. Często przenoszą one takie choroby jak gruźlica, czerwonka czy też różnego rodzaju choroby układu pokarmowego. Tak naprawdę lista przenoszonych chorób przez muchy jest bardzo długa i ciężko jest je wymienić w jednym zdaniu.
Sama mucha nie jest uważana za insekt, jednak wszystkie czynniki chorobotwórcze przez nią przenoszone już tak. Mucha charakteryzuje się dużą zwinnością i możliwością latania – daje jej to szeroki zakres przemieszczania się w tym z powierzchni brudnych na żywność. Dodatkowo muchy skażają pożywienie poprzez składanie swoich jaj w takich miejscach jak owoce czy też mięso, przez co zapewniają swoim larwom stałe pożywienie, ale narażają człowieka na różne choroby. Muchy mimo niegroźnego wyglądu są bardzo groźne dla człowieka. Przez zdolność latania przemieszczają się one wszędzie gdzie tylko chcą manewrując pomiędzy środowiskiem czystym – domowym, a zanieczyszczonym jak wysypiska śmieci itp.

 

Dezynsekcja mrówek
Nie wszystkie typy mrówek uważane są za szkodniki. Bardzo ceni się mrówki, które dziko żyją w środowisku leśnym, gdzie swoim działaniem oraz pracowitością niwelują ilość larw wielu szkodników. Niestety w środowisku domowym są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
W takich miejscach jak kuchnia oraz tam gdzie produkowana jest żywność mrówki skażają pokarmy. Każdy produkt, w którym zostanie znaleziona mrówka mówi być natychmiast zniszczone ze względu na ryzyko skażenia innej żywności. W ten sposób działanie mrówek naraża nie tylko na utratę zdrowia przez człowieka, ale również wielu środków finansowych, bo produkt skażony nie nadaje się do spożycia.

 

Rozwiązania stosowane w miejscach występowania insektów
Nie powinno się stosować środków chemicznych, ponieważ insekty pojawiają się w żywności, a co za tym idzie – stosując środki chemiczne sami skazimy pokarmy. Bardzo częstym i skutecznym sposobem na zwalczanie insektów jest zastosowanie specjalnych lamp owadobójczych oraz lepy w pomieszczeniach gdzie przechowywana jest żywność. Doskonale sprawdzają się w przypadku takich szkodników jak komary czy też muchy.
W przypadku, gdy nie ma innego wyjścia i trzeba zastosować różnego rodzaju pestycydy powinno się w tym celu skorzystać z usług firm zajmujących się dezynsekcją, które dysponują zarówno odpowiednimi środkami jak i wykwalifikowanym personelem.


Klasyfikacja środków owadobójczych. Środki owadobójcze dzieli się ze względu na sposób ich działania:


Wszystkie pestycydy niszczące insekty nie mają wpływu na zwierzęta ani obecność człowieka w miejscach użycia środków. Formy produktów pestycydów:

 

Sposoby stosowania pestycydów, stosowanie w formie:

Artykuły

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.