Dezynsekcja

dezynsekcja, zwalczanie szkodników, zwalczanie owadów

 

Przykład insektów występujących na magazynach - SPI


Najbardziej specyficzną grupą szkodników spotyka się w magazynach spożywczych. Charakteryzują się one tym, że podczas swojego życia posiłkują się jednym rodzajem żywności. Do ich wczesnego wykluczenia stosuje się inspekcje.

 

Szkodniki grupy SPI atakują wybrane grupy produktów:

 

Dezynsekcja karaczanów


Nie wszystkie rodzaje karaczanów zaliczane są do szkodników, z grupy 4 000 gatunków karaczanów tylko część jest uważana za insekty. Karaczany żywią się przede wszystkim materią organiczną, ale uważane są za wszystkożerne.
Działanie karaczanów jest proste – szkodzą one poprzez pozostawianie charakterystycznego zapachu jak i wydalanie przeżutego pożywienia. Jednocześnie poprzez poruszanie się – z brudnego do żywności – pozostawiają skażenie oraz wszelkiego rodzaju zarazki na żywności.

Karaczany ogólnie znane są jako karaluchy (Blatta orientalis ) oraz prusaki (Blatta germanica) – często spotykane w blokach.


Muchy


Najbardziej znanym szkodnikiem żywności są muchy. Często przenoszą one takie choroby jak gruźlica, czerwonka czy też różnego rodzaju choroby układu pokarmowego. Tak naprawdę lista przenoszonych chorób przez muchy jest bardzo długa i ciężko jest je wymienić w jednym zdaniu.
Sama mucha nie jest uważana za insekt, jednak wszystkie czynniki chorobotwórcze przez nią przenoszone już tak. Mucha charakteryzuje się dużą zwinnością i możliwością latania – daje jej to szeroki zakres przemieszczania się w tym z powierzchni brudnych na żywność. Dodatkowo muchy skażają pożywienie poprzez składanie swoich jaj w takich miejscach jak owoce czy też mięso, przez co zapewniają swoim larwom stałe pożywienie, ale narażają człowieka na różne choroby. Muchy mimo niegroźnego wyglądu są bardzo groźne dla człowieka. Przez zdolność latania przemieszczają się one wszędzie gdzie tylko chcą manewrując pomiędzy środowiskiem czystym – domowym, a zanieczyszczonym jak wysypiska śmieci itp.

 

Dezynsekcja mrówek


Nie wszystkie typy mrówek uważane są za szkodniki. Bardzo ceni się mrówki, które dziko żyją w środowisku leśnym, gdzie swoim działaniem oraz pracowitością niwelują ilość larw wielu szkodników. Niestety w środowisku domowym są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
W takich miejscach jak kuchnia oraz tam gdzie produkowana jest żywność mrówki skażają pokarmy. Każdy produkt, w którym zostanie znaleziona mrówka mówi być natychmiast zniszczone ze względu na ryzyko skażenia innej żywności. W ten sposób działanie mrówek naraża nie tylko na utratę zdrowia przez człowieka, ale również wielu środków finansowych, bo produkt skażony nie nadaje się do spożycia.

 

Rozwiązania stosowane w miejscach występowania insektów


Nie powinno się stosować środków chemicznych, ponieważ insekty pojawiają się w żywności, a co za tym idzie – stosując środki chemiczne sami skazimy pokarmy. Bardzo częstym i skutecznym sposobem na zwalczanie insektów jest zastosowanie specjalnych lamp owadobójczych oraz lepy w pomieszczeniach gdzie przechowywana jest żywność. Doskonale sprawdzają się w przypadku takich szkodników jak komary czy też muchy.
W przypadku, gdy nie ma innego wyjścia i trzeba zastosować różnego rodzaju pestycydy powinno się w tym celu skorzystać z usług firm zajmujących się dezynsekcją, które dysponują zarówno odpowiednimi środkami jak i wykwalifikowanym personelem.


Klasyfikacja środków owadobójczych. Środki owadobójcze dzieli się ze względu na sposób ich działania:


Wszystkie pestycydy niszczące insekty nie mają wpływu na zwierzęta ani obecność człowieka w miejscach użycia środków. Formy produktów pestycydów:

 

Sposoby stosowania pestycydów, stosowanie w formie:

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?