Dezynfekcja

metody dezynfekcji, odkażanie

 

Metody dezynfekcji

Dezynfekcja ( oznacza odkażanie) – polega ona na niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Niestety działanie dezynfekcji nie zawsze osiąga ten skutek, niekiedy tylko niszczy drobnoustroje, ale przetrwalniki pozostają nienaruszone. Odkażony materiał nie zawsze jest sterylny. Działania dezynfekcji dotyczą przedmiotów w przeciwieństwie do antyseptyki, która dotyczy skóry i ran.

Dezynfekcja zapobiegawcza

Dezynfekcja zapobiegawcza stosowana jest w tych miejscach gdzie występuje największe zagrożenie zakażeniami mikroorganizmów jak i drobnoustrojów. Dzięki dezynfekcji zapobiegawczej jest do minimum zmniejszane zagrożenie zakażeniem. Stosuje się ją przede wszystkim w takich miejscach jak kuchnia, łaźnia czy też stołówka, ale również do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku jak na przykład naczynia.

Dezynfekcja ogniskowa

Dezynfekcja ogniskowa ma dwa rodzaje stosowania – dezynfekcja bieżąca oraz dezynfekcja końcowa. Pierwsza stosowana jest w samym ognisku zakażenia, czyli na przykład w najbliższym otoczeniu chorego lub też przy samym łóżku nosiciela. Dezynfekcja końcowa jest bardziej ogólna i podejmowana jest w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba chora.

Dezynfekcja – metody

Rozróżnia się trzy metody dezynfekcji: termicznochemiczne, fizyczne lub też chemiczne.

 

Fizyczne czynniki stosowane przy dezynfekcji:

 

Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:

Czynniki chemiczne tylko niwelują, a nie niszczą drobnoustroje, dlatego też wszystkie przedmioty, przy których zostały one zastosowane nie są jałowe, ale doskonale nadają się one do użytku.


Od czego zależy wynik dezynfekcji?

  1. Wynik dezynfekcji zależy przede wszystkim od rodzaju drobnoustrojów, ich aktywności jak i ilości, w jakiej występują,
  2. Kolejnym czynnikiem jest środowisko, w jakim będzie wykonywana dezynfekcja – trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę powietrza, wilgotność jak i na pH oraz poziom kationów,
  3. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka chemicznego, jego stężenie jak i przewidywany czas działania.

 

Jednym słowem mówiąc trzeba zwrócić uwagę na wszystko, co dzieje się w koło, aby zastosować jak najlepszy i jak najbardziej skuteczny środek dezynfekcji. Musi on być odpowiednio dobrany do danych drobnoustrojów, dobrze reagować na warunki w pomieszczeniu, mieć bezpośredni kontakt z powierzchniami (muszą być one odsłonięte) jak i jednocześnie jego stężenie jak i okres działania musi być na odpowiednim poziomie.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?