Metody dezynfekcji
Dezynfekcja ( oznacza odkażanie) – polega ona na niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Niestety działanie dezynfekcji nie zawsze osiąga ten skutek, niekiedy tylko niszczy drobnoustroje, ale przetrwalniki pozostają nienaruszone. Odkażony materiał nie zawsze jest sterylny. Działania dezynfekcji dotyczą przedmiotów w przeciwieństwie do antyseptyki, która dotyczy skóry i ran.
Dezynfekcja zapobiegawcza
Dezynfekcja zapobiegawcza stosowana jest w tych miejscach gdzie występuje największe zagrożenie zakażeniami mikroorganizmów jak i drobnoustrojów. Dzięki dezynfekcji zapobiegawczej jest do minimum zmniejszane zagrożenie zakażeniem. Stosuje się ją przede wszystkim w takich miejscach jak kuchnia, łaźnia czy też stołówka, ale również do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku jak na przykład naczynia.
Dezynfekcja ogniskowa
Dezynfekcja ogniskowa ma dwa rodzaje stosowania – dezynfekcja bieżąca oraz dezynfekcja końcowa. Pierwsza stosowana jest w samym ognisku zakażenia, czyli na przykład w najbliższym otoczeniu chorego lub też przy samym łóżku nosiciela. Dezynfekcja końcowa jest bardziej ogólna i podejmowana jest w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba chora.
Dezynfekcja – metody
Rozróżnia się trzy metody dezynfekcji: termiczno – chemiczne, fizyczne lub też chemiczne.
Fizyczne czynniki stosowane przy dezynfekcji:
- Sprzęty jak i odzież można dezynfekować za pomocą pary wodnej. Para wodna odpowiednia do tego zadania powstaje w temperaturze 100-105 stopni oraz jest używana przy ciśnieniu o mocy 0,5 – 0,45 atm. Przy wyższym ciśnieniu – ogólnie uznawanym za ciśnienie normalne – dezynfekuje się wszelkiego rodzaju wyposażenie sanitarne.
- Drugim czynnikiem są promienie UV. Promieniowanie o falach 256 mm doskonale niwelują w powietrzu jak i na niezasłoniętych powierzchniach drobnoustroje.
Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:
- Wodorotlenki oraz sole
- Wszystkie typy alkoholi
- Alkohol odwodorniony
- fenole
- biguanidy
- srebro i rtęć oraz inne związki metali ciężkich
- fluorowce
- metylorozanina
- utleniacze jak na przykład H2O
- syrfaktanty
- zasady oraz kwasy
Czynniki chemiczne tylko niwelują, a nie niszczą drobnoustroje, dlatego też wszystkie przedmioty, przy których zostały one zastosowane nie są jałowe, ale doskonale nadają się one do użytku.
Od czego zależy wynik dezynfekcji?
- Wynik dezynfekcji zależy przede wszystkim od rodzaju drobnoustrojów, ich aktywności jak i ilości, w jakiej występują,
- Kolejnym czynnikiem jest środowisko, w jakim będzie wykonywana dezynfekcja – trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę powietrza, wilgotność jak i na pH oraz poziom kationów,
- Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka chemicznego, jego stężenie jak i przewidywany czas działania.
Jednym słowem mówiąc trzeba zwrócić uwagę na wszystko, co dzieje się w koło, aby zastosować jak najlepszy i jak najbardziej skuteczny środek dezynfekcji. Musi on być odpowiednio dobrany do danych drobnoustrojów, dobrze reagować na warunki w pomieszczeniu, mieć bezpośredni kontakt z powierzchniami (muszą być one odsłonięte) jak i jednocześnie jego stężenie jak i okres działania musi być na odpowiednim poziomie.