Usuwanie groźnych roślin - barszcz Sosnowskiego

 

Historia barszczu Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego  (Heracleum sosnowskyi) zwany jest również „zemstą Stalina”. Ta trująca roślina pochodzi ze wschodu – z Kaukazu i do Polski został specjalnie sprowadzony do produkcji paszy dla zwierząt, ponieważ powodowała obfity wzrost oraz duże plony. Na terenach Polski świadomą uprawę tego chwastu rozpoczęto w 70 latach, jednak w krótkim czasie okazało się, że nie jest ona wogóle opłacalna a do tego nie dostarcza zwierzętom wystarczającej ilości wartości odżywczych. Szybko zaprzestano hodowli. Po krótkim czasie badania wykazały, że barszcz Sosnowskiego nie tylko nie spełnia wstępnych założeń ale dodatkowo jest rośliną trującą zagrażającą życiu ludzi jak i zwierząt.


Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego można spotkać obecnie wszędzie. Bardzo ważne jest aby zachować przy nim bardzo duże środki ostrożności. Przyciąga on swoim wyglądem i jest łatwy do rozpoznania. Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje sie długą, bruzdowatą i zieloną łodygą, która u dołu posiada fioletowe plamy. Jej liście są dużych rozmiarów a na krańcach zakończone są ostrymi kolcami. Kwiat barszczu Sosnowskiego jest w formie bardzo rozłożystych białych kwiatostanów. Dojrzewa on najbardziej w okresie lipca. Korzeń barszczu Sosnowskiego niekiedy osiąga nawet zagłębienie na długość 2 metrów, dlatego też jest trudny do całkowitego usunięcia, a wysokością chwast może osiągnąć nawet 4 metry.

 

Z czym związane jest zagrożenie przy barszczu Sosnowskiego?
Chwast wytwarza bardzo groźny sok raz furanokomarynę w liściach i łodydze. W połączeniu z dużym nasłonecznieniem barszcz Sosnowskiego po dotknięciu jego liści może spowodować oparzenia zarówno II jak i IIII stopnia – bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka oraz zwierząt. Badania wykazały również, że barszcz Sosnowskiego ma bardzo niebezpieczne działanie teratogenne oraz rakotwórcze. To co dla nas jest niebezpieczne samej roślinie zapewnia bezpieczeństwo – jest jego obroną przed owadami i różnymi szkodnikami.

Chwast jest niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Może poparzyć z zewnątrz, ale również po spożyciu go przez zwierzęta może doprowadzić do stanu zapalnego układu pokarmowego, biegunki jak i też do wielu krwotoków wewnętrznych.

 

Jakie rozpoznać poparzenia barszczem Sosnowskiego?
Poparzenie barszczem w wielu wypadkach nie jest zauważalne w pierwszej chwili. Nie trzeba dotykać rośliny – wystarczy przebywać w jej otoczeniu podczas wysokich temperatur – letnich upałów. W takie pogodne dni toksyczne związki wytwarzane przez roślinę osadzają się na skórze. W wyniku nasłonecznienia miejsca zainfekowane zaczynają się czerwienić. Kolejnym efektem poparzenia barszczem Sosnowskiego jest pojawianie się pęcherzyków na skórze z płynem w środku. Zaczyna to być widoczne po około 8-12 godzinach od zainfekowania skóry. Bardzo ważne jest to, że skutki poparzenia barszczem widoczne są na skórze nawet kilka lat. W niektórych przypadkach po bardzo mocnym poparzeniu barszczem jak i też dużym nasłonecznieniu dochodzi do martwicy skóry. Jednocześnie przy skażeniu barszczem Sosnowskiego mogą się pojawić infekcje dróg oddechowych jak i wymioty czy też bóle głowy.

 

Gdzie dziś można spotkać barszcz Sosnowskiego?
Gdy zorientowano się, że uprawa rośliny nie jest opłacalno rozpoczęto działania związane z pozbyciem się rośliny, jednak zdążyła ona w krótkim czasie zaklimatyzować się w panujących warunkach w Polsce i rozniosła się na cały teren kraju. Obecnie można ją spotkać dosłownie wszędzie. Charakteryzuje się ona dużą ilością nasion co daje jej możliwość szybkiej regeneracji i częstego kiełkowania.

Jako roślina zapomniana przez wielu doskonale odnajduje sie w opustoszałych miejscach takich jak lasy, miejsca przydrożne czy tez łąki. Stanowi ona duże zagrożenie gdy pojawia się na brzegach jezior i rzek. Po przeprowadzonych badaniach mających na celu określenie jak dużo tej rośliny można spotkać na terenie całego kraju wykazano, że zajmuje ona około 8 tysięcy hektarów powierzchni i z roku na rok widać jej coraz większy rozrost, dlatego też rozpoczęto działania związane ze zniszczeniem chwastu w większych ilościach.


Sposoby zwalczania Barszczu Sosnowskiego
Dostępne są dwa sposoby zwalczania rośliny – metoda chemiczna oraz metoda mechaniczna. Najczęściej jednak stosuje się metodę chemiczną do której używa się środka jakim jest herbicyd. Rozprowadza się go poprzez opryskiwanie terenów skażonych chwastem. Herbicyd doprowadza do obumarcia rośliny, jednak trzeba się liczyć z tym, że ona się odbuduje i zakwitnie na następny rok. Dlatego też oprócz metody chemicznej bardzo ważne jest metoda mechaniczna dzięki której można pozbyć się korzenia rośliny. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane w środkach ochrony osobistej w celu zapewnienia zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem rośliny.
Sposoby mechaniczne to przede wszystkim koszenie, wycinanie jak i wykopywanie rośliny. Dodatkowo bardzo ważna jest jej utylizacja i podczas usuwania trzeba na nią zwrócić uwagę, żeby nie rozpowszechnić chwastu jeszcze w innych miejscach gdzie sam nie dotarł.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.