Deratyzacja

 

Gryzonie
Najdoskonalszymi gryzoniami w Polsce są szczury i myszy. Wiele osób się ich boi – słusznie. Są to gryzonie, które potrafią się dostosować do każdych warunków, dzięki czemu w wyniku swojej doskonałości – używania ż 5 zmysłów – doskonale odnajdują się w ciemnościach. Są to stworzenia niebezpieczne ze względu na choroby, które przenoszą jak i też ze względu na to, że mogą zrobić krzywdę.


Niebezpieczeństwa płynące z obecności gryzoni:

 

Gryzonie – kiedy jest niebezpiecznie
W momencie gdy populacja gryzoni jest bardzo duża to można je zauważyć w dzień. Zwykle w poszukiwaniu pożywienia zarówno mysz jak i szczury wychodzą nocą, jednak ich obecność w dzień jest znakiem, że trzeba wezwać odpowiednią firmę do deratyzacji, bo populacja jest zbyt duża i może zagrażać człowiekowi.


Jak poznać, że obok mieszka gryzoń?
Wszystkie gryzonie, w tym zarówno szczury jak i myszy pozostawiają po sobie jakiś ślad. Najczęściej ich obecność można zauważyć po odchodach. W przypadku szczurów mają ode wymiar 10-12 mm długości oraz 5 mm szerokości. Odchody myszy są dużo mniejsze, bo wynoszą 4 mm długości i jedynie 1 mm szerokości. Dodatkowo zarówno jeden jak i drugi gatunek pozostawia po sobie plamy brudu z tłuszczem i czasami ślady moczu.
Bardzo często można zauważyć obecność gryzoni w magazynach. Rozpoznawalnym znakiem są postrzępione kawałki papieru jak i poprzegryzane kartony i inne opakowania zbiorcze produktów. Dodatkowo można zauważyć charakterystyczne uszkodzenia w drewnie, dzieje się tak, ponieważ zarówno szczury jak i myszy systematycznie w ten sposób ostrzą swoje siekacze.


Niektóre niechemiczne metody zwalczania gryzoni:


Pułapki sprężynowe
Pułapki sprężynowe ze względu na to, że stanowią zagrożenie również dla człowieka mogą być stosowane tylko i wyłącznie zgodnie z przepisami.
Pułapki innego typu, jak potrzaski czy też tak zwane gilotynki nie wymagają specjalnych pozwoleń.

Żywołapki na szczury
Żywołapki uważane są za humanitarne niwelowanie zagrożenia ze strony gryzoni. Stosowane one są przede wszystkim w miejscach gdzie istnieje możliwość skrzywdzenia przez gryzonie innych gatunków zwierząt, przede wszystkim tych chronionych.

Sprawdzanie pułapek
Chcąc uzyskać jak największe efekty założonych pułapek trzeba często sprawdzać ich stan jak i to czy jakiś gryzoń się w nie nie złapał. Dzięki tego typu inspekcjom można w dużej mierze zminimalizować rozwój gryzoni jak i ich zadomowienie w danym miejscu.

 

Zwalczanie gryzoni przy udziale środków chemicznych
W miejscach, w których produkuje się lub przechowuje produkty spożywcze nie powinno się stosować środków chemicznych ze względu na możliwość skażenia danego produktu. Jednak w wyniku dużego zagrożenia ze strony gryzoni, gdy inne sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu warto jest skorzystać z wykwalifikowanej firmy, która profesjonalnie wyeliminuje gryzonie.


Rodentycydy ostre, jako środki zwalczania gryzoni
Rodentycydy ostre wywołują hipotermię u gryzoni, która prowadzi do zgonu. Środek w bardzo szybki sposób bardzo obniża temperaturę ciała gryzonia. Produkt ten jest dozwolony tylko i wyłącznie do stosowania przy niwelowaniu ilości myszy.


Antykoagulanty
Innym sposobem na chemiczne zwalczanie gryzoni jest obniżenie ich krzepliwości krwi stosując antykoagulanty. Są to środki, które wywołują krwotok wewnętrzny u gryzoni, co skutkuje śmiercią. Środek działa na gryzonia z opóźnieniem. W momencie, gdy w organizmie osiągnie odpowiednie stężenie dochodzi do bezbolesnej śmierci.

 

Artykuły

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.