Deratyzacja

deratyzacja, zwalczanie gryzoni

 

Deratyzacja - Gryzonie

Najdoskonalszymi gryzoniami w Polsce są szczury i myszy. Wiele osób się ich boi – słusznie. Są to gryzonie, które potrafią się dostosować do każdych warunków, dzięki czemu w wyniku swojej doskonałości – używania ż 5 zmysłów – doskonale odnajdują się w ciemnościach. Są to stworzenia niebezpieczne ze względu na choroby, które przenoszą jak i też ze względu na to, że mogą zrobić krzywdę.


Niebezpieczeństwa płynące z obecności gryzoni:

 

Gryzonie – kiedy jest niebezpiecznie

W momencie gdy populacja gryzoni jest bardzo duża to można je zauważyć w dzień. Zwykle w poszukiwaniu pożywienia zarówno mysz jak i szczury wychodzą nocą, jednak ich obecność w dzień jest znakiem, że trzeba wezwać odpowiednią firmę do deratyzacji, bo populacja jest zbyt duża i może zagrażać człowiekowi.


Jak poznać, że obok mieszka gryzoń?

Wszystkie gryzonie, w tym zarówno szczury jak i myszy pozostawiają po sobie jakiś ślad. Najczęściej ich obecność można zauważyć po odchodach. W przypadku szczurów mają ode wymiar 10-12 mm długości oraz 5 mm szerokości. Odchody myszy są dużo mniejsze, bo wynoszą 4 mm długości i jedynie 1 mm szerokości. Dodatkowo zarówno jeden jak i drugi gatunek pozostawia po sobie plamy brudu z tłuszczem i czasami ślady moczu.
Bardzo często można zauważyć obecność gryzoni w magazynach. Rozpoznawalnym znakiem są postrzępione kawałki papieru jak i poprzegryzane kartony i inne opakowania zbiorcze produktów. Dodatkowo można zauważyć charakterystyczne uszkodzenia w drewnie, dzieje się tak, ponieważ zarówno szczury jak i myszy systematycznie w ten sposób ostrzą swoje siekacze.


Niektóre niechemiczne metody zwalczania gryzoni:


Pułapki sprężynowe

Pułapki sprężynowe ze względu na to, że stanowią zagrożenie również dla człowieka mogą być stosowane tylko i wyłącznie zgodnie z przepisami.
Pułapki innego typu, jak potrzaski czy też tak zwane gilotynki nie wymagają specjalnych pozwoleń.

Żywołapki na szczury

Żywołapki uważane są za humanitarne niwelowanie zagrożenia ze strony gryzoni. Stosowane one są przede wszystkim w miejscach gdzie istnieje możliwość skrzywdzenia przez gryzonie innych gatunków zwierząt, przede wszystkim tych chronionych.

Sprawdzanie pułapek

Chcąc uzyskać jak największe efekty założonych pułapek trzeba często sprawdzać ich stan jak i to czy jakiś gryzoń się w nie nie złapał. Dzięki tego typu inspekcjom można w dużej mierze zminimalizować rozwój gryzoni jak i ich zadomowienie w danym miejscu.

 

Zwalczanie gryzoni przy udziale środków chemicznych

W miejscach, w których produkuje się lub przechowuje produkty spożywcze nie powinno się stosować środków chemicznych ze względu na możliwość skażenia danego produktu. Jednak w wyniku dużego zagrożenia ze strony gryzoni, gdy inne sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu warto jest skorzystać z wykwalifikowanej firmy, która profesjonalnie wyeliminuje gryzonie.


Rodentycydy ostre, jako środki zwalczania gryzoni

Rodentycydy ostre wywołują hipotermię u gryzoni, która prowadzi do zgonu. Środek w bardzo szybki sposób bardzo obniża temperaturę ciała gryzonia. Produkt ten jest dozwolony tylko i wyłącznie do stosowania przy niwelowaniu ilości myszy.


Antykoagulanty

Innym sposobem na chemiczne zwalczanie gryzoni jest obniżenie ich krzepliwości krwi stosując antykoagulanty. Są to środki, które wywołują krwotok wewnętrzny u gryzoni, co skutkuje śmiercią. Środek działa na gryzonia z opóźnieniem. W momencie, gdy w organizmie osiągnie odpowiednie stężenie dochodzi do bezbolesnej śmierci.

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?