Fumigacja

fumigacja exportowa, fumigacja na eksport, fumigacja szkodników drewna

 

Fumigacja - gazowanie


Fumigacja inaczej nazywana jest zwalczaniem niszczycieli drewna jak i wszelkiego rodzaju zbóż. Fumigacja polega na gazowaniu, zadymianiu niszczonych pomieszczeń, miejsc. Najczęściej przy fumigacji stosuje się taki związek jak fosforowodór. Kiedyś oprócz fosforowodoru do fumigacji stosowano również bromek metylu jednak w wyniku badań, które pokazały, że źle on wpływa na środowisko został on wycofany z tego rodzaju dezynfekcji. Fumigacja charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością w walce ze szkodnikami drewna oraz sam proces fumigacji nie szkodzi odkażanym powierzchniom. Fumigacja występuje w formie dymu, pary jak i gazu.


Sposób rozprowadzania środka przy fumigacji


Proces fumigacji polega na zadymianiu, parowaniu czy też gazowaniu danych powierzchni, pomieszczeń. Najczęściej można zauważyć w zamkniętych, uszczelnionych pomieszczeniach gdzie zauważono działanie szkodników drewna, zboża itd. Przede wszystkim namiotuje się takie elementy i za pomocą specjalnego sprzętu – fumigatora – rozprowadza się fosforowodór. Fumigacja zwalcza przede wszystkim takie szkodniki jak korniki czy też spuszczelec pospolity. Zauważono, że fumigacja sprawdza się również w likwidacji takich szkodników jak muchy czy też komary, dlatego też za pomocą małych elektrofumigatorów rozprasza się w powietrzu nieszkodliwą na zdrowie człowieka ilość oparów fosforowodorów.

 

Normowania prawne:


W celu zatrzymania rozpostrze niania się wielu insektów, szkodników na terenie całej Europy wymagane jest, aby przy opakowaniach drewnianych takich jak skrzynie drewniane, palety czy też na przykład bębny kablowe była stosowana fumigacja drewna. Jest to wymóg obejmujący przede wszystkim transport międzynarodowy. Dowodem na to, że dane opakowanie drewniane przeszło fumigację jest wypalony znak tak jakby przypominający zboże, jest to logo IPPC. Jednocześnie na takim opakowaniu powinny się znajdować informacje dotyczące środka, jaki został użyty do fumigacji. Można się spotkać z oznaczeniami:


MB (ang. Methyl Bromide)  - metodą gazowania drewno zostało zabezpieczone bromkiem metylu dozwolonym obecnie tylko w niektórych krajach.
DB (ang. Debarked) – drewno przeszło obróbkę mechaniczną podczas której usunięto resztki kory.
HT (ang. Heat treatment) – użyte drewno do opakowania zostało poddane obróbce termicznej – dokładnie wysuszone.


Gdzie można stosować fumigację?

Podsumowując można fumigację określić, jako obróbkę drewna zarówno chemiczną jak i termiczną w wyniku, której usuwa się szkodniki z drewna. Jest to dezynfekcja z wykorzystaniem gazów, ale również z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi fumigacji.

W naszej firmie wszystkie fumigacje wykonuje wykwalifikowana kadra specjalnie w tym kierunku przeszkolona. W swojej pracy wykorzystujemy zarówno najlepsze jak i najnowsze technologie, których wyniki są monitorowane, a po wykonanej usłudze wystawiamy odpowiedni certyfikat oraz wszystkie niezbędne protokoły oraz ekspertyzy.
Zasięg naszych usług obejmuje całą Polskę, a siedziby mamy rozłożone w największych miastach takich jak: Toruń, Wejherowo, Suwałki, Kraków, Olsztyn, Warszawa, Białystok, Płock, Słupsk, Chojnice, Gdańsk, Gdynia, Braniewo, Słupsk, Włocławek, Ełk, Bydgoszcz, Łódź, Poznań.

 

Przygotowujemy produkty na eksport


Jeżeli chcą Państwo wysłać swoje produkty poza granice kraju zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Posiadamy wymagane świadectwo INSTYTUTU TECHNOLOGII DREWNA, dzięki któremu możemy przygotować wszystkie drewniane opakowania do właściwego transportu poza granice. Poddajemy całe drewno fumigacji zarówno termicznej jak i chemicznej w zależności od wymagań. Posiadamy uprawnienia do znakowania HT oraz przydzielania znaku IPPC oraz nadajemy numer zgodny z Krajowym rejestrem.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?