Fumigacja

fumigacja exportowa, fumigacja na eksport, fumigacja szkodników drewna

 

Fumigacja - gazowanie


Fumigacja inaczej nazywana jest zwalczaniem niszczycieli drewna jak i wszelkiego rodzaju zbóż. Fumigacja polega na gazowaniu, zadymianiu niszczonych pomieszczeń, miejsc. Najczęściej przy fumigacji stosuje się taki związek jak fosforowodór. Kiedyś oprócz fosforowodoru do fumigacji stosowano również bromek metylu jednak w wyniku badań, które pokazały, że źle on wpływa na środowisko został on wycofany z tego rodzaju dezynfekcji. Fumigacja charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością w walce ze szkodnikami drewna oraz sam proces fumigacji nie szkodzi odkażanym powierzchniom. Fumigacja występuje w formie dymu, pary jak i gazu.


Sposób rozprowadzania środka przy fumigacji


Proces fumigacji polega na zadymianiu, parowaniu czy też gazowaniu danych powierzchni, pomieszczeń. Najczęściej można zauważyć w zamkniętych, uszczelnionych pomieszczeniach gdzie zauważono działanie szkodników drewna, zboża itd. Przede wszystkim namiotuje się takie elementy i za pomocą specjalnego sprzętu – fumigatora – rozprowadza się fosforowodór. Fumigacja zwalcza przede wszystkim takie szkodniki jak korniki czy też spuszczelec pospolity. Zauważono, że fumigacja sprawdza się również w likwidacji takich szkodników jak muchy czy też komary, dlatego też za pomocą małych elektrofumigatorów rozprasza się w powietrzu nieszkodliwą na zdrowie człowieka ilość oparów fosforowodorów.

 

Normowania prawne:


W celu zatrzymania rozpostrze niania się wielu insektów, szkodników na terenie całej Europy wymagane jest, aby przy opakowaniach drewnianych takich jak skrzynie drewniane, palety czy też na przykład bębny kablowe była stosowana fumigacja drewna. Jest to wymóg obejmujący przede wszystkim transport międzynarodowy. Dowodem na to, że dane opakowanie drewniane przeszło fumigację jest wypalony znak tak jakby przypominający zboże, jest to logo IPPC. Jednocześnie na takim opakowaniu powinny się znajdować informacje dotyczące środka, jaki został użyty do fumigacji. Można się spotkać z oznaczeniami:


MB (ang. Methyl Bromide)  - metodą gazowania drewno zostało zabezpieczone bromkiem metylu dozwolonym obecnie tylko w niektórych krajach.
DB (ang. Debarked) – drewno przeszło obróbkę mechaniczną podczas której usunięto resztki kory.
HT (ang. Heat treatment) – użyte drewno do opakowania zostało poddane obróbce termicznej – dokładnie wysuszone.


Gdzie można stosować fumigację?

Podsumowując można fumigację określić, jako obróbkę drewna zarówno chemiczną jak i termiczną w wyniku, której usuwa się szkodniki z drewna. Jest to dezynfekcja z wykorzystaniem gazów, ale również z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi fumigacji.

W naszej firmie wszystkie fumigacje wykonuje wykwalifikowana kadra specjalnie w tym kierunku przeszkolona. W swojej pracy wykorzystujemy zarówno najlepsze jak i najnowsze technologie, których wyniki są monitorowane, a po wykonanej usłudze wystawiamy odpowiedni certyfikat oraz wszystkie niezbędne protokoły oraz ekspertyzy.
Zasięg naszych usług obejmuje całą Polskę, a siedziby mamy rozłożone w największych miastach takich jak: Toruń, Wejherowo, Suwałki, Kraków, Olsztyn, Warszawa, Białystok, Płock, Słupsk, Chojnice, Gdańsk, Gdynia, Braniewo, Słupsk, Włocławek, Ełk, Bydgoszcz, Łódź, Poznań.

 

Przygotowujemy produkty na eksport


Jeżeli chcą Państwo wysłać swoje produkty poza granice kraju zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Posiadamy wymagane świadectwo INSTYTUTU TECHNOLOGII DREWNA, dzięki któremu możemy przygotować wszystkie drewniane opakowania do właściwego transportu poza granice. Poddajemy całe drewno fumigacji zarówno termicznej jak i chemicznej w zależności od wymagań. Posiadamy uprawnienia do znakowania HT oraz przydzielania znaku IPPC oraz nadajemy numer zgodny z Krajowym rejestrem.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.