Odkomarzanie - zwalczanie komarów

Zwalczanie komarów w ogrodzie - odkomarzanie

Komary, Odkomarzanie i choroby wywoływane przez komary

W niniejszym artykule zajmiemy się tematyką odkomarzania. Na początek zapoznamy się z podstawowymi informacjami na temat komarów. Dowiemy się czym są komary, co jedzą komary, czym żywią się samice komarów, czym żywią się samce komarów, gdzie żyją larwy komarów, jak wygląda cykl rozwojowy komarów, jak temperatura wpływa na cykl rozwojowy komarów, jakie gatunki komarów występują na terenie Polski, jakie zwierzęta zjadają komary, jakie są zagrożenia ze strony komarów, kto jest szczególnie narażony na ukłucia komarów, co przyciąga komary, co lubią komary i czego nie lubią komary. W dalszej części artykułu przedstawimy choroby przenoszone przez komary takie jak dilofilarioza, malaria, żółta febra, denga oraz przedstawimy metody zwalczania chorób przenoszonych przez komary, metody zapobiegania ukłuciom komarów oraz powiemy jakie są sposoby na komary. Sposobem na komary, który omówimy najszerzej będzie DEET. Napiszemy czym jest DEET, kto wymyślił DEET, czy DEET jest bezpieczny i jakie są negatywne skutki używania DEET. Napiszemy też o innych sposobach na komary takich jak na przykład olejki eteryczne, bariery mechaniczne, sadzenie roślin odstraszających komary, ułatwianie rozwoju drapieżników żywiących się komarami i zakładanie odpowiedniego stroju zapobiegającego ukłuciom komarów. W niniejszym artkule odpowiemy też na pytanie co sprawia, że liczebność komarów jest różna w poszczególnych latach, jakie są przyczyny plag komarów i dlaczego komary licznie pojawiają się na terenach po powodziowych. Na koniec artykułu zajmiemy się tematyką odkomarzania. Napiszemy czym jest odkomarzanie, jakie są metody odkomarzania, jak wygląda odkomarzania biologiczne, jak wygląda odkomarzanie fizyczne, jak wygląda odkomarzanie chemiczne, czym jest zamgławianie, jak zwalczać komary, jak działają lampy owadobójcze, czym są larwicydy, jak działają larwicydy, jak działa film silikonowy, jak wygląda zamgławianie ULV, jak wygląda zamgławianie termiczne i od czego zależy skuteczność odkomarzania.

Czym są komary ?

Komary to rodzina owadów. Dorosłe osobniki komarów posiadają kłująco-ssący aparat gębowy. Samce komarów żywią się nektarem, a samice komarów żywią się krwią. Larwy komarów żyją w środowisku wodnym. Długość cyklu życiowego komarów uzależniona jest od gatunku i może wahać się od kilku dni do jednego roku. Na cykl rozwojowy wpływa również temperatura. W niskiej temperaturze trwa on dłużej, a w wyższej dłużej. W przypadku komara brzęczącego cykl rozwojowy trwa od 10 do 14 dni w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza i od 20 do 35 dni w niższej temperaturze. W przypadku komara widliszka rozwój trwa od 20 do 30 dni latem i znacznie dłużej w okresach chłodniejszych. Na terenie Polski występuje 47 gatunków komarów. Najpowszechniejsi z nich to wspominani wcześniej komar brzęczący i komar widliszek. Larwy komarów stanowią pokarm ryb, płazów i owadów wodnych. Osobniki dorosłe są pokarmem jaskółek, jerzyków i innych gatunków ptaków, ważek i nietoperzy. Ze względu na powszechność występowania komary stanowią ważną część łańcucha pokarmowego. Gdyby nie one liczebność wielu gatunków żywiących się nimi zwierząt drastycznie by spadła, a wiele z nich mogłoby nawet wyginąć.

Zagrożenia ze strony komarów

Samice komarów często atakują ludzi i wysysają ich krew. Osobami szczególnie silnie narażonymi na ich ukłucia są:

  • kobiety w trakcie owulacji. Komary przyciąga wydzielany przez nie hormon znany jako estrogen.

  • kobiety ciężarne

  • młodzi mężczyźni

  • dzieci

  • osoby wysokie i otyłe (osoby o większej masie ciała wydzielają więcej przyciągającego komary dwutlenku węgla)

Komary przyciągają szczególnie:

  • wilgoć,

  • światło

  • zapach kwiatów

  • wydzielany przez ludzi i zwierzęta dwutlenek węgla

  • podwyższona temperatura ciała

  • amoniak i kwas mlekowy zawarte w ludzkim pocie

Komary przenoszą liczne choroby. Na szczęście większość z nich nie jest przenoszonych przez komary występujące na terenie Polski.

Dirofilarioza

Jednym z wyjątków jest dirofilarioza wywoływana przez nicienia Dirofilaria repens. Nicień ten pasożytuje głownie na psach i kotach, ale zanotowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia tymi bezkręgowcami wśród ludzi. Choroba ta dotarła na terytorium Polski z południa Europy. Za pojawienie się tej choroby na terenie naszej ojczyzny i systematyczny wzrost częstotliwości jej występowania na terenie naszego kraju odpowiadają zmiany klimatyczne powodujące ocieplanie się klimatu na terenie Polski. Larwy nicieni najczęściej lokują się w podskórnych guzkach, które bywają mylone z guzami nowotworowymi. Czasami tworzone przez nie guzy pojawiają się też w płucach, w sercu lub w oku. Leczenie dirofilariozy polega na operacyjnym usunięciu guzków w których znajdują się nicienie. Dla większości ludzi nicienie te są nieszkodliwe. Ich larwy niszczone są przez nasz układ immunologiczny po wniknięciu do krwi. Niestety nie jest tak u wszystkich, a mechanizm powodujący, że w przypadku niektórych osób układ immunologiczny jest nieskuteczny w walce z tymi nicieniami jest nieznany. Jedyną znaną metodą profilaktyki chroniącą przed tą chorobą jest unikanie ugryzień komarów.

Choroby przenoszone przez komary nie występujące w Polsce

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy pamiętać, że poza naszym krajem, a przed wszystkim w krajach tropikalnych komary stanowią dużo większe zagrożenie dla ludzi niż w naszym kraju. Przenoszą tam wiele chorób, które w naszym klimacie nie mogą przetrwać w ciele zmiennocieplnego komara. Pod względem za równo różnorodności jak i liczebności roznoszonych patogenów komary przewyższają wszelkie inne gatunki zwierząt.

MALARIA

Najgroźniejszą z tych chorób jest powodowana przez pierwotniaki Plasmodium malaria. Każdego roku ginie z jej powodu około miliona osób wśród których większość stanowią dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia. Do lat 60 XX wieku choroba ta występowała również na terenie Polski.

ŻÓŁTA FEBRA

Inną groźną chorobą przenoszoną przez komara jest wywoływana przez wirusy żółta febra. Występuje ona w północnej części Ameryki Południowej i w państwach Afryki położonych najbliżej równika.

DENGA

Kolejną przenoszoną przez komary chorobą jest denga. Tak samo jak żółta febra jest ona chorobą wirusową.

Objawami dengi są:

  • ból głowy, stawów i mięśni

  • wysypka

  • trombocytopenia

  • hipowolemia

  • krwotoki

Nie istnieje żaden lek ani szczepionka na tą chorobę. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Na szczęście w większości przypadków denga przebiega bezobjawowo lub łagodnie i bez powikłań. Oprócz ukłuć komarów denga przenosi się również poprzez transfuzje krwi i z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu.

Przyczyny zmian liczebności komarów

Liczebność komarów wykazuje znaczące różnice w poszczególnych latach. Wpływa na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest przeprowadzanie lub nie zabiegów doprowadzających do zmniejszenia ich liczebności na danym terenie. Rodzaje tego typu zabiegów szerzej omówimy w dalszej części naszego artykułu.

Drugim czynnikiem wpływającym na liczebność komarów jest pogoda. Rozwojowi tych owadów sprzyjają deszcze, brak wiatru i wysoka temperatura. Intensywne deszcze mogą przyczynić się do powstawania powodzi. Po powodziach woda często długo pozostaje na polach i łąkach. Tego typu miejsca sprzyjają rozwojowi komarów. Sytuacje pogarsza fakt, że komary potrafią rozpoznawać miejsca które często są zalewane przez wodę i składają w nich jaja jeszcze zanim zostaną zalane. Jaja komarów mogą przez wiele lat czekać na warunki odpowiednie do rozwoju larw. Silne wiatry mogą doprowadzić do uszkodzenia żyjących w zbiornikach wodnych larw komarów.

Sposoby na komary

UNIKANIE MIEJSC WYSTĘPOWANIA KOMARÓW

Najlepszym sposobem na uniknięcie ukłuć komarów jest unikania miejsc w których się pojawiają.

MOSKITIERY

W zapobieżeniu wlatywaniu komarów do naszego domu pomogą specjalne siatki nazywane moskitierami umieszczane w oknach dzięki którym będziemy mogli otwierać okna bez obaw, że spowoduje to wtargnięcie komarów do wnętrza naszego domu.

DEET

Jeśli chcemy lub musimy pojawić się w miejscu w którym możemy zostać zaatakowani przez komary najlepiej zabrać ze sobą środki chemiczne zawierające DEET. DEET zostało opracowane przez Amerykańską Armie w latach czterdziestych XX wieku. Zapach DEET jest nieprzyjemny dla komarów i skutecznie je odstrasza. Długość działania DEET uzależniona jest od stopnia koncentracji tej substancji w stosowanym preparacie. Preparaty zawierające 100% DEET oferują do 12 godzin ochrony. Preparaty zawierające od 20 do 34 % DEET zapewniają od 3 do 6 godzin ochrony przed komarami. Ze względu na wysoką skuteczność środki oparte na DEET są zalecane przez polskie ministerstwo zdrowia. Niestety DEET nie jest środkiem całkowicie bezpiecznym. Ma działanie drażniące, a w rzadkich przypadkach może powodować bóle głowy, pieczenie oczu i trudności w oddychaniu. Podejrzewa się, że długotrwała ekspozycja na ten środek może powodować zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych oraz bezsenność. Używając DEET nie powinniśmy zapominać o środkach ostrożności, które zapobiegną negatywnym skutkom stosowania tego środka.

  • DEET nie powinien być stosowany pod ubraniem ani na skórze uszkodzonej.

  • Należy zmyć preparat z DEET ze skóry kiedy przestanie być potrzebny

  • DEET nie powinien być stosowany u niemowląt do 2 miesiąca życia.

  • Należy wybierać środki o niskim stężeniu DEET

INNE ŚRODKI CHEMICZNE

Istnieją też maści zapobiegające ukłuciom komarów nie zawierające DEET. Niestety cechują się one znacznie niższą skutecznością.

ODPOWIEDNIE UBRANIA

Ilość maści przeciw komarom niezbędną do ochronienia się przed komarami można łatwo zmniejszyć zakładając ubranie pokrywające możliwe największą część naszego ciała. Niestety pojedyńcza warstwa cienkiego materiału to za mało aby powstrzymać ukłucia tych zwierząt. Skutecznie powstrzymuje je materiał jeansowy lub wykonany z płótna.

OLEJKI ETERYCZNE I INNE ZAPACHY

Inną skuteczną metodą na komary są olejki eteryczne. Za najbardziej skuteczne uważa się:

  • olejek paczulowy

  • olejek waniliowy

  • olejek goździkowy

  • olejek eukaliptusa cytrynowego

  • olejki z trawy cytrynowej

  • olejek anyżkowy

  • olejek bergamotowy

  • olejek geraniowy

  • olejek cynamonowy

  • olejek miętowy

  • olejek kamforowy

  • olejek rozmarynowy

  • olejek cedrowy

  • olejek mięty pieprzowej

  • olejek lawendowy

  • olejek bazyliowy

  • olejek tymiankowy

  • olejek kopru włoskiego

  • olejek pomarańczowy

  • olejek cytrynowy

Olejki eteryczne nie są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Niebezpieczne są zwłaszcza olejki oparte na owocach cytrusowych.

Komary odstrasza też zapach pokrojonej cebuli i octu.

Zapachem odstraszającym komary szczególnie skutecznie jest dym wydzielany przez spirale do odstraszania komarów.

HIGIENA OSOBISTA

Tym co najskuteczniej przyciąga komary jest zapach ludzkiego potu. Komary są na niego niezwykle wyczulone. Wyczuwają go lepiej niż zapach potu zwierząt takich jak na przykład szympansy i krowy. Komary wykrywają przede wszystkim zawarty w pocie amoniak i kwas mlekowy. Komary są wyczulone na zapach amoniaku i kwasu mlekowego dlatego aby uniknąć ukłuć komarów należy dbać o higienę osobistą.

WITAMINA B

Wiele osób uważa również, że na zapach ludzkiego potu wpływa witamina B. Osoby, które spożywają ją w dużych ilościach mają być mniej narażone na ukłucia komarów. Witamina ta występuje między innymi w bananach i w pieczywie pełnoziarnistym. Niestety nie ma dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność w zwalczaniu komarów.

ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY

Jeśli interesuje nas rozwiązanie długoterminowe możemy posadzić rośliny odstraszające komary. Najpopularniejszą służącą temu celowi rośliną jest Plectranthus koleusowaty znany też jako komarzyca, kadzidełko lub komarnica. Komarzyca to roślina pnąca z rodziny jasnotowatych. Jej cechą charakterystyczną są zielone liście o białych brzegach. Komarzyca może być sadzona w glebie lub w doniczkach. Pochodzi z terenów tropikalnych. Odstraszające komary właściwości zawdzięcza ona silnemu, nieprzyjemnemu zapachowi podobnemu do zapachu bluszczyka kurdybanka. Istnieje też wiele innych gatunków roślin, które rzekomo mają odstraszać komary. Tego typu właściwości często przypisuje się między innymi krzakom pomidorów, bazylii, kocimiętce i pelargoniom.

DRAPIEŻNIKI ZWALCZAJĄCE KOMARY

W zmniejszeniu liczebności komarów pomaga stworzenie warunków umożliwiających rozwój zjadających je drapieżników. We Włoszech powszechną praktyką jest kupowanie domków dla nietoperzy. Ssaki te mogą zjeść nawet 2000 komarów dziennie. W amerykańskim mieście Griggsville od ponad pół wieku w zwalczaniu komarów pomagają jaskółczaki modre. Na terenie Warszawskiej Białołęki do zwalczania komarów używane są jerzyki. Wpuszczenie do oczka wodnego, w którym rozwijają się larwy komarów żywiących się nimi ryb to kolejny sposób na te zwierzęta. Rybami szczególnie dobrze sprawdzającymi się w tej roli są: karasek czerwony, liny i słonecznice.

 

Sposoby na ukłucia komarów

Ukłucia komarów powodują ból, swędzenie, obrzęk, zaczerwienienia, stan zapalny, a nawet wystąpienie bąbli na skórze. Zazwyczaj objawy są lekkie i szybko ustępują. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Istnieje wiele mniej lub bardziej udowodnionych naukowo sposobów na poradzenie sobie ze skutkami ukłucia komara. Najpopularniejsze z nich to:

  • Roztarcie natki pietruszki i przykładanie powstałej masy do miejsca ukłucia

  • Przyłożenie liścia białej kapusty do miejsca ukłucia

  • Przyłożenie do miejsca ukłucia wacika nasączonego wodą z solą

  • Natarcie miejsca ukłucia plastrem cytryny

  • Natarcie miejsca ukłucia olejkiem eukaliptusowym

  • Przemycie miejsca ukłucia octem, perfumami, płynem do golenia lub spirytusem salicylowym

  • Rozpuszczenie węgla aktywnego w wodzie, przyłożenie powstałej mieszaniny na miejsce ukłucia i przykrycie gazą

  • Położenie cebuli lub ziemniaka na miejsce ukłucia

  • Żel na ukłucia komara

  • Goździki

  • Okłady z rozcieńczonego amoniaku

Jeśli mimo upływu czasu sytuacja się nie polepsza należy udać się do lekarza.

 

Odkomarzanie

Niestety wszystkie przedstawione sposoby mają swoje wady. DEET to dobry pomysł jeśli jedziemy do lasu, ale co jeśli komary znajdują się na naszej własnej działce lub w naszym przydomowym ogródku? Codzienne smarowanie się środkami przeciw komarom jest uciążliwe i może doprowadzić do kumulacji znajdujących się w nich substancji w organizmie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest odkomarzanie. Odkomarzanie jest też niezwykle przydatne jeśli planujemy w danym miejscu zorganizować imprezę plenerową. Wyobraźmy sobie na przykład, że planujemy wesele plenerowe, ale okazuje się, że w miejscu w którym ma się ono odbyć pełno jest komarów. Trudno sobie wyobrazić aby goście zareagowali entuzjastycznie na wieść, że w trakcie imprezy będą musieli być wysmarowani maścią zapobiegającą ukłuciom komarów. O reakcji panny młodej na wieść, że zamiast ślubnego makijażu na jej twarzy miałby być środek przeciw komarom lepiej nie wspominać. Komary mogą skutecznie zniechęcić gości do pozostania na jakiejkolwiek imprezie. Organizowanie imprezy w miejscu w którym występują komary ma sens jedynie wtedy, kiedy nie chcemy aby nasi goście zbyt długo zaszczycali nas swoją obecnością.

Odkomarzaniem nazywamy zabiegi mające na celu zmniejszenie liczebności komarów na poddanym odkomarzaniu terenie. Odkomarzanie ogranicza też liczebność innych gatunków owadów. Odkomarzania przeprowadza się między innymi w parkach, ogrodach, na polach golfowych, placach zabaw, osiedlach nad jeziorami i innymi miejscami bytowania komarów. Może być ono przeprowadzane za równo na zlecenie osób prywatnych jak i firm i instytucji państwowych. Często bywa ono przeprowadzane na zlecenie samorządów.

Metody Odkomarzania

METODY BIOLOGICZNE

Pierwszą z biologicznych metod zwalczania komarów, którą przedstawimy jest ich zwalczanie przy pomocy larwicydów. Larwicydy zawierają w swoim składzie endospory laseczki Bacillus Thuringensis var israelensis serotyp H14 szczep AM65-52 oraz kryształy delta-endotoksyny tej bakterii. Endospory to formy spoczynkowe bakterii umożliwiające przetrwanie im niekorzystnych warunków. Endotoksyny to toksyny występujące w błonie zewnętrznej bakterii Gram-ujemnych. W metodzie biologicznej zawierające wspomniane bakterie środki owadobójcze aplikowane są w wodach stojących takich jak kałuże, oczka wodne, sadzawki, jeziora i stawy. Jeśli zwalczane są larwy meszek środki owadobójcze aplikowane są również w wodach płynących takich jak rzeki, strumyki i rowy. Larwicydów nie aplikuje się w ujęciach i zbiornikach wody pitnej. Ogromną zaletą środków biologicznych jest selektywność działania dzięki której nie zabijają one innych niż komary i meszki gatunków zwierząt. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka, zwierząt domowych i organizmów wodnych. Niestety nie zabijają również dorosłych osobników komarów i meszek. Bakterie zawarte w larwicydach sprawiają, że meszki i komary nie mogą pobierać pokarmu, co skutkuje ich śmiercią w ciągu kilku dni od użycia larwicydów.
Środki biologiczne nie wpływają negatywnie na inne gatunki owadów. Cechuje je działanie selektywne. Larwy komarów i meszek po spożyciu środka przestają pobierać pokarm, co skutkuje ich zgonem po kilku dniach od aplikacji.

Kolejną biologiczną metodą walki z komarami jest sterylizacja samców poprzez ich napromieniowanie. W metodzie tej wykorzystuje się fakt, że każda z samic komarów kopuluje tylko raz. Wysterylizowane w laboratorium samce są zrzucane nad terytoriami na których powszechnie występują komary. Jest to stosunkowo młoda metoda nadal znajdująca się w fazie badań. Badania nad tym sposobem na komary prowadzone są w centrum badawczym MAEA w austriackim Seibersdorfie. Z metodą tą wiąże się duże nadzieje, ale może się ona okazać ślepą uliczką. Największym problemem utrudniającym zastosowanie tej metody jest fakt, że wysterylizowane samce cieszą się mniejszym powodzeniem wśród samic. Gdyby nawet udało się sprawić, że wysterylizowane samce stałyby się dla samic równie atrakcyjne jak samce zwyczajne to zapewne nie trwałoby to długo. Powszechne zastosowanie tej metody spowodowałoby występowanie presji ewolucyjnej, która preferowałaby komarzyce niezainteresowane wysterylizowanymi komarami. Presja ta polegałaby na tym, że komary zainteresowane wysterylizowanymi samcami umarły by bezpotomnie, a w następnych pokoleniach pozostałyby jedynie komarzyce nie zainteresowane bezpłodnymi samcami.

METODY FIZYCZNE
Istnieją kilka fizycznych metod zwalczania komarów. Pierwsza z nich polega na utworzeniu cienkiego filmu silikonowego na powierzchni wody. Wspomniany film działa dwutorowo. Z jednej strony zniechęca samice komarów do składania jaj na powierzchni, a z drugiej zapobiega przyczepianiu się poczwarek komarów do powierzchni co uniemożliwia ich rozwój. Sprawia to, że larwy komarów giną bez osiągnięcia dojrzałości. Po spełnieniu swojego zadania silikon rozkłada się na nieszkodliwe krzemiany. Jest to metoda wyjątkowo skuteczna i bezpieczna dla środowiska. Silikon całkowicie pokrywa powierzchnie wody. Jest odporny na działanie wiatru i promieni ultrafioletowych.

Alternatywą dla filmu silikonowego jest napowietrzanie wody. Powoduje ono, że woda jest ciągle w ruchu, co utrudnia rozmnażanie się komarów. Filtr silikonowy można też zastąpić zwykłą folią.

Larwom komarów do rozwoju wystarcza woda o głębokości 25 milimetrów. Dlatego nie powinniśmy dopuszczać do powstawania na naszej działce miejsc w których przez dłuższy czas utrzymuje się woda takich jak:

  • Długo utrzymujące się kałuże

  • Niewydrenowane grządki

  • Zapchane rynny

  • Wazony wypełnione wodą

Kolejną fizyczną metodą zwalczania komarów jest ich zwalczanie przy pomocy lamp owadobójczych emitujących światło ultrafioletowe UV-A o długości fali 315–400 nm. Światło tego typu przyciąga owady, które trafiają na pułapkę w formie mat lepowych bądź siatek elektrycznych. Metoda ta zabija wszystkie gatunki owadów dlatego nie należy jej stosować na zewnątrz budynków.


 

METODY CHEMICZNE

W zwalczaniu komarów najczęściej wykorzystywane są metody chemiczne. Ich działanie polega na tym, że:

  • zabijają postacie dorosłe komarów

  • upośledzają funkcje życiowe komarów

  • Negatywnie działają na układ rozrodczy komarów uniemożliwiając ich rozmnażanie się

Istnieją trzy podstawowe metody odkomarzania chemicznego: zamgławianie termiczne, zamgławianie ULV i zamgławianie opryskiem grubokroplistym. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od lokalizacji i warunków środowiskowych miejsca, w którym przeprowadzane będzie odkomarzanie.

Podstawową i najczęściej stosowaną i skuteczną metodą jest odkomarzanie opryskiem grubokroplistym

Często stosowaną metodą odkomarzania jest też wytworzenie drobnej mgły (ULV). Tego typu mgła wnika nawet w najmniejsze szczeliny. W skład używanej w tej metodzie mgły wchodzi środek owadobójczy i substancja powodująca przyklejanie się środka owadobójczego do zamgławianych powierzchni.


Rozpylane podczas zabiegu odkomarzania środki chemiczne pokrywają miejsca w których żyją komary i meszki takie jak krzewy, gęstwiny, zarośla i szuwary. Odkomarzanie najskuteczniejsze jest w miejscach, w których jest najwięcej krzewów.

Skuteczność odkomarzania chemicznego uzależniona jest od:

  • Pogody. Deszcze wymywają środki owadobójcze i skracają czas przez jaki odkomarzanie jest skuteczne

  • Wielkości terenu na którym przeprowadzane jest odkomarzanie. Zabieg ten jest najskuteczniejszy jeśli przeprowadza się go na dużym terenie.

  • Pory zamgławiania. Zabieg ten jest najskuteczniejszy jeśli przeprowadza się go wcześnie rano lub późnym popołudniem

Przebieg odkomarzania chemicznego

  • Poinformowanie sąsiadów o przeprowadzaniu zabiegu zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się pasieki pszczelarskie

  • Przykrycie folią oczek wodnych i innych zarybionych akwenów znajdujących się na poddawanym odkomarzaniu terenie

  • Usunięcie dziecięcych zabawek i innych przedmiotów z terenu, który będzie poddawany odkomarzaniu

  • Usunięcie karmników i poideł zwierząt

  • Pozamykanie drzwi i okien budynków

  • Sporządzenie odpowiednich roztworów chemicznych

  • Wykonanie oprysku opryskiwaczem


 


 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?