Komar

 

Rodzaje komarów

W Polsce stwierdzono 47 gatunków komarów. Ich budowa czy miejsca bytowania mogą nieco różnić się od siebie jednak wszystkie gatunki nie przenoszą poważnych i śmiertelnych chorób. 9 gatunków,  a mianowicie Culex pipiens molestus,Anopheles maculipennis,A. communis,A. cataphylla,A. punctor,A. cantans,A. dorsalis,A. cinereus,A. vexans) występuje często masowo w wyniku powodzi. Tylko trzy gatunki ze wszystkich stwierdzonych w naszym kraju, a dokładniej te pochodzące z rodzaju widliszek (Anopheles) są nosicielami groźnej choroby malarii (Plasmodium). W Polsce nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku zachorowania od ponad 50 lat.

Owady te posiadają drobne i smukłe ciała, które osiągać mogą od 3 do 6 mm długości. Posiadają one parę skrzydeł, które razem z ciałem pokryte są drobnymi i charakterystycznymi łuseczkami. Różnią się one jednak w zależności od danego gatunku.


Bytowanie i rozwój

Dorosłe osobniki komarów aktywne są zazwyczaj dopiero po zajściu słońca. Owady te nie latają zbyt dobrze, dlatego nie spotyka się ich zazwyczaj na otwartych przestrzeniach. Jednak dzięki sile wiatru mogą one szybować nawet przez wiele kilometrów. Doskwierz egipski osiąga szybkość lotu około 5,5 km/godzinę. Brzęczenie komarów często słyszane przez ucho ludzkie wynika z tego, iż owady te poruszają nimi 600 razy na sekundę.

W przypadku tych owadów samice różnią się wyraźnie od samców. Osobniki męskie są owłosione i posiadają krzaczaste czułki, które umożliwiają odbiór feromonów. Dodatkowo aparat gębowy u samców nie są wyposażone w elementy pozwalające im przebijać skórę, dlatego żywią się one jedynie sokiem roślin i nektarem. Zupełnie inaczej wygląda aparat gębowy u samicy, który jest tu w typie kłująco-ssącym. Dzięki temu samice są w stanie przekuwać skórę ludzką czy zwierzęcą. Pobierają one krew, która jest potrzebna do produkowania jaj.

Rozwój tych owadów ma miejsce w różnorodnych zbiornikach wodnych. Zazwyczaj są to kałuże śródleśne czy też  sadzawki i stawy. Owady wybierają najczęściej zbiorniki z wodą stojącą lub wolno przepływającą. Najważniejsze dla nich jest by była ona bogatą w rozkładającą się materię organiczną, gdyż aja składane są bezpośrednio do tej wody.

Larwy komarów posiadają robakowaty kształt i wyposażone są w przetchlinki. Odżywiają się one mikroorganizmami znajdującymi się w ich środowisku wodnym. Larwy linieją cztery razy, a później przepoczwarzają się w poczwarki, które charakteryzują się kulistym tułowiem oraz długim odwłokiem.


Zagrożenie
Ze względu na to, iż komary pobierają krew od różnych osobników mogą być one roznosicielami różnych bakterii czy wirusów. U polskich komarów zauważa się często krętki Borrelia burgdorferi, które wywołują u ludzi boreliozę. Owady te mogą także przenosić ornitozy, wirusy neurotropowe pochodzące od ptaków domowych i dzikich.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.