Komar

komar, odkomarzanie, zwalczanie komarów

 

Rodzaje komarów

W Polsce stwierdzono 47 gatunków komarów. Ich budowa czy miejsca bytowania mogą nieco różnić się od siebie jednak wszystkie gatunki nie przenoszą poważnych i śmiertelnych chorób. 9 gatunków,  a mianowicie Culex pipiens molestus,Anopheles maculipennis,A. communis,A. cataphylla,A. punctor,A. cantans,A. dorsalis,A. cinereus,A. vexans) występuje często masowo w wyniku powodzi. Tylko trzy gatunki ze wszystkich stwierdzonych w naszym kraju, a dokładniej te pochodzące z rodzaju widliszek (Anopheles) są nosicielami groźnej choroby malarii (Plasmodium). W Polsce nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku zachorowania od ponad 50 lat.

Owady te posiadają drobne i smukłe ciała, które osiągać mogą od 3 do 6 mm długości. Posiadają one parę skrzydeł, które razem z ciałem pokryte są drobnymi i charakterystycznymi łuseczkami. Różnią się one jednak w zależności od danego gatunku.


Komary - Bytowanie i rozwój

Dorosłe osobniki komarów aktywne są zazwyczaj dopiero po zajściu słońca. Owady te nie latają zbyt dobrze, dlatego nie spotyka się ich zazwyczaj na otwartych przestrzeniach. Jednak dzięki sile wiatru mogą one szybować nawet przez wiele kilometrów. Doskwierz egipski osiąga szybkość lotu około 5,5 km/godzinę. Brzęczenie komarów często słyszane przez ucho ludzkie wynika z tego, iż owady te poruszają nimi 600 razy na sekundę.

W przypadku tych owadów samice różnią się wyraźnie od samców. Osobniki męskie są owłosione i posiadają krzaczaste czułki, które umożliwiają odbiór feromonów. Dodatkowo aparat gębowy u samców nie są wyposażone w elementy pozwalające im przebijać skórę, dlatego żywią się one jedynie sokiem roślin i nektarem. Zupełnie inaczej wygląda aparat gębowy u samicy, który jest tu w typie kłująco-ssącym. Dzięki temu samice są w stanie przekuwać skórę ludzką czy zwierzęcą. Pobierają one krew, która jest potrzebna do produkowania jaj.

Rozwój tych owadów ma miejsce w różnorodnych zbiornikach wodnych. Zazwyczaj są to kałuże śródleśne czy też  sadzawki i stawy. Owady wybierają najczęściej zbiorniki z wodą stojącą lub wolno przepływającą. Najważniejsze dla nich jest by była ona bogatą w rozkładającą się materię organiczną, gdyż aja składane są bezpośrednio do tej wody.

Larwy komarów posiadają robakowaty kształt i wyposażone są w przetchlinki. Odżywiają się one mikroorganizmami znajdującymi się w ich środowisku wodnym. Larwy linieją cztery razy, a później przepoczwarzają się w poczwarki, które charakteryzują się kulistym tułowiem oraz długim odwłokiem.


Komary - Zagrożenie

Ze względu na to, iż komary pobierają krew od różnych osobników mogą być one roznosicielami różnych bakterii czy wirusów. U polskich komarów zauważa się często krętki Borrelia burgdorferi, które wywołują u ludzi boreliozę. Owady te mogą także przenosić ornitozy, wirusy neurotropowe pochodzące od ptaków domowych i dzikich.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.