Nieprzyjemny robak - Spuszczel Pospolity

 

Spuszczel pospolity nazywany jest robakiem jednak w rzeczywistości jest to kolejna odmiana chrząszcza. Można go spotkać w strefie klimatu umiarkowanego. Został on rozpowszechniony na terenie całej Europy i w regionach Ameryki Południowej poprzez transport drewna w tych rejonach.


Życie szkodnika

Ten mały chrząszcz pasożytuje tylko i wyłącznie na martwym, bardzo suchym drewnie. Jego ulubieńcem jest sosna jak i też świerki, modrzewie oraz jodły. Jednocześnie podczas badań pokazano, że drewno sosny oraz świerku nie tylko odpowiada szkodnikowi, ale również jej zapach go przyciąga. W dużo mniejszym stopniu istnieje to przyciąganie w przypadku jodły. Mimo swoich pasożytniczych upodobań rozwój szkodnika odbywa się również w innych gatunkach drewna, nawet i w drewnie cisu.

Spuszczel pospolity jest szkodnikiem w magazynach, ale stanowi on dużo większe zagrożenie w budownictwie. Swoją działalnością, która polega na gryzieniu drewna zmniejsza on jego wytrzymałość, czyli osłabia wszelkiego rodzaju konstrukcje drewniane. Zaleca się, aby w niektórych budynkach systematycznie przeprowadzać gazowanie w celu wyeliminowania ewentualnych pojedynczych osobników, które szybko się rozmnażają. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że atakuje on nie tylko konstrukcje, ale również szafy i inne meble, które posiadają nawet małe elementy drewniane.


Rozwijanie się owada spuszczela pospolitego

Rozmnażanie spuszczela pospolitego datuje się przede wszystkim w okresie letnim – od połowy czerwca przez najcieplejsze dni roku aż do końca sierpnia. Najlepsze warunki do rójki szkodnika to takie, w których panuje temperatura około 30 stopni Celsjusza w godzinach 11 – 16. Cały czas kopulacji spuszczela pospolitego zamyka się w 2 – 6 minut, jednak powtarza się ona wielokrotnie. Wszystkie jaja są składane przez samicę w szparach drewna. Najlepiej jeszcze, żeby były one umiejscowione w taki sposób, aby padało na nie odpowiednio dużo słońca, które będzie je nagrzewać i przyśpieszać okres wylęgu. Cały cykl rozwoju jaja jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Przy najlepszych o dużym nasłonecznieniu okres embrionalny trwa około 5 – 6 dni, jednak przy niekorzystnych warunkach wydłuża się on, czasami aż do 48 dni.

Od razu po wylęgu larwy chrząszcza zaczynają się dalej wżerać w drewno. Jaja były składane na głębokość 2 – 3 mm, więc pole popisu maja bardzo duże. Larwy swoim drążeniem tworzą cały system komunikacyjny robiąc w drewnie konkretne ścieżki. W ten sposób bardzo osłabiają jego konstrukcję. Larwy chrząszcza rozwijają się w różnym czasie. Przy korzystnych warunkach mogą żyć nawet od 3 – 6 lat. Sam okres życia w postaci poczwarki przeważnie trwa od 1 – 3 tygodni. Jednak czas ten uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych.


Miejsce bytowania chrząszcza

Spuszczel pospolity jest uważany za największe zagrożenie budownictwa drewnianego. Atakuje on miejsce, w którym pasożytuje i żyje tam wiele lat, na domiar złego rozmnaża się tam i w sumie dany element drewniany jest miejscem bytowania wielu pokoleń. Efektem tego jest całkowite zniszczenie drewna. W przypadku budynków i budowli jest to niezwykle niebezpieczne, ze względu na to, że może doprowadzić nawet do zawalenia się obiektu. Jednocześnie takie zniszczone drewno jest elementem bardzo podatnym na pożary.


Zwalczanie pasożyta

Przy budowie obiektu, w którym będą stosowane drewniane rozwiązania trzeba dobrze je zabezpieczyć. Na rynku istnieje wiele preparatów, które właśnie do tego są przeznaczone. Nie ma, co oszczędzać na nich, bo skutki, jakie mogą zaistniej po wprowadzeniu się nieproszonego gościa mogą być nie tylko bardzo kosztowne, ale również mogą zagrozić życiu domowników. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dobrze uszczelnić dach, aby nie dopuścić na wejście szkodnika do domu i zaatakowanie przez niego elementów drewnianych. Wszystkie te sposoby nie dają 100% pewności zabezpieczenia drewna przed szkodnikiem, dlatego tez stale trzeba dokonywać inspekcji elementów drewnianych. Jeżeli któraś wykaże obecność szkodnika w trybie natychmiastowym trzeba przeprowadzić dezynsekcję.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.