Spichlerz orzechowiec - jak wygląda
Spichlerz charakteryzuje się ciałem w kolorze rdzawobrunatnym o długości od 2 do 3 mm. Posiada także dwa podłużne wgłębienia na tułowiu i sześć ząbków na bokach. Owady te wyposażone są w czułki, a dodatkowo osobniki męskie posiadają także kolec na tylnej parze odnóży.
Spichlerz orzechowiec - Zasięg
Insekt występuje na całym świecie jednak w naszym kraju znacznie częściej widuje się spichlerza surynamskiego
Spichlerz orzechowiec - Występowanie
Ze względu na strefę klimatyczną w Polsce owady te występują w budynkach takich jak magazyny czy też różnorodne zakłady produkcyjne przetwarzające produkty roślinne. Insekt spotykany może być także w domach i mieszkaniach.
Spichlerz orzechowiec - Bytowanie
Spichlerz bytuje zazwyczaj na produktach takich jak orzechy, różnorodne nasiona roślin jak na przykład nasiona słonecznika. Preferuje on przede wszystkim produkty posiadające dużą zawartość tłuszczu.
Spichlerz orzechowiec - Rozwój
W ciągu życia samice spichlerza są w stanie złożyć około 200 jaj. Do pełnego i właściwego rozwoju potrzebna jest odpowiednia temperatura 30°C. W takich warunkach rozwój larw osiągany jest już po 15 dniach, a rozwój całego pokolenia trwa do 30 dni. Ze względu na niskie temperatury panujące zimą w naszym kraju owad ten jest w stanie przeżyć jedynie w ogrzewanych pomieszczeniach. Spadek temperatury poniżej 20°C powoduje bowiem jego śmierć.
Spichlerz orzechowiec - Szkodliwość
Cena jaką należy zapłacić za zwalczanie tego szkodnika mówi sama za siebie. W Kanadzie w roku 1980 tępienie tego insekta wyniosło 6 milionów dolarów.