Spichlerz orzechowiec

spichlerz orzechowiec, zwalczanie spichlerza orzechowca

 

Spichlerz orzechowiec - jak wygląda

Spichlerz charakteryzuje się ciałem w kolorze rdzawobrunatnym o długości od 2 do 3 mm. Posiada także dwa podłużne wgłębienia na tułowiu i sześć ząbków na bokach. Owady te wyposażone są w czułki, a dodatkowo osobniki męskie posiadają także kolec na tylnej parze odnóży.


Spichlerz orzechowiec - Zasięg

Insekt występuje na całym świecie jednak w naszym kraju znacznie częściej widuje się spichlerza surynamskiego


Spichlerz orzechowiec - Występowanie

Ze względu na strefę klimatyczną w Polsce owady te występują w budynkach takich jak magazyny czy też różnorodne zakłady produkcyjne przetwarzające produkty roślinne. Insekt spotykany może być także w domach i mieszkaniach.


Spichlerz orzechowiec - Bytowanie

Spichlerz bytuje zazwyczaj na produktach takich jak orzechy, różnorodne nasiona roślin jak na przykład nasiona słonecznika. Preferuje on przede wszystkim produkty posiadające dużą zawartość tłuszczu.


Spichlerz orzechowiec​​​​​​​ - Rozwój

W ciągu życia samice spichlerza są w stanie złożyć około 200 jaj. Do pełnego i właściwego rozwoju potrzebna jest odpowiednia temperatura 30°C. W takich warunkach rozwój larw osiągany jest już po 15 dniach, a rozwój całego pokolenia trwa do 30 dni.  Ze względu na niskie temperatury panujące zimą w naszym kraju owad ten jest w stanie przeżyć jedynie w ogrzewanych pomieszczeniach. Spadek temperatury poniżej 20°C powoduje bowiem jego śmierć.


Spichlerz orzechowiec​​​​​​​ - Szkodliwość

Cena jaką należy zapłacić za zwalczanie tego szkodnika mówi sama za siebie. W Kanadzie w roku 1980 tępienie tego insekta wyniosło 6 milionów dolarów.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?