Spichlerz orzechowiec

 

Właściwości

Spichlerz charakteryzuje się ciałem w kolorze rdzawobrunatnym o długości od 2 do 3 mm. Posiada także dwa podłużne wgłębienia na tułowiu i sześć ząbków na bokach. Owady te wyposażone są w czułki, a dodatkowo osobniki męskie posiadają także kolec na tylnej parze odnóży.


Zasięg

Insekt występuje na całym świecie jednak w naszym kraju znacznie częściej widuje się spichlerza surynamskiego


Występowanie

Ze względu na strefę klimatyczną w Polsce owady te występują w budynkach takich jak magazyny czy też różnorodne zakłady produkcyjne przetwarzające produkty roślinne. Insekt spotykany może być także w domach i mieszkaniach.


Bytowanie

Spichlerz bytuje zazwyczaj na produktach takich jak orzechy, różnorodne nasiona roślin jak na przykład nasiona słonecznika. Preferuje on przede wszystkim produkty posiadające dużą zawartość tłuszczu.


Rozwój

W ciągu życia samice spichlerza są w stanie złożyć około 200 jaj. Do pełnego i właściwego rozwoju potrzebna jest odpowiednia temperatura 30°C. W takich warunkach rozwój larw osiągany jest już po 15 dniach, a rozwój całego pokolenia trwa do 30 dni.  Ze względu na niskie temperatury panujące zimą w naszym kraju owad ten jest w stanie przeżyć jedynie w ogrzewanych pomieszczeniach. Spadek temperatury poniżej 20°C powoduje bowiem jego śmierć.


Szkodliwość

Cena jaką należy zapłacić za zwalczanie tego szkodnika mówi sama za siebie. W Kanadzie w roku 1980 tępienie tego insekta wyniosło 6 milionów dolarów.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.