Spichlerz orzechowiec

 

Właściwości

Spichlerz charakteryzuje się ciałem w kolorze rdzawobrunatnym o długości od 2 do 3 mm. Posiada także dwa podłużne wgłębienia na tułowiu i sześć ząbków na bokach. Owady te wyposażone są w czułki, a dodatkowo osobniki męskie posiadają także kolec na tylnej parze odnóży.


Zasięg

Insekt występuje na całym świecie jednak w naszym kraju znacznie częściej widuje się spichlerza surynamskiego


Występowanie

Ze względu na strefę klimatyczną w Polsce owady te występują w budynkach takich jak magazyny czy też różnorodne zakłady produkcyjne przetwarzające produkty roślinne. Insekt spotykany może być także w domach i mieszkaniach.


Bytowanie

Spichlerz bytuje zazwyczaj na produktach takich jak orzechy, różnorodne nasiona roślin jak na przykład nasiona słonecznika. Preferuje on przede wszystkim produkty posiadające dużą zawartość tłuszczu.


Rozwój

W ciągu życia samice spichlerza są w stanie złożyć około 200 jaj. Do pełnego i właściwego rozwoju potrzebna jest odpowiednia temperatura 30°C. W takich warunkach rozwój larw osiągany jest już po 15 dniach, a rozwój całego pokolenia trwa do 30 dni.  Ze względu na niskie temperatury panujące zimą w naszym kraju owad ten jest w stanie przeżyć jedynie w ogrzewanych pomieszczeniach. Spadek temperatury poniżej 20°C powoduje bowiem jego śmierć.


Szkodliwość

Cena jaką należy zapłacić za zwalczanie tego szkodnika mówi sama za siebie. W Kanadzie w roku 1980 tępienie tego insekta wyniosło 6 milionów dolarów.

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.