Rozkruszek mączny

rozkruszek mączny, zwalczanie rokruszka

 

Rozkruszek mączny - Anatomia

Rozkruszek pokryty jest gładkim i błyszczącym pancerzem. Dodatkowo charakterystyczną cechą jest to, że idiosomia oddzielona jest bruzdą w wyniku czego powstają propodsomia i hysterosomia. Ciało samców może posiadać długość od  0,3 do 0,4 mm i szerokość 0,27 mm. Insekty rodzaju męskiego posiadają dodatkowo odnóża, na których znajduje się kolec. Na stopach posiadają także przyssawki płciowe, które usytuowane są po obu stronach otworu genitalnego. W przypadku samic ciało jest owalne i większe od ciała samców. Może osiągać długość od 0,4 do 0,7 mm i szerokości 0,28 mm. Otwór płciowy u samic okryty jest z wierzchu dwoma fałdami skórnymi. Dodatkowo posiada on dwa palczaste narządy płciowe. Bez względu na płeć dosyć młode osobniki tego insekta charakteryzują się posiadaniem przezroczystej kutikuli. Wraz z rozwojem owada zmienia ona kolor na mleczny, a także staje się grubsza.   


Rozkruszek mączny - Rozwój owada

Samice składają jaja bezpośrednio na powierzchnię produktów spożywczych i opakowań. Samo jajo jest owalne i błyszczące. Dodatkowo pokryte jest ono lepką substancją, która pozwala przyklejać się do danej powierzchni. Wyklute larwy posiadają przezroczyste ciała o wymiarach 0,2 na 0,1 mm. Wyposażone są one w trzy pary odnóży z czego pierwsza para wyróżnia się kształtem maczugowatym. Protonimfa jest pierwszym stadium rozwoju  insektów. Na tym etapie posiada on o jedną parę odnóży więcej niż larwa, a także zauważa się pojawianie otworu genitalnego. W kolejnym stadium tritonimfa, insekt wyposażony zostaje w dwie pary wyrostków zmysłowych. Deutonimfa wyróżnia się spłaszczonym ciałem o jajowatym kształcie.


Rozkruszek mączny - Bytowanie

Rozkruszka mącznego bardzo często spotyka się w różnego rodzaju magazynach i miejscach składowania zbóż, pasz czy też mąki. Dodatkowo insekt może żerować także na pieczywie, produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ziołach. Wzmożona kopulacja i rozród mają zazwyczaj miejsce w suszonym mięsie, sproszkowanym mleku, serze, kaszach oraz ziołach.

W produktach o sypkiej konsystencji występuje zazwyczaj na ich powierzchni. Oznacza to, że zanieczyszcza jedynie zewnętrzną ich część. Jednak w przypadku produktów gruboziarnistych insekt opanować może cały worek lub pryzmę czyli uszkadzać może wszystkie nasiona czy też mąkę. Pogarsza to ich jakość i uniemożliwia dalszy rozwój.


Rozkruszek mączny - Tępienie / Zwalczanie

Insekt jest bardzo znanym szkodnikiem, który spotkać można w magazynach i miejscach składowania różnorodnych nasion czy mąki. Szybko rozprzestrzenia się na porażonych produktach, dlatego może prowadzić bardzo dużą inwazję. Dodatkowo insekty mają także oddziaływanie na ludzi, a mianowicie  może wywoływać uczucie świądu i podrażnienia skóry.  Dodatkowo spożycie tego insekta powodować może problemy jelitowe.

Aby skutecznie zwalczyć szkodnika należy przeprowadzać kwarantannę, a także dbać o czystość magazynu. Dodatkowo skuteczną metodą jest stosowanie wysokich temperatur, w których szkodnik ginie. oraz utrzymaniu magazynów, młynów w czystości. Najbardziej pewną metodą jest jednak stosowanie specjalnych środków chemicznych, które posiada profesjonalna ekipa DDD.

Artykuły

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety.