Rozkruszek mączny - Anatomia
Rozkruszek pokryty jest gładkim i błyszczącym pancerzem. Dodatkowo charakterystyczną cechą jest to, że idiosomia oddzielona jest bruzdą w wyniku czego powstają propodsomia i hysterosomia. Ciało samców może posiadać długość od 0,3 do 0,4 mm i szerokość 0,27 mm. Insekty rodzaju męskiego posiadają dodatkowo odnóża, na których znajduje się kolec. Na stopach posiadają także przyssawki płciowe, które usytuowane są po obu stronach otworu genitalnego. W przypadku samic ciało jest owalne i większe od ciała samców. Może osiągać długość od 0,4 do 0,7 mm i szerokości 0,28 mm. Otwór płciowy u samic okryty jest z wierzchu dwoma fałdami skórnymi. Dodatkowo posiada on dwa palczaste narządy płciowe. Bez względu na płeć dosyć młode osobniki tego insekta charakteryzują się posiadaniem przezroczystej kutikuli. Wraz z rozwojem owada zmienia ona kolor na mleczny, a także staje się grubsza.
Rozkruszek mączny - Rozwój owada
Samice składają jaja bezpośrednio na powierzchnię produktów spożywczych i opakowań. Samo jajo jest owalne i błyszczące. Dodatkowo pokryte jest ono lepką substancją, która pozwala przyklejać się do danej powierzchni. Wyklute larwy posiadają przezroczyste ciała o wymiarach 0,2 na 0,1 mm. Wyposażone są one w trzy pary odnóży z czego pierwsza para wyróżnia się kształtem maczugowatym. Protonimfa jest pierwszym stadium rozwoju insektów. Na tym etapie posiada on o jedną parę odnóży więcej niż larwa, a także zauważa się pojawianie otworu genitalnego. W kolejnym stadium tritonimfa, insekt wyposażony zostaje w dwie pary wyrostków zmysłowych. Deutonimfa wyróżnia się spłaszczonym ciałem o jajowatym kształcie.
Rozkruszek mączny - Bytowanie
Rozkruszka mącznego bardzo często spotyka się w różnego rodzaju magazynach i miejscach składowania zbóż, pasz czy też mąki. Dodatkowo insekt może żerować także na pieczywie, produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ziołach. Wzmożona kopulacja i rozród mają zazwyczaj miejsce w suszonym mięsie, sproszkowanym mleku, serze, kaszach oraz ziołach.
W produktach o sypkiej konsystencji występuje zazwyczaj na ich powierzchni. Oznacza to, że zanieczyszcza jedynie zewnętrzną ich część. Jednak w przypadku produktów gruboziarnistych insekt opanować może cały worek lub pryzmę czyli uszkadzać może wszystkie nasiona czy też mąkę. Pogarsza to ich jakość i uniemożliwia dalszy rozwój.
Rozkruszek mączny - Tępienie / Zwalczanie
Insekt jest bardzo znanym szkodnikiem, który spotkać można w magazynach i miejscach składowania różnorodnych nasion czy mąki. Szybko rozprzestrzenia się na porażonych produktach, dlatego może prowadzić bardzo dużą inwazję. Dodatkowo insekty mają także oddziaływanie na ludzi, a mianowicie może wywoływać uczucie świądu i podrażnienia skóry. Dodatkowo spożycie tego insekta powodować może problemy jelitowe.
Aby skutecznie zwalczyć szkodnika należy przeprowadzać kwarantannę, a także dbać o czystość magazynu. Dodatkowo skuteczną metodą jest stosowanie wysokich temperatur, w których szkodnik ginie. oraz utrzymaniu magazynów, młynów w czystości. Najbardziej pewną metodą jest jednak stosowanie specjalnych środków chemicznych, które posiada profesjonalna ekipa DDD.