Rozkruszek mączny

rozkruszek mączny, zwalczanie rokruszka

 

Rozkruszek mączny - Anatomia

Rozkruszek pokryty jest gładkim i błyszczącym pancerzem. Dodatkowo charakterystyczną cechą jest to, że idiosomia oddzielona jest bruzdą w wyniku czego powstają propodsomia i hysterosomia. Ciało samców może posiadać długość od  0,3 do 0,4 mm i szerokość 0,27 mm. Insekty rodzaju męskiego posiadają dodatkowo odnóża, na których znajduje się kolec. Na stopach posiadają także przyssawki płciowe, które usytuowane są po obu stronach otworu genitalnego. W przypadku samic ciało jest owalne i większe od ciała samców. Może osiągać długość od 0,4 do 0,7 mm i szerokości 0,28 mm. Otwór płciowy u samic okryty jest z wierzchu dwoma fałdami skórnymi. Dodatkowo posiada on dwa palczaste narządy płciowe. Bez względu na płeć dosyć młode osobniki tego insekta charakteryzują się posiadaniem przezroczystej kutikuli. Wraz z rozwojem owada zmienia ona kolor na mleczny, a także staje się grubsza.   


Rozkruszek mączny - Rozwój owada

Samice składają jaja bezpośrednio na powierzchnię produktów spożywczych i opakowań. Samo jajo jest owalne i błyszczące. Dodatkowo pokryte jest ono lepką substancją, która pozwala przyklejać się do danej powierzchni. Wyklute larwy posiadają przezroczyste ciała o wymiarach 0,2 na 0,1 mm. Wyposażone są one w trzy pary odnóży z czego pierwsza para wyróżnia się kształtem maczugowatym. Protonimfa jest pierwszym stadium rozwoju  insektów. Na tym etapie posiada on o jedną parę odnóży więcej niż larwa, a także zauważa się pojawianie otworu genitalnego. W kolejnym stadium tritonimfa, insekt wyposażony zostaje w dwie pary wyrostków zmysłowych. Deutonimfa wyróżnia się spłaszczonym ciałem o jajowatym kształcie.


Rozkruszek mączny - Bytowanie

Rozkruszka mącznego bardzo często spotyka się w różnego rodzaju magazynach i miejscach składowania zbóż, pasz czy też mąki. Dodatkowo insekt może żerować także na pieczywie, produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ziołach. Wzmożona kopulacja i rozród mają zazwyczaj miejsce w suszonym mięsie, sproszkowanym mleku, serze, kaszach oraz ziołach.

W produktach o sypkiej konsystencji występuje zazwyczaj na ich powierzchni. Oznacza to, że zanieczyszcza jedynie zewnętrzną ich część. Jednak w przypadku produktów gruboziarnistych insekt opanować może cały worek lub pryzmę czyli uszkadzać może wszystkie nasiona czy też mąkę. Pogarsza to ich jakość i uniemożliwia dalszy rozwój.


Rozkruszek mączny - Tępienie / Zwalczanie

Insekt jest bardzo znanym szkodnikiem, który spotkać można w magazynach i miejscach składowania różnorodnych nasion czy mąki. Szybko rozprzestrzenia się na porażonych produktach, dlatego może prowadzić bardzo dużą inwazję. Dodatkowo insekty mają także oddziaływanie na ludzi, a mianowicie  może wywoływać uczucie świądu i podrażnienia skóry.  Dodatkowo spożycie tego insekta powodować może problemy jelitowe.

Aby skutecznie zwalczyć szkodnika należy przeprowadzać kwarantannę, a także dbać o czystość magazynu. Dodatkowo skuteczną metodą jest stosowanie wysokich temperatur, w których szkodnik ginie. oraz utrzymaniu magazynów, młynów w czystości. Najbardziej pewną metodą jest jednak stosowanie specjalnych środków chemicznych, które posiada profesjonalna ekipa DDD.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.