Wesz Ludzka (Pediculus humanus)

wesz ludzka, zwalczanie wszy

 

Wesz ludzka wywołuje wszawicę, więc jest bardzo niekorzystna dla ludzi. Zazwyczaj samce mają mniejsze rozmiary niż samice. Osobniki płci damskiej osiągają długość ciała do 5 mm. Jaja wszy mają około jednego milimetra długości. Są one przyklejane do włosów człowieka, a następnie rozwijają się przez kilkanaście dni. Samice składają około 100 jaj. Wszy występują na całym świecie bez względu na klimat i warunki środowiskowe. Wyróżniają się one ciałem w kolorze szarym lub białym. Pojedyncza wesz może przemieszczać się po jednym włosie człowieka. Zazwyczaj wszy żyją do 40 dni. Ich zwalczanie jest trudne.

 

Wesz Ludzka - Występowanie

Miejscem bytowania wszy ludzkiej jest zazwyczaj ludzka głowa. Ten insekt preferuje włosy ludzkie, gdyż to właśnie w takim miejscu panują najlepsze warunki do rozwoju. Najczęściej spotyka się wszy za uszami, z tyłu głowy, ale także na karku czy plecach.


Wesz Ludzka - Zagrożenie

Ludzie posiadający wszy uskarżają się na zmiany skórne oraz reakcje alergiczne. Bytowanie wszy na skórze doprowadza niekiedy do zniszczenia naskórka, a co za tym idzie pojawić się mogą różnorodne infekcje. Jak wiadomo wszy przenoszą wiele chorób i wirusów.   

Najczęstszym objawem, który wskazuje, że dana osoba posiada wszy jest silny świąd. Dodatkowo występują także strupki  na skórze, a także wysypka i gorączka.

Wszawica jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez wszy. Często kojarzona jest ona z brakiem higieny oraz brudem, ale nie zawsze tak jest. Wszy atakują także czyste osoby zachowujące higienę osobistą. Oczywiście brud przyciąga takie insekty.  Ludzie, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi są bardzo narażeni na zachorowanie na wszawicę.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.