Wesz ludzka wywołuje wszawicę, więc jest bardzo niekorzystna dla ludzi. Zazwyczaj samce mają mniejsze rozmiary niż samice. Osobniki płci damskiej osiągają długość ciała do 5 mm. Jaja wszy mają około jednego milimetra długości. Są one przyklejane do włosów człowieka, a następnie rozwijają się przez kilkanaście dni. Samice składają około 100 jaj. Wszy występują na całym świecie bez względu na klimat i warunki środowiskowe. Wyróżniają się one ciałem w kolorze szarym lub białym. Pojedyncza wesz może przemieszczać się po jednym włosie człowieka. Zazwyczaj wszy żyją do 40 dni. Ich zwalczanie jest trudne.
Wesz Ludzka - Występowanie
Miejscem bytowania wszy ludzkiej jest zazwyczaj ludzka głowa. Ten insekt preferuje włosy ludzkie, gdyż to właśnie w takim miejscu panują najlepsze warunki do rozwoju. Najczęściej spotyka się wszy za uszami, z tyłu głowy, ale także na karku czy plecach.
Wesz Ludzka - Zagrożenie
Ludzie posiadający wszy uskarżają się na zmiany skórne oraz reakcje alergiczne. Bytowanie wszy na skórze doprowadza niekiedy do zniszczenia naskórka, a co za tym idzie pojawić się mogą różnorodne infekcje. Jak wiadomo wszy przenoszą wiele chorób i wirusów.
Najczęstszym objawem, który wskazuje, że dana osoba posiada wszy jest silny świąd. Dodatkowo występują także strupki na skórze, a także wysypka i gorączka.
Wszawica jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez wszy. Często kojarzona jest ona z brakiem higieny oraz brudem, ale nie zawsze tak jest. Wszy atakują także czyste osoby zachowujące higienę osobistą. Oczywiście brud przyciąga takie insekty. Ludzie, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi są bardzo narażeni na zachorowanie na wszawicę.