Wesz Ludzka (Pediculus humanus)

 

Wesz ludzka wywołuje wszawicę, więc jest bardzo niekorzystna dla ludzi. Zazwyczaj samce mają mniejsze rozmiary niż samice. Osobniki płci damskiej osiągają długość ciała do 5 mm. Jaja wszy mają około jednego milimetra długości. Są one przyklejane do włosów człowieka, a następnie rozwijają się przez kilkanaście dni. Samice składają około 100 jaj. Wszy występują na całym świecie bez względu na klimat i warunki środowiskowe. Wyróżniają się one ciałem w kolorze szarym lub białym. Pojedyncza wesz może przemieszczać się po jednym włosie człowieka. Zazwyczaj wszy żyją do 40 dni. Ich zwalczanie jest trudne.

 

Wesz Ludzka - Występowanie

Miejscem bytowania wszy ludzkiej jest zazwyczaj ludzka głowa. Ten insekt preferuje włosy ludzkie, gdyż to właśnie w takim miejscu panują najlepsze warunki do rozwoju. Najczęściej spotyka się wszy za uszami, z tyłu głowy, ale także na karku czy plecach.


Wesz Ludzka - Zagrożenie

Ludzie posiadający wszy uskarżają się na zmiany skórne oraz reakcje alergiczne. Bytowanie wszy na skórze doprowadza niekiedy do zniszczenia naskórka, a co za tym idzie pojawić się mogą różnorodne infekcje. Jak wiadomo wszy przenoszą wiele chorób i wirusów.   

Najczęstszym objawem, który wskazuje, że dana osoba posiada wszy jest silny świąd. Dodatkowo występują także strupki  na skórze, a także wysypka i gorączka.

Wszawica jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez wszy. Często kojarzona jest ona z brakiem higieny oraz brudem, ale nie zawsze tak jest. Wszy atakują także czyste osoby zachowujące higienę osobistą. Oczywiście brud przyciąga takie insekty.  Ludzie, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi są bardzo narażeni na zachorowanie na wszawicę.

Artykuły

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.