Wesz Ludzka (Pediculus humanus)

 

Wesz ludzka wywołuje wszawicę, więc jest bardzo niekorzystna dla ludzi. Zazwyczaj samce mają mniejsze rozmiary niż samice. Osobniki płci damskiej osiągają długość ciała do 5 mm. Jaja wszy mają około jednego milimetra długości. Są one przyklejane do włosów człowieka, a następnie rozwijają się przez kilkanaście dni. Samice składają około 100 jaj. Wszy występują na całym świecie bez względu na klimat i warunki środowiskowe. Wyróżniają się one ciałem w kolorze szarym lub białym. Pojedyncza wesz może przemieszczać się po jednym włosie człowieka. Zazwyczaj wszy żyją do 40 dni. Ich zwalczanie jest trudne.

 

Występowanie

Miejscem bytowania wszy ludzkiej jest zazwyczaj ludzka głowa. Ten insekt preferuje włosy ludzkie, gdyż to właśnie w takim miejscu panują najlepsze warunki do rozwoju. Najczęściej spotyka się wszy za uszami, z tyłu głowy, ale także na karku czy plecach.


Zagrożenie

Ludzie posiadający wszy uskarżają się na zmiany skórne oraz reakcje alergiczne. Bytowanie wszy na skórze doprowadza niekiedy do zniszczenia naskórka, a co za tym idzie pojawić się mogą różnorodne infekcje. Jak wiadomo wszy przenoszą wiele chorób i wirusów.   

Najczęstszym objawem, który wskazuje, że dana osoba posiada wszy jest silny świąd. Dodatkowo występują także strupki  na skórze, a także wysypka i gorączka.

Wszawica jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez wszy. Często kojarzona jest ona z brakiem higieny oraz brudem, ale nie zawsze tak jest. Wszy atakują także czyste osoby zachowujące higienę osobistą. Oczywiście brud przyciąga takie insekty.  Ludzie, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi są bardzo narażeni na zachorowanie na wszawicę.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.