Wesz Ludzka (Pediculus humanus)

wesz ludzka, zwalczanie wszy

 

Wesz ludzka wywołuje wszawicę, więc jest bardzo niekorzystna dla ludzi. Zazwyczaj samce mają mniejsze rozmiary niż samice. Osobniki płci damskiej osiągają długość ciała do 5 mm. Jaja wszy mają około jednego milimetra długości. Są one przyklejane do włosów człowieka, a następnie rozwijają się przez kilkanaście dni. Samice składają około 100 jaj. Wszy występują na całym świecie bez względu na klimat i warunki środowiskowe. Wyróżniają się one ciałem w kolorze szarym lub białym. Pojedyncza wesz może przemieszczać się po jednym włosie człowieka. Zazwyczaj wszy żyją do 40 dni. Ich zwalczanie jest trudne.

 

Wesz Ludzka - Występowanie

Miejscem bytowania wszy ludzkiej jest zazwyczaj ludzka głowa. Ten insekt preferuje włosy ludzkie, gdyż to właśnie w takim miejscu panują najlepsze warunki do rozwoju. Najczęściej spotyka się wszy za uszami, z tyłu głowy, ale także na karku czy plecach.


Wesz Ludzka - Zagrożenie

Ludzie posiadający wszy uskarżają się na zmiany skórne oraz reakcje alergiczne. Bytowanie wszy na skórze doprowadza niekiedy do zniszczenia naskórka, a co za tym idzie pojawić się mogą różnorodne infekcje. Jak wiadomo wszy przenoszą wiele chorób i wirusów.   

Najczęstszym objawem, który wskazuje, że dana osoba posiada wszy jest silny świąd. Dodatkowo występują także strupki  na skórze, a także wysypka i gorączka.

Wszawica jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez wszy. Często kojarzona jest ona z brakiem higieny oraz brudem, ale nie zawsze tak jest. Wszy atakują także czyste osoby zachowujące higienę osobistą. Oczywiście brud przyciąga takie insekty.  Ludzie, którzy przebywają w dużych skupiskach ludzi są bardzo narażeni na zachorowanie na wszawicę.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?