Pluskwa domowa

 

Budowa pluskwy

Pluskwa domowa charakteryzuje się przede wszystkim owalnym i spłaszczonym ciałem. Jego barwa posiada odcienie brunatne od ciemnego po żółty. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość ciała do 6 mm. Wyposażone są one w aparat gębowy w typie kłująco-ssącym osadzonym na pięciokątnej głowie. Dodatkowo posiadają one parę gruczołów, które odpowiadają za wydzielanie charakterystycznego zapachu przypominającego zapach zgniłych malin. U dorosłych osobników gruczoły te występują po stronie brzusznej natomiast w przypadku larw grzbietowej.

 

Rozwój

Sezon wylęgania przypada na ciepłe miesiące, a mianowicie marzec, maj i czerwiec. Samice składają wtedy około 350 jaj, które wykluwają się po około 4 do 19 dniach. Jaja posiadają perłowoszarą barwę i pokryte są lepką wydzieliną, która umożliwia im przyklejanie się do różnych miejsc. U owadów wyróżnia się występowanie 5 stadiów rozwoju larwalnego. Podczas każdego z nich potrzebna jest krew, która umożliwia przejście w następne stadium.

 

Miejsce bytowania

Insekty te pojawiają się w mieszkaniach i domach. W ciągu dnia ukrywają się one w różnych szczelinach ścian, podłóg, łóżek, a także pod ramami obrazów czy też między zasłonami i żaluzjami. Zazwyczaj wybierają one miejsca oddalone do 3 metrów od żywicieli.

 

Jak skutecznie wytępić insekty?

Pierwszym krokiem w celu pozbycia się pluskiew jest dokładne odkurzenie wszystkich szczelin i zakamarków. Dotyczy to nie tylko podłóg, ale także mebli oraz ścian. Należy dotrzeć do najmniejszych kątów i dokładnie je wyczyścić. Istnieje możliwość zwalczania tego szkodnika urządzeniami parowymi jednak należy liczyć się z długotrwałym procesem, który może trwać do 9 tygodni. W związku z tym lepszym wyborem jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy zwalczającej pluskwy za pomocą środków chemicznych.

 

Usuwanie pluskiew

Aby pluskwa mogła żyć odżywiać musi się ona regularnie krwią ssaków. Żywicielami mogą być zwierzęta domowe takie jak psy, koty i inne, a także sam człowiek. Jednak insekty potrafią wytrzymać bez pożywienia przez długi czas obejmujący czasem nawet kilka miesięcy. Z tego względu usunięcie ich jest zalecane niezwłocznie po ich zauważeniu.

Pluskwy są najbardziej aktywne we wczesnych godzinach porannych. Pobierają krew od ssaków, gdy te jeszcze śpią co ułatwia im zadanie. Objawami ukąszenia przez pluskwy są czerwony obrzęk oraz uporczywe swędzenie. Ugryzienie nie jest dużym zagrożeniem dla zwyczajnego człowieka jednak osoby uczulone mogą mieć duży problem.

Pluskwy można spotkać zazwyczaj w miejscach takich jak łóżka oraz pościele, ale także zaciemnionych szafach i dywanach. Starają się one umiejscawiać jak najbliżej żywicieli.


Czy są sposoby, które pozwolą na skuteczne usunięcie pluskwy z mieszkań oraz domów?

Pierwszym i niezbędnym krokiem prowadzącym do usunięcia na dobre pluskiew z domu jest dokładne wysprzątanie jego całej powierzchni. Największą uwagę należy przywiązać do zakamarków i miejsc takich jak szafy, podłogi, szczeliny meblowe, zasłony, łóżka. Należy także pamiętać o wypraniu pościeli oraz firanek. Takie sposoby są pomocne jednak nie gwarantują całkowitego pozbycia się insektów. Aby zyskać pewność, że zostaną one wytępione na dobre najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Korzystają one z wysokiej jakości sprzętu oraz środków chemicznych, które zwalczają szkodniki.

Eksperci od insektów zatrudnieni w naszej firmie znają skuteczne metody na wytępienie pluskiew. Po wstępnej analizie przechodzą oni do działania mającego na celu nie tylko usunięcie insektów, ale także zapewnienie, że w najbliższym czasie ponownie nie odwiedzą one danego miejsca. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu.

 
Pluskwa domowa – jak się pozbyć?

Jak osunąć z domu pluskwy? Jak rozpoznać tego insekta? Czy można zobaczyć jego zdjęcie? Jak wyglądają pluskwy i skąd się biorą w domach?

Skąd powiedzenie pluskwa łóżkowa? Dlaczego owady te bytują w łóżkach, obrazach, szafach? Skąd pluskwy czerpią pożywienie?

Zadzwoń odpowiemy na Twoje pytania.

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.