Pluskwa domowa

pluskwa domowa, pluskiew, pluskwy, zwalczanie pluskiew

 

Pluskwa domowa - Budowa pluskwy

Pluskwa domowa charakteryzuje się przede wszystkim owalnym i spłaszczonym ciałem. Jego barwa posiada odcienie brunatne od ciemnego po żółty. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość ciała do 6 mm. Wyposażone są one w aparat gębowy w typie kłująco-ssącym osadzonym na pięciokątnej głowie. Dodatkowo posiadają one parę gruczołów, które odpowiadają za wydzielanie charakterystycznego zapachu przypominającego zapach zgniłych malin. U dorosłych osobników gruczoły te występują po stronie brzusznej natomiast w przypadku larw grzbietowej.

 

Pluskwa domowa - Rozwój

Sezon wylęgania przypada na ciepłe miesiące, a mianowicie marzec, maj i czerwiec. Samice składają wtedy około 350 jaj, które wykluwają się po około 4 do 19 dniach. Jaja posiadają perłowoszarą barwę i pokryte są lepką wydzieliną, która umożliwia im przyklejanie się do różnych miejsc. U owadów wyróżnia się występowanie 5 stadiów rozwoju larwalnego. Podczas każdego z nich potrzebna jest krew, która umożliwia przejście w następne stadium.

 

Pluskwa domowa - Miejsce bytowania

Insekty te pojawiają się w mieszkaniach i domach. W ciągu dnia ukrywają się one w różnych szczelinach ścian, podłóg, łóżek, a także pod ramami obrazów czy też między zasłonami i żaluzjami. Zazwyczaj wybierają one miejsca oddalone do 3 metrów od żywicieli.

 

Jak skutecznie wytępić insekty?

Pierwszym krokiem w celu pozbycia się pluskiew jest dokładne odkurzenie wszystkich szczelin i zakamarków. Dotyczy to nie tylko podłóg, ale także mebli oraz ścian. Należy dotrzeć do najmniejszych kątów i dokładnie je wyczyścić. Istnieje możliwość zwalczania tego szkodnika urządzeniami parowymi jednak należy liczyć się z długotrwałym procesem, który może trwać do 9 tygodni. W związku z tym lepszym wyborem jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy zwalczającej pluskwy za pomocą środków chemicznych.

 

Usuwanie pluskiew

Aby pluskwa mogła żyć odżywiać musi się ona regularnie krwią ssaków. Żywicielami mogą być zwierzęta domowe takie jak psy, koty i inne, a także sam człowiek. Jednak insekty potrafią wytrzymać bez pożywienia przez długi czas obejmujący czasem nawet kilka miesięcy. Z tego względu usunięcie ich jest zalecane niezwłocznie po ich zauważeniu.

Pluskwy są najbardziej aktywne we wczesnych godzinach porannych. Pobierają krew od ssaków, gdy te jeszcze śpią co ułatwia im zadanie. Objawami ukąszenia przez pluskwy są czerwony obrzęk oraz uporczywe swędzenie. Ugryzienie nie jest dużym zagrożeniem dla zwyczajnego człowieka jednak osoby uczulone mogą mieć duży problem.

Pluskwy można spotkać zazwyczaj w miejscach takich jak łóżka oraz pościele, ale także zaciemnionych szafach i dywanach. Starają się one umiejscawiać jak najbliżej żywicieli.


Czy są sposoby, które pozwolą na skuteczne usunięcie pluskwy z mieszkań oraz domów?

Pierwszym i niezbędnym krokiem prowadzącym do usunięcia na dobre pluskiew z domu jest dokładne wysprzątanie jego całej powierzchni. Największą uwagę należy przywiązać do zakamarków i miejsc takich jak szafy, podłogi, szczeliny meblowe, zasłony, łóżka. Należy także pamiętać o wypraniu pościeli oraz firanek. Takie sposoby są pomocne jednak nie gwarantują całkowitego pozbycia się insektów. Aby zyskać pewność, że zostaną one wytępione na dobre najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Korzystają one z wysokiej jakości sprzętu oraz środków chemicznych, które zwalczają szkodniki.

Eksperci od insektów zatrudnieni w naszej firmie znają skuteczne metody na wytępienie pluskiew. Po wstępnej analizie przechodzą oni do działania mającego na celu nie tylko usunięcie insektów, ale także zapewnienie, że w najbliższym czasie ponownie nie odwiedzą one danego miejsca. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu.

 
Pluskwa domowa – jak się pozbyć?

Jak usunąć z domu pluskwy? Jak rozpoznać tego insekta? Czy można zobaczyć jego zdjęcie? Jak wyglądają pluskwy i skąd się biorą w domach?

Skąd powiedzenie pluskwa łóżkowa? Dlaczego owady te bytują w łóżkach, obrazach, szafach? Skąd pluskwy czerpią pożywienie?

Zadzwoń odpowiemy na Twoje pytania.

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?