Trzeń długoryjki

 

Trzeń długoryjki (Cossonus parallelepipedus)

 

Występowanie

Zasięgiem insekt obejmuje całą Europę jednak w naszym kraju występuje jedynie w konkretnych regionach.


Wygląd

Insekt posiada ciało o długości od 4,3 do 6,2 mm w kolorze ciemnobrązowym. Charakterystyczną cechą jest posiadanie poszerzonego ryjka. Larwy tego gatunku występują w kolorze białym lub żółtym, a ich długość wynosi do 9-10 mm. Dodatkowo wyróżniają się one tym, że posiadają głowę jednak brak im odnóży.


Bytowanie

Insekt spotykany jest na drzewach liściastych i wilgotnych. Preferuje on zagrzybione drzewa lub drewna stanowiące element pewnych konstrukcji.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Rozród insektów trwa w ciepłych miesiącach maj-czerwiec. Samice składają jaja pojedynczo, a po upłynięciu 10 do 20 dni następuje zazwyczaj wyklucie się larw.


Ciekawostki

Larwy Trzenia drążą w drewnie kręte tunele. Posiadają one okrągły kształt, a ich średnica może wynosić do 1 mm.  Przepoczwarczanie się w dorosłe osobniki ma miejsce na końcu tunelu, gdy upłyną około cztery tygodnie. Następnie insekty opuszczają tunele wychodząc poprzez otwory o średnicy 0,8 do nawet 1,5 mm.


Szkody i metody zwalczania

Trzeń długoryjki pojawiający się w lasach nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak w przypadku pojawienia się insekta w budynkach lub drewnie, które wchodzi w skład elementów takich konstrukcji jak na przykład most jest to bardzo niebezpieczne. Najlepszą metodą zapobiegania do pojawienia się insektów jest unikanie wilgoci. W razie wystąpienia ich najlepszym sposobem zwalczenia szkodników jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych skutecznie je wytępią.


Firma zwalczająca  owady  w  drewnie - www.corneco.pl

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.