Trzeń długoryjki

trzeń długoryjki, zwalczanie szkodników

 

Trzeń długoryjki (Cossonus parallelepipedus)

 

Trzeń długoryjki - Występowanie

Zasięgiem insekt obejmuje całą Europę jednak w naszym kraju występuje jedynie w konkretnych regionach.


Trzeń długoryjki - Wygląd

Insekt posiada ciało o długości od 4,3 do 6,2 mm w kolorze ciemnobrązowym. Charakterystyczną cechą jest posiadanie poszerzonego ryjka. Larwy tego gatunku występują w kolorze białym lub żółtym, a ich długość wynosi do 9-10 mm. Dodatkowo wyróżniają się one tym, że posiadają głowę jednak brak im odnóży.


Trzeń długoryjki - Bytowanie

Insekt spotykany jest na drzewach liściastych i wilgotnych. Preferuje on zagrzybione drzewa lub drewna stanowiące element pewnych konstrukcji.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Rozród insektów trwa w ciepłych miesiącach maj-czerwiec. Samice składają jaja pojedynczo, a po upłynięciu 10 do 20 dni następuje zazwyczaj wyklucie się larw.


Trzeń długoryjki - Ciekawostki

Larwy Trzenia drążą w drewnie kręte tunele. Posiadają one okrągły kształt, a ich średnica może wynosić do 1 mm.  Przepoczwarczanie się w dorosłe osobniki ma miejsce na końcu tunelu, gdy upłyną około cztery tygodnie. Następnie insekty opuszczają tunele wychodząc poprzez otwory o średnicy 0,8 do nawet 1,5 mm.


Trzeń długoryjki - Szkody i metody zwalczania

Trzeń długoryjki pojawiający się w lasach nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak w przypadku pojawienia się insekta w budynkach lub drewnie, które wchodzi w skład elementów takich konstrukcji jak na przykład most jest to bardzo niebezpieczne. Najlepszą metodą zapobiegania do pojawienia się insektów jest unikanie wilgoci. W razie wystąpienia ich najlepszym sposobem zwalczenia szkodników jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych skutecznie je wytępią.


Firma zwalczająca  owady  w  drewnie - www.corneco.pl

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?