Trzeń długoryjki (Cossonus parallelepipedus)
Trzeń długoryjki - Występowanie
Zasięgiem insekt obejmuje całą Europę jednak w naszym kraju występuje jedynie w konkretnych regionach.
Trzeń długoryjki - Wygląd
Insekt posiada ciało o długości od 4,3 do 6,2 mm w kolorze ciemnobrązowym. Charakterystyczną cechą jest posiadanie poszerzonego ryjka. Larwy tego gatunku występują w kolorze białym lub żółtym, a ich długość wynosi do 9-10 mm. Dodatkowo wyróżniają się one tym, że posiadają głowę jednak brak im odnóży.
Trzeń długoryjki - Bytowanie
Insekt spotykany jest na drzewach liściastych i wilgotnych. Preferuje on zagrzybione drzewa lub drewna stanowiące element pewnych konstrukcji.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Rozród insektów trwa w ciepłych miesiącach maj-czerwiec. Samice składają jaja pojedynczo, a po upłynięciu 10 do 20 dni następuje zazwyczaj wyklucie się larw.
Trzeń długoryjki - Ciekawostki
Larwy Trzenia drążą w drewnie kręte tunele. Posiadają one okrągły kształt, a ich średnica może wynosić do 1 mm. Przepoczwarczanie się w dorosłe osobniki ma miejsce na końcu tunelu, gdy upłyną około cztery tygodnie. Następnie insekty opuszczają tunele wychodząc poprzez otwory o średnicy 0,8 do nawet 1,5 mm.
Trzeń długoryjki - Szkody i metody zwalczania
Trzeń długoryjki pojawiający się w lasach nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak w przypadku pojawienia się insekta w budynkach lub drewnie, które wchodzi w skład elementów takich konstrukcji jak na przykład most jest to bardzo niebezpieczne. Najlepszą metodą zapobiegania do pojawienia się insektów jest unikanie wilgoci. W razie wystąpienia ich najlepszym sposobem zwalczenia szkodników jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych skutecznie je wytępią.
Firma zwalczająca owady w drewnie - www.corneco.pl