Trzeń długoryjki

 

Trzeń długoryjki (Cossonus parallelepipedus)

 

Występowanie

Zasięgiem insekt obejmuje całą Europę jednak w naszym kraju występuje jedynie w konkretnych regionach.


Wygląd

Insekt posiada ciało o długości od 4,3 do 6,2 mm w kolorze ciemnobrązowym. Charakterystyczną cechą jest posiadanie poszerzonego ryjka. Larwy tego gatunku występują w kolorze białym lub żółtym, a ich długość wynosi do 9-10 mm. Dodatkowo wyróżniają się one tym, że posiadają głowę jednak brak im odnóży.


Bytowanie

Insekt spotykany jest na drzewach liściastych i wilgotnych. Preferuje on zagrzybione drzewa lub drewna stanowiące element pewnych konstrukcji.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Rozród insektów trwa w ciepłych miesiącach maj-czerwiec. Samice składają jaja pojedynczo, a po upłynięciu 10 do 20 dni następuje zazwyczaj wyklucie się larw.


Ciekawostki

Larwy Trzenia drążą w drewnie kręte tunele. Posiadają one okrągły kształt, a ich średnica może wynosić do 1 mm.  Przepoczwarczanie się w dorosłe osobniki ma miejsce na końcu tunelu, gdy upłyną około cztery tygodnie. Następnie insekty opuszczają tunele wychodząc poprzez otwory o średnicy 0,8 do nawet 1,5 mm.


Szkody i metody zwalczania

Trzeń długoryjki pojawiający się w lasach nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak w przypadku pojawienia się insekta w budynkach lub drewnie, które wchodzi w skład elementów takich konstrukcji jak na przykład most jest to bardzo niebezpieczne. Najlepszą metodą zapobiegania do pojawienia się insektów jest unikanie wilgoci. W razie wystąpienia ich najlepszym sposobem zwalczenia szkodników jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych skutecznie je wytępią.


Firma zwalczająca  owady  w  drewnie - www.corneco.pl

 

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.