Trzeń długoryjki

trzeń długoryjki, zwalczanie szkodników

 

Trzeń długoryjki (Cossonus parallelepipedus)

 

Trzeń długoryjki - Występowanie

Zasięgiem insekt obejmuje całą Europę jednak w naszym kraju występuje jedynie w konkretnych regionach.


Trzeń długoryjki - Wygląd

Insekt posiada ciało o długości od 4,3 do 6,2 mm w kolorze ciemnobrązowym. Charakterystyczną cechą jest posiadanie poszerzonego ryjka. Larwy tego gatunku występują w kolorze białym lub żółtym, a ich długość wynosi do 9-10 mm. Dodatkowo wyróżniają się one tym, że posiadają głowę jednak brak im odnóży.


Trzeń długoryjki - Bytowanie

Insekt spotykany jest na drzewach liściastych i wilgotnych. Preferuje on zagrzybione drzewa lub drewna stanowiące element pewnych konstrukcji.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Rozród insektów trwa w ciepłych miesiącach maj-czerwiec. Samice składają jaja pojedynczo, a po upłynięciu 10 do 20 dni następuje zazwyczaj wyklucie się larw.


Trzeń długoryjki - Ciekawostki

Larwy Trzenia drążą w drewnie kręte tunele. Posiadają one okrągły kształt, a ich średnica może wynosić do 1 mm.  Przepoczwarczanie się w dorosłe osobniki ma miejsce na końcu tunelu, gdy upłyną około cztery tygodnie. Następnie insekty opuszczają tunele wychodząc poprzez otwory o średnicy 0,8 do nawet 1,5 mm.


Trzeń długoryjki - Szkody i metody zwalczania

Trzeń długoryjki pojawiający się w lasach nie stanowi dużego zagrożenia. Jednak w przypadku pojawienia się insekta w budynkach lub drewnie, które wchodzi w skład elementów takich konstrukcji jak na przykład most jest to bardzo niebezpieczne. Najlepszą metodą zapobiegania do pojawienia się insektów jest unikanie wilgoci. W razie wystąpienia ich najlepszym sposobem zwalczenia szkodników jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy za pomocą środków chemicznych skutecznie je wytępią.


Firma zwalczająca  owady  w  drewnie - www.corneco.pl

 

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.