Roztocze - ptaszyniec kurzy

ptaszyniec kurzy, zwalczanie ptaszyńca

 

Ptaszyniec Kurzy - Anatomia

Roztocz w tym przypadku z rzędu Deramanyssidae, jest pasożytem bardzo małych rozmiarów. Występuje on w barwie szarej, a jego długość osiąga tylko 0,75 mm. Jego kształt jest owalny i podłużny, jednak, gdy jest najedzony przybiera kształt okrągły. W ciągu dnia się ukrywają, zaczynają atakować nocą.

 

Ptaszyniec Kurzy - Rozwój pasożyta

Ptaszyniec kurzy żywi się krwią. Przede wszystkim pasożytuje na krwi kurzej – stąd też jego nazwa, jednak czasami też żywi się krwią innych zwierząt jak i momentami krwią człowieka. Nie rozmnaża się szybko. Składa do 8 jaj dziennie, jednak może to zrobić dopiero po spożyciu kurzej krwi. Umiejscawia je w ciemnych miejscach. Larwy wykluwają się średnio po około - 3 dniach, po czym rozpoczynają okres linienia, a następnie przemieniają się w protonimfy. Po upływie kilku dni dochodzi do kolejnej przemiany w deutonimfę. To jak szybko się rozwinie pasożyt zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy sprzyjających trwa to do 1 tygodnia.

 

Miejsce życia ptaszyńca kurzego

Jak sama nazwa wskazuje żyje on na kurzych fermach. Są to jego najlepsze warunki rozwojowe i bardzo sprzyjające środowisko. Jednak, jeżeli nie ma możliwości żywienia się krwią kur to pożera dzikie ptactwo. W wyniku kontaktu człowieka z ptactwem na fermach czy też w gospodarstwach jest on również narażony na atak ze strony pasożyta. Efektem takiego ataku jest wstrzyknięcie ptasznica śliny do ciała człowieka wrz z wieloma alergenami. W rezultacie może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

W przypadku ptaków atak pasożyta wywołuje świąd, bezsenność i ciągły niepokój. Jednocześnie osłabione osobniki ptactwa zaatakowane przez ptaszyniec przejawiają wzmożoną agresję, co może doprowadzić do wielu ataków jak i czasami nawet do kanibalizmu. Ptaszyniec jest pasożytem bardzo wytrzymałym i potrafi bez pożywienia przeżyć nawet 10 miesięcy.

 

Usuwanie ptaszyńca

Pasożyt jest bardzo odporny na różnego rodzaju środki zwalczające. INSEKTPOL, jaki firma specjalizująca się w zwalczaniu wielu szkodników zna doskonałe sposoby na pozbycie się go z gospodarstwa. Stosuje metody zarówno chemiczne jak i mechaniczne. INSEKTPOL może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie jak i tez wieloma powodzeniami potwierdzonymi referencjami od swoich klientów.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.