Roztocze - ptaszyniec kurzy

 

Anatomia

Roztocz w tym przypadku z rzędu Deramanyssidae, jest pasożytem bardzo małych rozmiarów. Występuje on w barwie szarej, a jego długość osiąga tylko 0,75 mm. Jego kształt jest owalny i podłużny, jednak, gdy jest najedzony przybiera kształt okrągły. W ciągu dnia się ukrywają, zaczynają atakować nocą.

 

Rozwój pasożyta

Ptaszyniec kurzy żywi się krwią. Przede wszystkim pasożytuje na krwi kurzej – stąd też jego nazwa, jednak czasami też żywi się krwią innych zwierząt jak i momentami krwią człowieka. Nie rozmnaża się szybko. Składa do 8 jaj dziennie, jednak może to zrobić dopiero po spożyciu kurzej krwi. Umiejscawia je w ciemnych miejscach. Larwy wykluwają się średnio po około - 3 dniach, po czym rozpoczynają okres linienia, a następnie przemieniają się w protonimfy. Po upływie kilku dni dochodzi do kolejnej przemiany w deutonimfę. To jak szybko się rozwinie pasożyt zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy sprzyjających trwa to do 1 tygodnia.

 

Miejsce życia ptaszyńca kurzego

Jak sama nazwa wskazuje żyje on na kurzych fermach. Są to jego najlepsze warunki rozwojowe i bardzo sprzyjające środowisko. Jednak, jeżeli nie ma możliwości żywienia się krwią kur to pożera dzikie ptactwo. W wyniku kontaktu człowieka z ptactwem na fermach czy też w gospodarstwach jest on również narażony na atak ze strony pasożyta. Efektem takiego ataku jest wstrzyknięcie ptasznica śliny do ciała człowieka wrz z wieloma alergenami. W rezultacie może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

W przypadku ptaków atak pasożyta wywołuje świąd, bezsenność i ciągły niepokój. Jednocześnie osłabione osobniki ptactwa zaatakowane przez ptaszyniec przejawiają wzmożoną agresję, co może doprowadzić do wielu ataków jak i czasami nawet do kanibalizmu. Ptaszyniec jest pasożytem bardzo wytrzymałym i potrafi bez pożywienia przeżyć nawet 10 miesięcy.

 

Usuwanie ptaszyńca

Pasożyt jest bardzo odporny na różnego rodzaju środki zwalczające. INSEKTPOL, jaki firma specjalizująca się w zwalczaniu wielu szkodników zna doskonałe sposoby na pozbycie się go z gospodarstwa. Stosuje metody zarówno chemiczne jak i mechaniczne. INSEKTPOL może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie jak i tez wieloma powodzeniami potwierdzonymi referencjami od swoich klientów.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.