Roztocze - ptaszyniec kurzy

ptaszyniec kurzy, zwalczanie ptaszyńca

 

Ptaszyniec Kurzy - Anatomia

Roztocz w tym przypadku z rzędu Deramanyssidae, jest pasożytem bardzo małych rozmiarów. Występuje on w barwie szarej, a jego długość osiąga tylko 0,75 mm. Jego kształt jest owalny i podłużny, jednak, gdy jest najedzony przybiera kształt okrągły. W ciągu dnia się ukrywają, zaczynają atakować nocą.

 

Ptaszyniec Kurzy - Rozwój pasożyta

Ptaszyniec kurzy żywi się krwią. Przede wszystkim pasożytuje na krwi kurzej – stąd też jego nazwa, jednak czasami też żywi się krwią innych zwierząt jak i momentami krwią człowieka. Nie rozmnaża się szybko. Składa do 8 jaj dziennie, jednak może to zrobić dopiero po spożyciu kurzej krwi. Umiejscawia je w ciemnych miejscach. Larwy wykluwają się średnio po około - 3 dniach, po czym rozpoczynają okres linienia, a następnie przemieniają się w protonimfy. Po upływie kilku dni dochodzi do kolejnej przemiany w deutonimfę. To jak szybko się rozwinie pasożyt zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy sprzyjających trwa to do 1 tygodnia.

 

Miejsce życia ptaszyńca kurzego

Jak sama nazwa wskazuje żyje on na kurzych fermach. Są to jego najlepsze warunki rozwojowe i bardzo sprzyjające środowisko. Jednak, jeżeli nie ma możliwości żywienia się krwią kur to pożera dzikie ptactwo. W wyniku kontaktu człowieka z ptactwem na fermach czy też w gospodarstwach jest on również narażony na atak ze strony pasożyta. Efektem takiego ataku jest wstrzyknięcie ptasznica śliny do ciała człowieka wrz z wieloma alergenami. W rezultacie może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

W przypadku ptaków atak pasożyta wywołuje świąd, bezsenność i ciągły niepokój. Jednocześnie osłabione osobniki ptactwa zaatakowane przez ptaszyniec przejawiają wzmożoną agresję, co może doprowadzić do wielu ataków jak i czasami nawet do kanibalizmu. Ptaszyniec jest pasożytem bardzo wytrzymałym i potrafi bez pożywienia przeżyć nawet 10 miesięcy.

 

Usuwanie ptaszyńca

Pasożyt jest bardzo odporny na różnego rodzaju środki zwalczające. INSEKTPOL, jaki firma specjalizująca się w zwalczaniu wielu szkodników zna doskonałe sposoby na pozbycie się go z gospodarstwa. Stosuje metody zarówno chemiczne jak i mechaniczne. INSEKTPOL może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie jak i tez wieloma powodzeniami potwierdzonymi referencjami od swoich klientów.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?