Roztocze - ptaszyniec kurzy

 

Anatomia

Roztocz w tym przypadku z rzędu Deramanyssidae, jest pasożytem bardzo małych rozmiarów. Występuje on w barwie szarej, a jego długość osiąga tylko 0,75 mm. Jego kształt jest owalny i podłużny, jednak, gdy jest najedzony przybiera kształt okrągły. W ciągu dnia się ukrywają, zaczynają atakować nocą.

 

Rozwój pasożyta

Ptaszyniec kurzy żywi się krwią. Przede wszystkim pasożytuje na krwi kurzej – stąd też jego nazwa, jednak czasami też żywi się krwią innych zwierząt jak i momentami krwią człowieka. Nie rozmnaża się szybko. Składa do 8 jaj dziennie, jednak może to zrobić dopiero po spożyciu kurzej krwi. Umiejscawia je w ciemnych miejscach. Larwy wykluwają się średnio po około - 3 dniach, po czym rozpoczynają okres linienia, a następnie przemieniają się w protonimfy. Po upływie kilku dni dochodzi do kolejnej przemiany w deutonimfę. To jak szybko się rozwinie pasożyt zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy sprzyjających trwa to do 1 tygodnia.

 

Miejsce życia ptaszyńca kurzego

Jak sama nazwa wskazuje żyje on na kurzych fermach. Są to jego najlepsze warunki rozwojowe i bardzo sprzyjające środowisko. Jednak, jeżeli nie ma możliwości żywienia się krwią kur to pożera dzikie ptactwo. W wyniku kontaktu człowieka z ptactwem na fermach czy też w gospodarstwach jest on również narażony na atak ze strony pasożyta. Efektem takiego ataku jest wstrzyknięcie ptasznica śliny do ciała człowieka wrz z wieloma alergenami. W rezultacie może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

W przypadku ptaków atak pasożyta wywołuje świąd, bezsenność i ciągły niepokój. Jednocześnie osłabione osobniki ptactwa zaatakowane przez ptaszyniec przejawiają wzmożoną agresję, co może doprowadzić do wielu ataków jak i czasami nawet do kanibalizmu. Ptaszyniec jest pasożytem bardzo wytrzymałym i potrafi bez pożywienia przeżyć nawet 10 miesięcy.

 

Usuwanie ptaszyńca

Pasożyt jest bardzo odporny na różnego rodzaju środki zwalczające. INSEKTPOL, jaki firma specjalizująca się w zwalczaniu wielu szkodników zna doskonałe sposoby na pozbycie się go z gospodarstwa. Stosuje metody zarówno chemiczne jak i mechaniczne. INSEKTPOL może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie jak i tez wieloma powodzeniami potwierdzonymi referencjami od swoich klientów.

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.