Roztocze - ptaszyniec kurzy

ptaszyniec kurzy, zwalczanie ptaszyńca

 

Ptaszyniec Kurzy - Anatomia

Roztocz w tym przypadku z rzędu Deramanyssidae, jest pasożytem bardzo małych rozmiarów. Występuje on w barwie szarej, a jego długość osiąga tylko 0,75 mm. Jego kształt jest owalny i podłużny, jednak, gdy jest najedzony przybiera kształt okrągły. W ciągu dnia się ukrywają, zaczynają atakować nocą.

 

Ptaszyniec Kurzy - Rozwój pasożyta

Ptaszyniec kurzy żywi się krwią. Przede wszystkim pasożytuje na krwi kurzej – stąd też jego nazwa, jednak czasami też żywi się krwią innych zwierząt jak i momentami krwią człowieka. Nie rozmnaża się szybko. Składa do 8 jaj dziennie, jednak może to zrobić dopiero po spożyciu kurzej krwi. Umiejscawia je w ciemnych miejscach. Larwy wykluwają się średnio po około - 3 dniach, po czym rozpoczynają okres linienia, a następnie przemieniają się w protonimfy. Po upływie kilku dni dochodzi do kolejnej przemiany w deutonimfę. To jak szybko się rozwinie pasożyt zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy sprzyjających trwa to do 1 tygodnia.

 

Miejsce życia ptaszyńca kurzego

Jak sama nazwa wskazuje żyje on na kurzych fermach. Są to jego najlepsze warunki rozwojowe i bardzo sprzyjające środowisko. Jednak, jeżeli nie ma możliwości żywienia się krwią kur to pożera dzikie ptactwo. W wyniku kontaktu człowieka z ptactwem na fermach czy też w gospodarstwach jest on również narażony na atak ze strony pasożyta. Efektem takiego ataku jest wstrzyknięcie ptasznica śliny do ciała człowieka wrz z wieloma alergenami. W rezultacie może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

W przypadku ptaków atak pasożyta wywołuje świąd, bezsenność i ciągły niepokój. Jednocześnie osłabione osobniki ptactwa zaatakowane przez ptaszyniec przejawiają wzmożoną agresję, co może doprowadzić do wielu ataków jak i czasami nawet do kanibalizmu. Ptaszyniec jest pasożytem bardzo wytrzymałym i potrafi bez pożywienia przeżyć nawet 10 miesięcy.

 

Usuwanie ptaszyńca

Pasożyt jest bardzo odporny na różnego rodzaju środki zwalczające. INSEKTPOL, jaki firma specjalizująca się w zwalczaniu wielu szkodników zna doskonałe sposoby na pozbycie się go z gospodarstwa. Stosuje metody zarówno chemiczne jak i mechaniczne. INSEKTPOL może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie jak i tez wieloma powodzeniami potwierdzonymi referencjami od swoich klientów.

Artykuły

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety.