Rozpłaszczyk rdzawy

rozplaszczyk rdzawy, szkodnik

 

Rozpłaszczyk rdzawy - Budowa owada

Ciało insekta osiąga od 1,5 do 2,5mm długości. Jest ono spłaszczone i pokryte jasnymi włoskami, a dodatkowo tułów posiada kształt kwadratu. mocno spłaszczone Barwa owada jest czerwonobrunatna. Insekt posiada dwie linie na bokach oraz jasne odnóża zakończone u samców 4-członowymi stopami, a u samic 5-członowymi. Jaja posiadają kolor biały, a larwy po wykluciu są białawo żółte i posiadają brązową głowę oraz ostatni segment odwłoka. o. Larwa osiągają długość ciała do 0,7 mm po wykluciu, a następnie osiągnąć mogą 4 mm.


Rozpłaszczyk rdzawy - Rozwój

Insekty te żyją zazwyczaj od kilku miesięcy do roku czasu. Samice składają każdego dnia około 6 jaj. Robią to bezpośrednio na produkty. W ciągu całego życia samica składa około 300 jaj. Owady potrafią dobrze latać, gdyż są wyposażone w skrzydła. Po wykluciu się larwy żerują zazwyczaj na ziarnach, które są uszkodzone mechanicznie. Jaja rozwijają się przez 5 dni,  a larwy 22. Poczwarki rozwijają się około 6 dni.  Jedno pokolenie rozwija się zatem przez okres 33 dni.  Larwy budują kokony z kału oraz różnych resztek. Pokarmowych. W naszym kraju insekty rozwijają się do 3 pokoleń na rok.


Rozpłaszczyk rdzawy - Występowanie

Rozpłaszczyk pojawia się z zakładach produkcyjnych oraz miejscach przechowywania żywności. Bytuje on najczęściej na  mące, kaszach, zbożach oraz koniczynie. Larwy insekta żerują często na zawiązkach ziaren pszenicy co powoduje ich osłabienie. W młynach zdarza się, że larwy niszczą gazę młyńską.


Rozpłaszczyk rdzawy - Zwalczanie

Zwalczanie tego insekta jest bardzo trudne jedna można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Czyszczenie magazynów oraz dezynsekcja przeprowadzana przed  zmagazynowaniem kolejnych zbiorów mogą zabezpieczyć dane miejsce.


Zwalczanie insektów, które pojawiły się już na danych produktach możliwe jest przez stosowanie fumigacji, czyli gazowania.
Skuteczną walkę z różnymi szkodnikami poprzez stosowanie metod chemicznych zapewnia specjalistyczna ekipa DDD.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?