Rozpłaszczyk rdzawy

 

Budowa owada

Ciało insekta osiąga od 1,5 do 2,5mm długości. Jest ono spłaszczone i pokryte jasnymi włoskami, a dodatkowo tułów posiada kształt kwadratu. mocno spłaszczone Barwa owada jest czerwonobrunatna. Insekt posiada dwie linie na bokach oraz jasne odnóża zakończone u samców 4-członowymi stopami, a u samic 5-członowymi. Jaja posiadają kolor biały, a larwy po wykluciu są białawo żółte i posiadają brązową głowę oraz ostatni segment odwłoka. o. Larwa osiągają długość ciała do 0,7 mm po wykluciu, a następnie osiągnąć mogą 4 mm.


Rozwój

Insekty te żyją zazwyczaj od kilku miesięcy do roku czasu. Samice składają każdego dnia około 6 jaj. Robią to bezpośrednio na produkty. W ciągu całego życia samica składa około 300 jaj. Owady potrafią dobrze latać, gdyż są wyposażone w skrzydła. Po wykluciu się larwy żerują zazwyczaj na ziarnach, które są uszkodzone mechanicznie. Jaja rozwijają się przez 5 dni,  a larwy 22. Poczwarki rozwijają się około 6 dni.  Jedno pokolenie rozwija się zatem przez okres 33 dni.  Larwy budują kokony z kału oraz różnych resztek. Pokarmowych. W naszym kraju insekty rozwijają się do 3 pokoleń na rok.


Występowanie

Rozpłaszczyk pojawia się z zakładach produkcyjnych oraz miejscach przechowywania żywności. Bytuje on najczęściej na  mące, kaszach, zbożach oraz koniczynie. Larwy insekta żerują często na zawiązkach ziaren pszenicy co powoduje ich osłabienie. W młynach zdarza się, że larwy niszczą gazę młyńską.


Zwalczanie

Zwalczanie tego insekta jest bardzo trudne jedna można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Czyszczenie magazynów oraz dezynsekcja przeprowadzana przed  zmagazynowaniem kolejnych zbiorów mogą zabezpieczyć dane miejsce.


Zwalczanie insektów, które pojawiły się już na danych produktach możliwe jest przez stosowanie fumigacji, czyli gazowania.
Skuteczną walkę z różnymi szkodnikami poprzez stosowanie metod chemicznych zapewnia specjalistyczna ekipa DDD.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.