Rozpłaszczyk rdzawy - Budowa owada
Ciało insekta osiąga od 1,5 do 2,5mm długości. Jest ono spłaszczone i pokryte jasnymi włoskami, a dodatkowo tułów posiada kształt kwadratu. mocno spłaszczone Barwa owada jest czerwonobrunatna. Insekt posiada dwie linie na bokach oraz jasne odnóża zakończone u samców 4-członowymi stopami, a u samic 5-członowymi. Jaja posiadają kolor biały, a larwy po wykluciu są białawo żółte i posiadają brązową głowę oraz ostatni segment odwłoka. o. Larwa osiągają długość ciała do 0,7 mm po wykluciu, a następnie osiągnąć mogą 4 mm.
Rozpłaszczyk rdzawy - Rozwój
Insekty te żyją zazwyczaj od kilku miesięcy do roku czasu. Samice składają każdego dnia około 6 jaj. Robią to bezpośrednio na produkty. W ciągu całego życia samica składa około 300 jaj. Owady potrafią dobrze latać, gdyż są wyposażone w skrzydła. Po wykluciu się larwy żerują zazwyczaj na ziarnach, które są uszkodzone mechanicznie. Jaja rozwijają się przez 5 dni, a larwy 22. Poczwarki rozwijają się około 6 dni. Jedno pokolenie rozwija się zatem przez okres 33 dni. Larwy budują kokony z kału oraz różnych resztek. Pokarmowych. W naszym kraju insekty rozwijają się do 3 pokoleń na rok.
Rozpłaszczyk rdzawy - Występowanie
Rozpłaszczyk pojawia się z zakładach produkcyjnych oraz miejscach przechowywania żywności. Bytuje on najczęściej na mące, kaszach, zbożach oraz koniczynie. Larwy insekta żerują często na zawiązkach ziaren pszenicy co powoduje ich osłabienie. W młynach zdarza się, że larwy niszczą gazę młyńską.
Rozpłaszczyk rdzawy - Zwalczanie
Zwalczanie tego insekta jest bardzo trudne jedna można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Czyszczenie magazynów oraz dezynsekcja przeprowadzana przed zmagazynowaniem kolejnych zbiorów mogą zabezpieczyć dane miejsce.
Zwalczanie insektów, które pojawiły się już na danych produktach możliwe jest przez stosowanie fumigacji, czyli gazowania.
Skuteczną walkę z różnymi szkodnikami poprzez stosowanie metod chemicznych zapewnia specjalistyczna ekipa DDD.