Rozpłaszczyk rdzawy

rozplaszczyk rdzawy, szkodnik

 

Rozpłaszczyk rdzawy - Budowa owada

Ciało insekta osiąga od 1,5 do 2,5mm długości. Jest ono spłaszczone i pokryte jasnymi włoskami, a dodatkowo tułów posiada kształt kwadratu. mocno spłaszczone Barwa owada jest czerwonobrunatna. Insekt posiada dwie linie na bokach oraz jasne odnóża zakończone u samców 4-członowymi stopami, a u samic 5-członowymi. Jaja posiadają kolor biały, a larwy po wykluciu są białawo żółte i posiadają brązową głowę oraz ostatni segment odwłoka. o. Larwa osiągają długość ciała do 0,7 mm po wykluciu, a następnie osiągnąć mogą 4 mm.


Rozpłaszczyk rdzawy - Rozwój

Insekty te żyją zazwyczaj od kilku miesięcy do roku czasu. Samice składają każdego dnia około 6 jaj. Robią to bezpośrednio na produkty. W ciągu całego życia samica składa około 300 jaj. Owady potrafią dobrze latać, gdyż są wyposażone w skrzydła. Po wykluciu się larwy żerują zazwyczaj na ziarnach, które są uszkodzone mechanicznie. Jaja rozwijają się przez 5 dni,  a larwy 22. Poczwarki rozwijają się około 6 dni.  Jedno pokolenie rozwija się zatem przez okres 33 dni.  Larwy budują kokony z kału oraz różnych resztek. Pokarmowych. W naszym kraju insekty rozwijają się do 3 pokoleń na rok.


Rozpłaszczyk rdzawy - Występowanie

Rozpłaszczyk pojawia się z zakładach produkcyjnych oraz miejscach przechowywania żywności. Bytuje on najczęściej na  mące, kaszach, zbożach oraz koniczynie. Larwy insekta żerują często na zawiązkach ziaren pszenicy co powoduje ich osłabienie. W młynach zdarza się, że larwy niszczą gazę młyńską.


Rozpłaszczyk rdzawy - Zwalczanie

Zwalczanie tego insekta jest bardzo trudne jedna można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Czyszczenie magazynów oraz dezynsekcja przeprowadzana przed  zmagazynowaniem kolejnych zbiorów mogą zabezpieczyć dane miejsce.


Zwalczanie insektów, które pojawiły się już na danych produktach możliwe jest przez stosowanie fumigacji, czyli gazowania.
Skuteczną walkę z różnymi szkodnikami poprzez stosowanie metod chemicznych zapewnia specjalistyczna ekipa DDD.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.