Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

gryzki, gryzki zwalczanie

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

Gryzki potocznie nazywane są wszami książkowymi. Wynika to z faktu, iż w wyglądzie przypominają one nieco pewne gatunki wszy. Ponadto wpływa na to ich miejsce bytowania, a mianowicie stare i spleśniałe książki.
Insekty występują także w dosyć wilgotnych miejscach, a także pod korą drzew. Często spotkać można je w domach mieszkalnych i innych budynkach, ale także w różnorodnych produktach spożywczych i urządzeniach. Szczątki tych insektów występują często w kurzu co nierzadko powoduje ataki astmy.

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Wygląd i bytowanie

Gryzki posiadają ciało o długości około 1-6 mm w kolorze białym, żółtym lub czasem ciemno brązowym. Zależne jest to od gatunku insekta.  Zazwyczaj wyposażone są one w dwie pary błoniastych skrzydeł oraz aparat gębowy gryzący. Oczy u tych owadów są słabo rozwinięte, a odnóża posiadają 2 lub 3 człony wyposażone w 2 pazurki. Wiele gryzków występuje  w miejscach takich jak gniazda ptaków, szczeliny, pod korą drzew a także liśćmi. Ich wymagania środowiskowe zależne są od przynależności do danej rodziny. Prawdziwe szkodniki występują w miejscach takich jak magazyny, zakłady przemysłu spożywczego, muzea, sklepy, a także domy mieszkalne.  Preferują one produkty pochodzenia zarówno zwierzęcego i roślinnego takie jak produkty spożywcze, ale także skóra, elementy drewniane i książki. Bardzo często obiektami ich żerowania są orzechy, czekolada, mleko w proszku,  nasiona roślin oleistych, salami, suszone mięsio, nasiona buraków, drożdże i wiele innych. Insekty prowadzą atak także na książki i różnorodne eksponaty muzealne.

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Rozwój

Samice należące do pewnych rodzin posiadają umiejętność rozmnażania się bez uprzedniego zapłodnienia. W takich sytuacjach samce występują w niewielkich ilościach i są karłowate lub nie ma ich wcale Samice są w stanie składać do 200 jaj 1-3 dziennie. Jaja dzięki lepkiej wydzielinie przyklejane są do danej powierzchni. Insekty, które żyją poza budynkami składają najczęściej jaja w złoża i okrywają je następnie jedwabnymi nitkami.  Jaja są gładkie i posiadają kolor perłowy. Po około 1-2 tygodniach następuje wyklucie się młodych. U każdego gatunku wygląda to nieco inaczej, ale zazwyczaj larwy linieją od 3 do 8 razy. Z każdym stadium bardziej zaczynają przypominać dorosłe osobniki ze względu na pojawianie się oczu czy skrzydeł. Po około 15 dniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Cały rozwój trwa około miesiąca, a dorosłe osobniki żyją zazwyczaj do 6 miesięcy.


Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Zwalczanie

Insekty bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, a także szybko porażają dane produkty. Z tego względu ich zwalczanie jest bardzo trudne. Sprawdzoną metodą jest wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o czystość i porządek. Dodatkowo najczęściej stosuje się różnorodne insektycydy, a dokładniej preparaty opryskowe o działaniu kontaktowym.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.