Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

Gryzki potocznie nazywane są wszami książkowymi. Wynika to z faktu, iż w wyglądzie przypominają one nieco pewne gatunki wszy. Ponadto wpływa na to ich miejsce bytowania, a mianowicie stare i spleśniałe książki.
Insekty występują także w dosyć wilgotnych miejscach, a także pod korą drzew. Często spotkać można je w domach mieszkalnych i innych budynkach, ale także w różnorodnych produktach spożywczych i urządzeniach. Szczątki tych insektów występują często w kurzu co nierzadko powoduje ataki astmy.

 

Wygląd i bytowanie

Gryzki posiadają ciało o długości około 1-6 mm w kolorze białym, żółtym lub czasem ciemno brązowym. Zależne jest to od gatunku insekta.  Zazwyczaj wyposażone są one w dwie pary błoniastych skrzydeł oraz aparat gębowy gryzący. Oczy u tych owadów są słabo rozwinięte, a odnóża posiadają 2 lub 3 człony wyposażone w 2 pazurki. Wiele gryzków występuje  w miejscach takich jak gniazda ptaków, szczeliny, pod korą drzew a także liśćmi. Ich wymagania środowiskowe zależne są od przynależności do danej rodziny. Prawdziwe szkodniki występują w miejscach takich jak magazyny, zakłady przemysłu spożywczego, muzea, sklepy, a także domy mieszkalne.  Preferują one produkty pochodzenia zarówno zwierzęcego i roślinnego takie jak produkty spożywcze, ale także skóra, elementy drewniane i książki. Bardzo często obiektami ich żerowania są orzechy, czekolada, mleko w proszku,  nasiona roślin oleistych, salami, suszone mięsio, nasiona buraków, drożdże i wiele innych. Insekty prowadzą atak także na książki i różnorodne eksponaty muzealne.

 

Rozwój

Samice należące do pewnych rodzin posiadają umiejętność rozmnażania się bez uprzedniego zapłodnienia. W takich sytuacjach samce występują w niewielkich ilościach i są karłowate lub nie ma ich wcale Samice są w stanie składać do 200 jaj 1-3 dziennie. Jaja dzięki lepkiej wydzielinie przyklejane są do danej powierzchni. Insekty, które żyją poza budynkami składają najczęściej jaja w złoża i okrywają je następnie jedwabnymi nitkami.  Jaja są gładkie i posiadają kolor perłowy. Po około 1-2 tygodniach następuje wyklucie się młodych. U każdego gatunku wygląda to nieco inaczej, ale zazwyczaj larwy linieją od 3 do 8 razy. Z każdym stadium bardziej zaczynają przypominać dorosłe osobniki ze względu na pojawianie się oczu czy skrzydeł. Po około 15 dniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Cały rozwój trwa około miesiąca, a dorosłe osobniki żyją zazwyczaj do 6 miesięcy.


Zwalczanie

Insekty bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, a także szybko porażają dane produkty. Z tego względu ich zwalczanie jest bardzo trudne. Sprawdzoną metodą jest wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o czystość i porządek. Dodatkowo najczęściej stosuje się różnorodne insektycydy, a dokładniej preparaty opryskowe o działaniu kontaktowym.

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.