Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

gryzki, gryzki zwalczanie

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

Gryzki potocznie nazywane są wszami książkowymi. Wynika to z faktu, iż w wyglądzie przypominają one nieco pewne gatunki wszy. Ponadto wpływa na to ich miejsce bytowania, a mianowicie stare i spleśniałe książki.
Insekty występują także w dosyć wilgotnych miejscach, a także pod korą drzew. Często spotkać można je w domach mieszkalnych i innych budynkach, ale także w różnorodnych produktach spożywczych i urządzeniach. Szczątki tych insektów występują często w kurzu co nierzadko powoduje ataki astmy.

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Wygląd i bytowanie

Gryzki posiadają ciało o długości około 1-6 mm w kolorze białym, żółtym lub czasem ciemno brązowym. Zależne jest to od gatunku insekta.  Zazwyczaj wyposażone są one w dwie pary błoniastych skrzydeł oraz aparat gębowy gryzący. Oczy u tych owadów są słabo rozwinięte, a odnóża posiadają 2 lub 3 człony wyposażone w 2 pazurki. Wiele gryzków występuje  w miejscach takich jak gniazda ptaków, szczeliny, pod korą drzew a także liśćmi. Ich wymagania środowiskowe zależne są od przynależności do danej rodziny. Prawdziwe szkodniki występują w miejscach takich jak magazyny, zakłady przemysłu spożywczego, muzea, sklepy, a także domy mieszkalne.  Preferują one produkty pochodzenia zarówno zwierzęcego i roślinnego takie jak produkty spożywcze, ale także skóra, elementy drewniane i książki. Bardzo często obiektami ich żerowania są orzechy, czekolada, mleko w proszku,  nasiona roślin oleistych, salami, suszone mięsio, nasiona buraków, drożdże i wiele innych. Insekty prowadzą atak także na książki i różnorodne eksponaty muzealne.

 

Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Rozwój

Samice należące do pewnych rodzin posiadają umiejętność rozmnażania się bez uprzedniego zapłodnienia. W takich sytuacjach samce występują w niewielkich ilościach i są karłowate lub nie ma ich wcale Samice są w stanie składać do 200 jaj 1-3 dziennie. Jaja dzięki lepkiej wydzielinie przyklejane są do danej powierzchni. Insekty, które żyją poza budynkami składają najczęściej jaja w złoża i okrywają je następnie jedwabnymi nitkami.  Jaja są gładkie i posiadają kolor perłowy. Po około 1-2 tygodniach następuje wyklucie się młodych. U każdego gatunku wygląda to nieco inaczej, ale zazwyczaj larwy linieją od 3 do 8 razy. Z każdym stadium bardziej zaczynają przypominać dorosłe osobniki ze względu na pojawianie się oczu czy skrzydeł. Po około 15 dniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Cały rozwój trwa około miesiąca, a dorosłe osobniki żyją zazwyczaj do 6 miesięcy.


Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Zwalczanie

Insekty bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, a także szybko porażają dane produkty. Z tego względu ich zwalczanie jest bardzo trudne. Sprawdzoną metodą jest wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o czystość i porządek. Dodatkowo najczęściej stosuje się różnorodne insektycydy, a dokładniej preparaty opryskowe o działaniu kontaktowym.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?