Gryzki (Psotnik Zakamarnik)
Gryzki potocznie nazywane są wszami książkowymi. Wynika to z faktu, iż w wyglądzie przypominają one nieco pewne gatunki wszy. Ponadto wpływa na to ich miejsce bytowania, a mianowicie stare i spleśniałe książki.
Insekty występują także w dosyć wilgotnych miejscach, a także pod korą drzew. Często spotkać można je w domach mieszkalnych i innych budynkach, ale także w różnorodnych produktach spożywczych i urządzeniach. Szczątki tych insektów występują często w kurzu co nierzadko powoduje ataki astmy.
Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Wygląd i bytowanie
Gryzki posiadają ciało o długości około 1-6 mm w kolorze białym, żółtym lub czasem ciemno brązowym. Zależne jest to od gatunku insekta. Zazwyczaj wyposażone są one w dwie pary błoniastych skrzydeł oraz aparat gębowy gryzący. Oczy u tych owadów są słabo rozwinięte, a odnóża posiadają 2 lub 3 człony wyposażone w 2 pazurki. Wiele gryzków występuje w miejscach takich jak gniazda ptaków, szczeliny, pod korą drzew a także liśćmi. Ich wymagania środowiskowe zależne są od przynależności do danej rodziny. Prawdziwe szkodniki występują w miejscach takich jak magazyny, zakłady przemysłu spożywczego, muzea, sklepy, a także domy mieszkalne. Preferują one produkty pochodzenia zarówno zwierzęcego i roślinnego takie jak produkty spożywcze, ale także skóra, elementy drewniane i książki. Bardzo często obiektami ich żerowania są orzechy, czekolada, mleko w proszku, nasiona roślin oleistych, salami, suszone mięsio, nasiona buraków, drożdże i wiele innych. Insekty prowadzą atak także na książki i różnorodne eksponaty muzealne.
Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Rozwój
Samice należące do pewnych rodzin posiadają umiejętność rozmnażania się bez uprzedniego zapłodnienia. W takich sytuacjach samce występują w niewielkich ilościach i są karłowate lub nie ma ich wcale Samice są w stanie składać do 200 jaj 1-3 dziennie. Jaja dzięki lepkiej wydzielinie przyklejane są do danej powierzchni. Insekty, które żyją poza budynkami składają najczęściej jaja w złoża i okrywają je następnie jedwabnymi nitkami. Jaja są gładkie i posiadają kolor perłowy. Po około 1-2 tygodniach następuje wyklucie się młodych. U każdego gatunku wygląda to nieco inaczej, ale zazwyczaj larwy linieją od 3 do 8 razy. Z każdym stadium bardziej zaczynają przypominać dorosłe osobniki ze względu na pojawianie się oczu czy skrzydeł. Po około 15 dniach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Cały rozwój trwa około miesiąca, a dorosłe osobniki żyją zazwyczaj do 6 miesięcy.
Gryzki (Psotnik Zakamarnik) - Zwalczanie
Insekty bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, a także szybko porażają dane produkty. Z tego względu ich zwalczanie jest bardzo trudne. Sprawdzoną metodą jest wietrzenie pomieszczeń oraz dbanie o czystość i porządek. Dodatkowo najczęściej stosuje się różnorodne insektycydy, a dokładniej preparaty opryskowe o działaniu kontaktowym.