Kołatek domowy

 

Pochodzenie insekta

Kołatek domowy swoje korzenie posiada w Europie jednak wraz z człowiekiem został rozprzestrzeniony także w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Afryce Południowej oraz Australii. Miejscem bytowania tego owada jest najczęściej martwe drewno. Może to być drewno zarówno drzew liściastych jak i iglastych, dlatego też kołatek spotykany jest na drzewach takich jak na przykład świerk, buk, dąb, grab, klon, jodła, sosna, brzoza i wiele innych.
Najbardziej narażone jest drewno, które użytkowane było przez kilka lat, a dokładniej od 4 do 7 lat. Jednak zauważa się także te insekty na drewnie, które jest znacznie krócej użytkowane drewno. Niskie temperatury są zagrożeniem dla larw kołatka, dlatego zarówno larwy jak i dorosłe osobniki żyją w pomieszczeniach zamkniętych..Zazwyczaj są to piwnice lub podłogi drewniane. Dodatkowo kołatek domowy wybiera drewno o zwiększonej wilgotności.


Proces rozwoju

Osobniki dorosłe kołatka domowego żyją prze około miesiąc czasu. Samice składają około 30-60 jaj. Ze względu na różnice z wilgotności i temperatury larwy mogą wylęgać się w okresie 15-23 dni. W takim stadium kołatek żerować może aż do 3 lat. Jednak są także przypadki,, w których larwy żerują nawet wiele lat więcej.  Przemiana w dorosłego osobnika ma miejsce zawsze w okolicy marca i kwietnia.


Zagrożenie

Kołatek domowy stanowi duże zagrożenie dla przemysłu drzewnego. Większa aktywność tego insekta zauważyć można w w terenach górzystych oraz  północno-wschodnich krańcach Polski. Insekt rozwija się nie tylko w świeżym, ale także bardzo starym drewnie, dlatego jest dużym zagrożeniem dla obiektów muzealnych. . Zabytkowe meble czy też inne przedmioty są narażone na duże siedliska tych osobników.  


Jak się pozbyć?

Aby na dobre pozbyć się kołatka domowego należy przede wszystkim stosować odpowiednią profilaktykę. Otóż należy przede wszystkim zacząć od osuszania wilgotnych miejsc takich jak piwnice i inne pomieszczenia, a także można stosować różnorodne środki chemiczne.

Larwy szkodnika giną w temperaturze 50-60 stopni, dlatego też ogrzewając dane przedmioty miejscowo można się ich skutecznie pozbyć. Istnieje także inna metoda polegająca na wstrzykiwaniu środków chemicznych do kanalików, które szkodnik drąży w drewnie. Im szybciej rozpoczniemy działania tym lepsze można uzyskać efekty. Najlepszym pomysłem jest zamówienie specjalnej ekipy, która dysponuje sprzętem oraz posiada duże doświadczenie. Z pewnością firma INSEKTPOL dysponuje profesjonalnymi pracownikami, a także specjalnym sprzętem, który pozwala walczyć z kołatkiem krócej i nie jest mnniej problematyczna.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.