Kołatek domowy

kołatek domowy, zwalczanie kołatów

 

Kołatek domowy - Pochodzenie insekta

Kołatek domowy swoje korzenie posiada w Europie jednak wraz z człowiekiem został rozprzestrzeniony także w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Afryce Południowej oraz Australii. Miejscem bytowania tego owada jest najczęściej martwe drewno. Może to być drewno zarówno drzew liściastych jak i iglastych, dlatego też kołatek spotykany jest na drzewach takich jak na przykład świerk, buk, dąb, grab, klon, jodła, sosna, brzoza i wiele innych.
Najbardziej narażone jest drewno, które użytkowane było przez kilka lat, a dokładniej od 4 do 7 lat. Jednak zauważa się także te insekty na drewnie, które jest znacznie krócej użytkowane drewno. Niskie temperatury są zagrożeniem dla larw kołatka, dlatego zarówno larwy jak i dorosłe osobniki żyją w pomieszczeniach zamkniętych..Zazwyczaj są to piwnice lub podłogi drewniane. Dodatkowo kołatek domowy wybiera drewno o zwiększonej wilgotności.


Kołatek domowy - Proces rozwoju

Osobniki dorosłe kołatka domowego żyją prze około miesiąc czasu. Samice składają około 30-60 jaj. Ze względu na różnice z wilgotności i temperatury larwy mogą wylęgać się w okresie 15-23 dni. W takim stadium kołatek żerować może aż do 3 lat. Jednak są także przypadki,, w których larwy żerują nawet wiele lat więcej.  Przemiana w dorosłego osobnika ma miejsce zawsze w okolicy marca i kwietnia.


Kołatek domowy - Zagrożenie

Kołatek domowy stanowi duże zagrożenie dla przemysłu drzewnego. Większa aktywność tego insekta zauważyć można w w terenach górzystych oraz  północno-wschodnich krańcach Polski. Insekt rozwija się nie tylko w świeżym, ale także bardzo starym drewnie, dlatego jest dużym zagrożeniem dla obiektów muzealnych. Zabytkowe meble czy też inne przedmioty są narażone na duże siedliska tych osobników.  


Kołatek domowy - Jak się pozbyć?

Aby na dobre pozbyć się kołatka domowego należy przede wszystkim stosować odpowiednią profilaktykę. Otóż należy przede wszystkim zacząć od osuszania wilgotnych miejsc takich jak piwnice i inne pomieszczenia, a także można stosować różnorodne środki chemiczne.

Larwy szkodnika giną w temperaturze 50-60 stopni, dlatego też ogrzewając dane przedmioty miejscowo można się ich skutecznie pozbyć. Istnieje także inna metoda polegająca na wstrzykiwaniu środków chemicznych do kanalików, które szkodnik drąży w drewnie. Im szybciej rozpoczniemy działania tym lepsze można uzyskać efekty. Najlepszym pomysłem jest zamówienie specjalnej ekipy, która dysponuje sprzętem oraz posiada duże doświadczenie. Z pewnością firma INSEKTPOL dysponuje profesjonalnymi pracownikami, a także specjalnym sprzętem, który pozwala walczyć z kołatkiem krócej i nie jest mnniej problematyczna.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?