Kołatek domowy

kołatek domowy, zwalczanie kołatów

 

Kołatek domowy - Pochodzenie insekta

Kołatek domowy swoje korzenie posiada w Europie jednak wraz z człowiekiem został rozprzestrzeniony także w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Afryce Południowej oraz Australii. Miejscem bytowania tego owada jest najczęściej martwe drewno. Może to być drewno zarówno drzew liściastych jak i iglastych, dlatego też kołatek spotykany jest na drzewach takich jak na przykład świerk, buk, dąb, grab, klon, jodła, sosna, brzoza i wiele innych.
Najbardziej narażone jest drewno, które użytkowane było przez kilka lat, a dokładniej od 4 do 7 lat. Jednak zauważa się także te insekty na drewnie, które jest znacznie krócej użytkowane drewno. Niskie temperatury są zagrożeniem dla larw kołatka, dlatego zarówno larwy jak i dorosłe osobniki żyją w pomieszczeniach zamkniętych..Zazwyczaj są to piwnice lub podłogi drewniane. Dodatkowo kołatek domowy wybiera drewno o zwiększonej wilgotności.


Kołatek domowy - Proces rozwoju

Osobniki dorosłe kołatka domowego żyją prze około miesiąc czasu. Samice składają około 30-60 jaj. Ze względu na różnice z wilgotności i temperatury larwy mogą wylęgać się w okresie 15-23 dni. W takim stadium kołatek żerować może aż do 3 lat. Jednak są także przypadki,, w których larwy żerują nawet wiele lat więcej.  Przemiana w dorosłego osobnika ma miejsce zawsze w okolicy marca i kwietnia.


Kołatek domowy - Zagrożenie

Kołatek domowy stanowi duże zagrożenie dla przemysłu drzewnego. Większa aktywność tego insekta zauważyć można w w terenach górzystych oraz  północno-wschodnich krańcach Polski. Insekt rozwija się nie tylko w świeżym, ale także bardzo starym drewnie, dlatego jest dużym zagrożeniem dla obiektów muzealnych. Zabytkowe meble czy też inne przedmioty są narażone na duże siedliska tych osobników.  


Kołatek domowy - Jak się pozbyć?

Aby na dobre pozbyć się kołatka domowego należy przede wszystkim stosować odpowiednią profilaktykę. Otóż należy przede wszystkim zacząć od osuszania wilgotnych miejsc takich jak piwnice i inne pomieszczenia, a także można stosować różnorodne środki chemiczne.

Larwy szkodnika giną w temperaturze 50-60 stopni, dlatego też ogrzewając dane przedmioty miejscowo można się ich skutecznie pozbyć. Istnieje także inna metoda polegająca na wstrzykiwaniu środków chemicznych do kanalików, które szkodnik drąży w drewnie. Im szybciej rozpoczniemy działania tym lepsze można uzyskać efekty. Najlepszym pomysłem jest zamówienie specjalnej ekipy, która dysponuje sprzętem oraz posiada duże doświadczenie. Z pewnością firma INSEKTPOL dysponuje profesjonalnymi pracownikami, a także specjalnym sprzętem, który pozwala walczyć z kołatkiem krócej i nie jest mnniej problematyczna.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.