Groźny owad - wołek zbożowy

Wołek zbożowy, szkodnik, zwalczanie wołka

 

Sposoby zwalczania: fumigacja zboża i nasion, gazowanie.

 

Czym jest wołek zbożowy?

Wołek zbożowy to nic innego jak chrząszcz, który swoim rozmiarem sięga 2,0 – 5,0 cm. Mieni sie on połyskiem w barwach od brązu po czarny. Kolor jest uzależniony od jego wieku. Najmłodsze występują w kolorze słomianym. Chrząszcz ma budowę bardzo smukłą o okrągłym przekroju. Wołek zbożowy nie posiada skrzydeł. Ogólnie chrząszcze pod względem wizualnym są lubiane przez ludzi, nie budzą obrzydzenia i nie odpychają, a jedynie przyciągają i stanowią obiekt podziwu przez człowieka. Przyciąga ich budowa jak i barwy jakie zmienia chrząszcz. Z punktu widzenia sektora rolniczego – chrząszcz jest groźnym szkodnikiem.

 

Życie wołka zbożowego

Samo jajo, czyli początek jego życia, jest białe o owalnym kształcie. Wielkość jaja osiąga 0,6 – 0,8 mm długości oraz 0,2 – 0,3 mm szerokości. Larwa chrząszcza jest całkowicie beznoga i osiąga wielkość 2,5 mm. Wołek ma brązową szczękę i białe, pomarszczone ciało.

Po opuszczeniu poczwarki wołek zbożowy przebywa wewnątrz ziarna. Długość jego życia uzależniona jest przede wszystkim od panujących warunków atmosferycznych jak wilgotność czy też temperatura.. Chrząszcze nie dają sobie rady ani w zbyt niskich ani w zbyt wysokich temperaturach. W małej wilgotności żyją najkrócej, bo zaledwie kilka dni, jednak gdy warunki są dla nich korzystne – wilgotność utrzymuje się na poziomie 80-90% oraz temperatura utrzymuje się w granicach około 26 – 29 stopni to ich życie może trwać nawet i 6-7 miesięcy.

Jaja chrząszcza są zabezpieczane przez samicę. Przede wszystkim pierwszym środkiem bezpieczeństwa jest umieszczenie jaja w ziarnie. Następnie otwór przez który jajo zostało tam włożone jest szczelnie zaklepywane specjalną mazią. Jedno ziarno jest przeznaczone na jeno jajo. Samica niestety nie przyswaja informacji gdzie już umieściła jajo i kilka razy wygryza jedno po czym je łata. W ciągu doby jedna samica składa w granicach 1-9 jaj. Cały cykl rozwoju larwy (jaja) odbywa się w zamkniętym ziarnie. Cały rozwój do osiągnięcia samodzielności trwa około 27 dni (pry odpowiednich warunkach atmosferycznych). Z jednej pary chrząszczy szacuje się potomstwo w ilości do 8 168 202 sztuk młodych chrząszczy. 

 

Chrząszcze w rolnictwie

Chrząszcze lubią dość wysoka temperaturę jak i wysoką wilgotność otoczenia, jednak trzeba pamiętać o tym, że zarówno w zbyt wysokiej jak i zbyt niskiej temperaturze doskonale dają sobie radę. W temperaturze 6 – 10 stopni potrafią przetrwać jednak w tych warunkach samice nie składają jaj.

Chrząszcze żywią się tym co obsieje rolnik, czyli pszenicą, zbożem, owsem, kukurydzą czy też jęczmieniem albo ryżem. Już tutaj można zauważyć, że nie są one przyjazne w pracy rolników, a wręcz przeciwnie – niszczą to co ma przynieść chleb.

Chrząszcze w dużej ilości populacji można zauważyć w warunkach klimatu umiarkowanego – są to najbardziej dogodne warunki dla chrząszcza do życia, rozwoju jak i do składania jaj. Chrząszcz dodatkowo bardzo dobrze się czuje w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego też często można zauważyć jego obecność w domu. Jest on uważany za jeden z najgorszych szkodników magazynów z żywnością. Likwiduje się go najczęściej stosując metodę gazowania.

 

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?