Karaczan prusak

karaczan prusak, karaluchy zwalczanie

 

Karaczan prusak - Budowa insekta

Potocznie nazywane karaluchy to tak formalnie karaczany prusaki (Blatella germanica). Ich korzenie sięgają terenu Azji jednak w bardzo łatwy sposób zostały one  zawleczone na inne kontynenty, Mianowicie to człowiek przyczynił się do rozprzestrzeniania tego insekta poprzez transport oraz podróże. Wygląd owada jest zależny od jego płci, gdyż samce posiadają tułów w kolorze brunatnożółtym oraz jaśniejsze czułka i odnóża. Natomiast samice występują w ciemniejszych barwach. Bardzo charakterystyczne są cienkie i dość długie czułka, które znajdują się na głowie owada. Są one dość ruchliwe i owady bardzo dbają o ich czystość. Karaczany mogą dotrzeć bez problemu w każde miejsce, gdyż ich odnóża wyposażone są w przylgi oraz pazurki. To sprawia, że nawet pionowe powierzchnie nie stanowią dla nich żadnej bariery.  Dodatkowo owady te posiadają parę skrzydeł jednak nie służą im one do latania, ale raczej szybowania. W przypadku larw tego owada zauważyć można spłaszczone i mniejsze ciało co sprawia, że mogą one docierać to trudno dostępnych miejsc. To, dlatego nierzadko można znaleźć larwy w szczelinach, szparach oraz pod listwami podłogowymi, a także w niedalekiej odległości od rur kanalizacyjnych.

 

Karaczan prusak - Bytowanie

Karaczan prusak jest insektem, który nie lubi bytować w pojedynkę. To, dlatego te owady spotyka się zazwyczaj w koloniach. Najczęściej pojawiają się one w miejscach ciepłych i ogrzewanych. Dorosłe osobniki produkują w tylnym jelicie specjalny feromon agregacyjny. To właśnie dzięki temu związek ten może być rozprzestrzeniany do innych owadów poprzez wnikanie do ich odchodów. Reasumując w ten sposób wabione są kolejne osobniki.

W przypadku aktywności to samce posiadają większą zdolność do ruchliwości. Samice raczej rzadko zapuszczają się daleko od miejsca bytowania. W poszukiwaniu wody czy pożywienia wybierają się zatem samce, a nawet larwy.

W ciągu doby o stałej porze ma miejsce najczęściej kopulacja owadów. Może być to różnorodna pora na przykład u karaczana amerykańskiego największą aktywność zauważa się dopiero o zmroku.

Karaczany składają zazwyczaj od 4 do 8 kokonów w ciągu całego życia. Średnio jest ich 6. Zdarza się, że niezapłodnione samice także składają kokony jednak nie wykluwają się z nich żadne larwy. Z właściwych kokonów wykluwa się natomiast od 30 do 40 larw.

 

Karaczan prusak - Zagrożenie

Ze względu na pochodzenie karaczanów prusaków owady te wolą ciepły klimat i wyższe temperatury. Ponadto są one wręcz wrażliwe na niskie temperatury, dlatego najczęściej spotkać można je w miejscach ciepłych takich jak piekarnie, magazyny, kuchnie czy też szpitale. Przede wszystkim uwielbiają one ogrzewane pomieszczenia wszelkiego rodzaju. Dodatkowo obecność określonych produktów spożywczych przyciąga te insekty. Szczególnym uznaniem cieszą się produkty posiadające dużo białka, a także marchew, ziemniaki, oraz wyroby mączne. Dodatkowo owady poszukują produktów posiadających jak największą ilość wody. Jednak zauważono, że nawet w miejscach, w których znajduje się mało produktów białkowych owady te potrafią przetrwać i mieć się świetnie. Otóż w takich sytuacjach, gdy brakuje im białka potrafią zjadać innych osobników.  

Innymi miejscami, w których spotkać można kolonie prusaków są wilgotne pomieszczenia takie jak łazienki czy kuchnie. Najważniejszym aspektem jest dla nich dostęp do pożywienia i wody, dlatego w przypadku ich braku owady przemieszczają się do innych pomieszczeń w danym budynku. Najczęściej jednak są to krótkie spacery, gdyż owady nie lubią opuszczać swoich bezpiecznych kryjówek na dłużej. Najczęstsze miejsca bytowania tych owadów to różne zakamarki za kuchenką, lodówką, zlewozmywakiem, szafkami, a także pod listwami podłogowymi czy boazerią.

Zagrożenie wynikające z obecności w danym pomieszczeniu prusaków wynika przede wszystkim z zanieczyszczania produktów spożywczych odchodami. Bezpośrednim skutkiem jest psucie się produktów jednak ich spożycie zagraża różnymi chorobami. Prusaki mają bardzo dużą zdolność to przenoszenia wirusów i bakterii wywołujących poważne choroby takie jak dżuma czy trąd, gruźlica i cholera, a także biegunka.  Czasem wywołują one także reakcje alergiczne u ludzi i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się zakażeń wewnątrzszpitalnych. Gdy w danym obiekcie znajduje się duża kolonia tych owadów czuć charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?