Karaczan prusak

 

Budowa insekta

Potocznie nazywane karaluchy to tak formalnie karaczany prusaki(Blatella germanica). Ich korzenie sięgają terenu Azji jednak w bardzo łatwy sposób zostały one  zawleczone na inne kontynenty, Mianowicie to człowiek przyczynił się do rozprzestrzeniania tego insekta poprzez transport oraz podróże. Wygląd owada jest zależny od jego płci, gdyż samce posiadają tułów w kolorze brunatnożółtym oraz jaśniejsze czułka i odnóża. Natomiast samice występują w ciemniejszych barwach. Bardzo charakterystyczne są cienkie i dość długie czułka, które znajdują się na głowie owada. Są one dość ruchliwe i owady bardzo dbają o ich czystość. Karaczany mogą dotrzeć bez problemu w każde miejsce, gdyż ich odnóża wyposażone są w przylgi oraz pazurki. To sprawia, że nawet pionowe powierzchnie nie stanowią dla nich żadnej bariery.  Dodatkowo owady te posiadają parę skrzydeł jednak nie służą im one do latania, ale raczej szybowania. W przypadku larw tego owada zauważyć można spłaszczone i mniejsze ciało co sprawia, że mogą one docierać to trudno dostępnych miejsc. To, dlatego nierzadko można znaleźć larwy w szczelinach, szparach oraz pod listwami podłogowymi, a także w niedalekiej odległości od rur kanalizacyjnych.

 

Bytowanie

Karaczan prusak jest insektem, który nie lubi bytować w pojedynkę. To, dlatego te owady spotyka się zazwyczaj w koloniach. Najczęściej pojawiają się one w miejscach ciepłych i ogrzewanych. Dorosłe osobniki produkują w tylnym jelicie specjalny feromon agregacyjny. To właśnie dzięki temu związek ten może być rozprzestrzeniany do innych owadów poprzez wnikanie do ich odchodów. Reasumując w ten sposób wabione są kolejne osobniki.

W przypadku aktywności to samce posiadają większą zdolność do ruchliwości. Samice raczej rzadko zapuszczają się daleko od miejsca bytowania. W poszukiwaniu wody czy pożywienia wybierają się zatem samce, a nawet larwy.

W ciągu doby o stałej porze ma miejsce najczęściej kopulacja owadów. Może być to różnorodna pora na przykład u karaczana amerykańskiego największą aktywność zauważa się dopiero o zmroku.

Karaczany składają zazwyczaj od 4 do 8 kokonów w ciągu całego życia. Średnio jest ich 6. Zdarza się, że niezapłodnione samice także składają kokony jednak nie wykluwają się z nich żadne larwy. Z właściwych kokonów wykluwa się natomiast od 30 do 40 larw.

 

Zagrożenie

Ze względu na pochodzenie karaczanów prusaków owady te wolą ciepły klimat i wyższe temperatury. Ponadto są one wręcz wrażliwe na niskie temperatury, dlatego najczęściej spotkać można je w miejscach ciepłych takich jak piekarnie, magazyny, kuchnie czy też szpitale. Przede wszystkim uwielbiają one ogrzewane pomieszczenia wszelkiego rodzaju. Dodatkowo obecność określonych produktów spożywczych przyciąga te insekty. Szczególnym uznaniem cieszą się produkty posiadające dużo białka, a także marchew, ziemniaki, oraz wyroby mączne. Dodatkowo owady poszukują produktów posiadających jak największą ilość wody. Jednak zauważono, że nawet w miejscach, w których znajduje się mało produktów białkowych owady te potrafią przetrwać i mieć się świetnie. Otóż w takich sytuacjach, gdy brakuje im białka potrafią zjadać innych osobników.  

Innymi miejscami, w których spotkać można kolonie prusaków są wilgotne pomieszczenia takie jak łazienki czy kuchnie. Najważniejszym aspektem jest dla nich dostęp do pożywienia i wody, dlatego w przypadku ich braku owady przemieszczają się do innych pomieszczeń w danym budynku. Najczęściej jednak są to krótkie spacery, gdyż owady nie lubią opuszczać swoich bezpiecznych kryjówek na dłużej. Najczęstsze miejsca bytowania tych owadów to różne zakamarki za kuchenką, lodówką, zlewozmywakiem, szafkami, a także pod listwami podłogowymi czy boazerią.

Zagrożenie wynikające z obecności w danym pomieszczeniu prusaków wynika przede wszystkim z zanieczyszczania produktów spożywczych odchodami. Bezpośrednim skutkiem jest psucie się produktów jednak ich spożycie zagraża różnymi chorobami. Prusaki mają bardzo dużą zdolność to przenoszenia wirusów i bakterii wywołujących poważne choroby takie jak dżuma czy trąd, gruźlica i cholera, a także biegunka.  Czasem wywołują one także reakcje alergiczne u ludzi i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się zakażeń wewnątrzszpitalnych. Gdy w danym obiekcie znajduje się duża kolonia tych owadów czuć charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.