Mucha domowa

Mucha domowa, mucha zwalczanie

 

Budowa muchy

Zewnętrzny wygląd muchy charakteryzuje się przede wszystkim ciemnoszarym ubarwieniem tułowia oraz odwłokiem w kolorze szarożółtym. Dodatkowo tułów posiada podłużne paski. Owad ten posiada odnóża, które są wyposażone w pazurki i przylgi. Długość odnóży może wynosić do 7,5 mm.  Mucha posiada aparat gębowy liżący, który służy do pobierania pożywienia. Pokarm rozpuszczany jest dzięki specjalnym enzymom występującym w ślinie owada. Budowa oczu pozwala muchom widzieć w zakresie 360°.


Mucha domowa - Proces rozwojowy

Rozwój rozpoczyna się latem, gdy samice muchy domowej (musca domestica) składają jaja. Zazwyczaj ma to miejsce w śmietnikach, na odchodach zwierzęcych i ludzkich, ale także na różnorodnych odpadach organicznych. Często dzieje się to w chlewniach, gdzie muchy składają jaja na gnojówkach. Już po  8-14 godzinach z jaj mogą wykluwać się larwy. Oczywiście w otoczeniu musi panować odpowiednia temperatura. Ich wzrost następuje bardzo szybko, dlatego już po 5 dniach mogą przemienić się w postać dorosłą. W tym czasie zmieniają one miejsce przebywania i wybierają raczej miejsca suche.


Mucha domowa - Zakres występowania

Mucha domowa występuje na całym świecie. Zwiększona aktywność przypada na letnie, ciepłe miesiące, gdy nie brakuje słońca. Najczęściej przebywają one na ścianach, sufitach, a także podłogach danego obiektu.  Wybierają one także nierzadko ciemniejsze zakamarki i kąty.

Zwalczanie muchy

Mucha występuje bardzo często w domach, mieszkaniach, biurach, a także zakładach produkcyjnych. Te  owady roznoszą wiele chorób, gdyż poprzez kontakt bezpośredni z odchodami czy substancjami organicznymi posiada wiele bakterii i wirusów. Najprostszym sposobem radzenie sobie z tymi owadami jest wykorzystywanie lepów na muchy, muchołapek czy też lamp wabiących. Na szczęście na rynku istnieje wiele różnorodnych środków na takie owady.

Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem skutecznego pozbycia się much domowych jest stosowanie środków chemicznych.

 

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.