Mucha domowa

 

Budowa muchy

Zewnętrzny wygląd muchy charakteryzuje się przede wszystkim ciemnoszarym ubarwieniem tułowia oraz odwłokiem w kolorze szarożółtym. Dodatkowo tułów posiada podłużne paski. Owad ten posiada odnóża, które są wyposażone w pazurki i przylgi. Długość odnóży może wynosić do 7,5 mm.  Mucha posiada aparat gębowy liżący, który służy do pobierania pożywienia. Pokarm rozpuszczany jest dzięki specjalnym enzymom występującym w ślinie owada. Budowa oczu pozwala muchom widzieć w zakresie 360°.


Proces rozwojowy

Rozwój rozpoczyna się latem, gdy samice muchy domowej (musca domestica) składają jaja. Zazwyczaj ma to miejsce w śmietnikach, na odchodach zwierzęcych i ludzkich, ale także na różnorodnych odpadach organicznych. Często dzieje się to w chlewniach, gdzie muchy składają jaja na gnojówkach. Już po  8-14 godzinach z jaj mogą wykluwać się larwy. Oczywiście w otoczeniu musi panować odpowiednia temperatura. Ich wzrost następuje bardzo szybko, dlatego już po 5 dniach mogą przemienić się w postać dorosłą. W tym czasie zmieniają one miejsce przebywania i wybierają raczej miejsca suche.


Zakres występowania

Mucha domowa występuje na całym świecie. Zwiększona aktywność przypada na letnie, ciepłe miesiące, gdy nie brakuje słońca. Najczęściej przebywają one na ścianach, sufitach, a także podłogach danego obiektu.  Wybierają one także nierzadko ciemniejsze zakamarki i kąty.
Zwalczanie muchy

Mucha występuje bardzo często w domach, mieszkaniach, biurach, a także zakładach produkcyjnych. Te  owady roznoszą wiele chorób, gdyż poprzez kontakt bezpośredni z odchodami czy substancjami organicznymi posiada wiele bakterii i wirusów. Najprostszym sposobem radzenie sobie z tymi owadami jest wykorzystywanie lepów na muchy, muchołapek czy też lamp wabiących. Na szczęście na rynku istnieje wiele różnorodnych środków na takie owady.

Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem skutecznego pozbycia się much domowych jest stosowanie środków chemicznych.

 

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.