Mucha domowa

Mucha domowa, mucha zwalczanie

 

Budowa muchy

Zewnętrzny wygląd muchy charakteryzuje się przede wszystkim ciemnoszarym ubarwieniem tułowia oraz odwłokiem w kolorze szarożółtym. Dodatkowo tułów posiada podłużne paski. Owad ten posiada odnóża, które są wyposażone w pazurki i przylgi. Długość odnóży może wynosić do 7,5 mm.  Mucha posiada aparat gębowy liżący, który służy do pobierania pożywienia. Pokarm rozpuszczany jest dzięki specjalnym enzymom występującym w ślinie owada. Budowa oczu pozwala muchom widzieć w zakresie 360°.


Mucha domowa - Proces rozwojowy

Rozwój rozpoczyna się latem, gdy samice muchy domowej (musca domestica) składają jaja. Zazwyczaj ma to miejsce w śmietnikach, na odchodach zwierzęcych i ludzkich, ale także na różnorodnych odpadach organicznych. Często dzieje się to w chlewniach, gdzie muchy składają jaja na gnojówkach. Już po  8-14 godzinach z jaj mogą wykluwać się larwy. Oczywiście w otoczeniu musi panować odpowiednia temperatura. Ich wzrost następuje bardzo szybko, dlatego już po 5 dniach mogą przemienić się w postać dorosłą. W tym czasie zmieniają one miejsce przebywania i wybierają raczej miejsca suche.


Mucha domowa - Zakres występowania

Mucha domowa występuje na całym świecie. Zwiększona aktywność przypada na letnie, ciepłe miesiące, gdy nie brakuje słońca. Najczęściej przebywają one na ścianach, sufitach, a także podłogach danego obiektu.  Wybierają one także nierzadko ciemniejsze zakamarki i kąty.

Zwalczanie muchy

Mucha występuje bardzo często w domach, mieszkaniach, biurach, a także zakładach produkcyjnych. Te  owady roznoszą wiele chorób, gdyż poprzez kontakt bezpośredni z odchodami czy substancjami organicznymi posiada wiele bakterii i wirusów. Najprostszym sposobem radzenie sobie z tymi owadami jest wykorzystywanie lepów na muchy, muchołapek czy też lamp wabiących. Na szczęście na rynku istnieje wiele różnorodnych środków na takie owady.

Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem skutecznego pozbycia się much domowych jest stosowanie środków chemicznych.

 

Artykuły

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety.