Mucha domowa

 

Budowa muchy

Zewnętrzny wygląd muchy charakteryzuje się przede wszystkim ciemnoszarym ubarwieniem tułowia oraz odwłokiem w kolorze szarożółtym. Dodatkowo tułów posiada podłużne paski. Owad ten posiada odnóża, które są wyposażone w pazurki i przylgi. Długość odnóży może wynosić do 7,5 mm.  Mucha posiada aparat gębowy liżący, który służy do pobierania pożywienia. Pokarm rozpuszczany jest dzięki specjalnym enzymom występującym w ślinie owada. Budowa oczu pozwala muchom widzieć w zakresie 360°.


Proces rozwojowy

Rozwój rozpoczyna się latem, gdy samice muchy domowej (musca domestica) składają jaja. Zazwyczaj ma to miejsce w śmietnikach, na odchodach zwierzęcych i ludzkich, ale także na różnorodnych odpadach organicznych. Często dzieje się to w chlewniach, gdzie muchy składają jaja na gnojówkach. Już po  8-14 godzinach z jaj mogą wykluwać się larwy. Oczywiście w otoczeniu musi panować odpowiednia temperatura. Ich wzrost następuje bardzo szybko, dlatego już po 5 dniach mogą przemienić się w postać dorosłą. W tym czasie zmieniają one miejsce przebywania i wybierają raczej miejsca suche.


Zakres występowania

Mucha domowa występuje na całym świecie. Zwiększona aktywność przypada na letnie, ciepłe miesiące, gdy nie brakuje słońca. Najczęściej przebywają one na ścianach, sufitach, a także podłogach danego obiektu.  Wybierają one także nierzadko ciemniejsze zakamarki i kąty.
Zwalczanie muchy

Mucha występuje bardzo często w domach, mieszkaniach, biurach, a także zakładach produkcyjnych. Te  owady roznoszą wiele chorób, gdyż poprzez kontakt bezpośredni z odchodami czy substancjami organicznymi posiada wiele bakterii i wirusów. Najprostszym sposobem radzenie sobie z tymi owadami jest wykorzystywanie lepów na muchy, muchołapek czy też lamp wabiących. Na szczęście na rynku istnieje wiele różnorodnych środków na takie owady.

Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem skutecznego pozbycia się much domowych jest stosowanie środków chemicznych.

 

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.