Omacnica spichrzanka

omacnica spichrzanka, szkodnik, omacnica spichrzanka zwalczanie

 

Omacnica spichrzanka - Anatomia

Omacnica spichrzanka to nic innego jak motyl spożywczy. Można go spotkać zarówno w magazynie z żywnością jak i we własnym domu. Omacnica ma charakterystyczne ciemne skrzydła otoczone żółtym akcentem. Skrzydła motyla spożywczego sięgają rozpiętości nawet 18 mm.

Larwa omacnicy nie jest charakterystyczna dla każdego motyla spożywczego – jej barwa jest uzależniona od pokarmu, jaki pasożytuje.

Omacnica spichrzanka  - Narodziny motyla spożywczego

Na pokarm, który, z którego będzie później pasożytować larwa samica składa aż 200 jaj. Jaja motyla spożywczego są białe i swoim rozmiarem sięgają 6 mm długości oraz 4 mm szerokości. W zależności od tego, jakie panują warunki zewnętrzne rozwija sie larwa. Przy mało przychylnych okres larwowy może trwać nawet pół roku. Dorosłe osobniki motyla spożywczego żyją około 14 dni. Atakują one pożywienie tylko w porach nocnych.

Omacnica spichrzanka - Miejsce przebywania motyla spożywczego

Motyle spożywcze można spotkać na całym świecie – doskonale one sobie radzą w każdych warunkach. Są to owady doskonale przystosowane do pomieszczeń zamkniętych, dlatego tez od jakiegoś czasu są one uważane za najgorsze szkodniki magazynowe w USA. Można je spotkać w dużych zakładach produkcji żywności, ale również w domach i mieszkaniach. 

Omacnica spichrzanka - Eliminacja szkodnika

Przy eliminacji jakiegokolwiek szkodnika bardzo ważna jest częsta kontrola i środki zapobiegawcze. W momencie zaniedbania i poważnego zadomowienia się owada pomaga tylko dezynsekcja chemiczna. Wszystkie skażone produkty przez motyla spożywczego powinno się dokładnie przesiać.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.