Omacnica spichrzanka

 

Omacnica spichrzanka - Anatomia

Omacnica spichrzanka to nic innego jak motyl spożywczy. Można go spotkać zarówno w magazynie z żywnością jak i we własnym domu. Omacnica ma charakterystyczne ciemne skrzydła otoczone żółtym akcentem. Skrzydła motyla spożywczego sięgają rozpiętości nawet 18 mm.

Larwa omacnicy nie jest charakterystyczna dla każdego motyla spożywczego – jej barwa jest uzależniona od pokarmu, jaki pasożytuje.

Omacnica spichrzanka  - Narodziny motyla spożywczego

Na pokarm, który, z którego będzie później pasożytować larwa samica składa aż 200 jaj. Jaja motyla spożywczego są białe i swoim rozmiarem sięgają 6 mm długości oraz 4 mm szerokości. W zależności od tego, jakie panują warunki zewnętrzne rozwija sie larwa. Przy mało przychylnych okres larwowy może trwać nawet pół roku. Dorosłe osobniki motyla spożywczego żyją około 14 dni. Atakują one pożywienie tylko w porach nocnych.

Omacnica spichrzanka - Miejsce przebywania motyla spożywczego

Motyle spożywcze można spotkać na całym świecie – doskonale one sobie radzą w każdych warunkach. Są to owady doskonale przystosowane do pomieszczeń zamkniętych, dlatego tez od jakiegoś czasu są one uważane za najgorsze szkodniki magazynowe w USA. Można je spotkać w dużych zakładach produkcji żywności, ale również w domach i mieszkaniach. 

Omacnica spichrzanka - Eliminacja szkodnika

Przy eliminacji jakiegokolwiek szkodnika bardzo ważna jest częsta kontrola i środki zapobiegawcze. W momencie zaniedbania i poważnego zadomowienia się owada pomaga tylko dezynsekcja chemiczna. Wszystkie skażone produkty przez motyla spożywczego powinno się dokładnie przesiać.

Artykuły

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.