Omacnica spichrzanka

omacnica spichrzanka, szkodnik, omacnica spichrzanka zwalczanie

 

Omacnica spichrzanka - Anatomia

Omacnica spichrzanka to nic innego jak motyl spożywczy. Można go spotkać zarówno w magazynie z żywnością jak i we własnym domu. Omacnica ma charakterystyczne ciemne skrzydła otoczone żółtym akcentem. Skrzydła motyla spożywczego sięgają rozpiętości nawet 18 mm.

Larwa omacnicy nie jest charakterystyczna dla każdego motyla spożywczego – jej barwa jest uzależniona od pokarmu, jaki pasożytuje.

Omacnica spichrzanka  - Narodziny motyla spożywczego

Na pokarm, który, z którego będzie później pasożytować larwa samica składa aż 200 jaj. Jaja motyla spożywczego są białe i swoim rozmiarem sięgają 6 mm długości oraz 4 mm szerokości. W zależności od tego, jakie panują warunki zewnętrzne rozwija sie larwa. Przy mało przychylnych okres larwowy może trwać nawet pół roku. Dorosłe osobniki motyla spożywczego żyją około 14 dni. Atakują one pożywienie tylko w porach nocnych.

Omacnica spichrzanka - Miejsce przebywania motyla spożywczego

Motyle spożywcze można spotkać na całym świecie – doskonale one sobie radzą w każdych warunkach. Są to owady doskonale przystosowane do pomieszczeń zamkniętych, dlatego tez od jakiegoś czasu są one uważane za najgorsze szkodniki magazynowe w USA. Można je spotkać w dużych zakładach produkcji żywności, ale również w domach i mieszkaniach. 

Omacnica spichrzanka - Eliminacja szkodnika

Przy eliminacji jakiegokolwiek szkodnika bardzo ważna jest częsta kontrola i środki zapobiegawcze. W momencie zaniedbania i poważnego zadomowienia się owada pomaga tylko dezynsekcja chemiczna. Wszystkie skażone produkty przez motyla spożywczego powinno się dokładnie przesiać.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?