Omacnica spichrzanka

 

Anatomia

Omacnica spichrzanka to nic innego jak motyl spożywczy. Można go spotkać zarówno w magazynie z żywnością jak i we własnym domu. Omacnica ma charakterystyczne ciemne skrzydła otoczone żółtym akcentem. Skrzydła motyla spożywczego sięgają rozpiętości nawet 18 mm.

Larwa omacnicy nie jest charakterystyczna dla każdego motyla spożywczego – jej barwa jest uzależniona od pokarmu, jaki pasożytuje.

 

Narodziny motyla spożywczego

Na pokarm, który, z którego będzie później pasożytować larwa samica składa aż 200 jaj. Jaja motyla spożywczego są białe i swoim rozmiarem sięgają 6 mm długości oraz 4 mm szerokości. W zależności od tego, jakie panują warunki zewnętrzne rozwija sie larwa. Przy mało przychylnych okres larwowy może trwać nawet pół roku. Dorosłe osobniki motyla spożywczego żyją około 14 dni. Atakują one pożywienie tylko w porach nocnych.

 

Miejsce przebywania motyla spożywczego

Motyle spożywcze można spotkać na całym świecie – doskonale one sobie radzą w każdych warunkach. Są to owady doskonale przystosowane do pomieszczeń zamkniętych, dlatego tez od jakiegoś czasu są one uważane za najgorsze szkodniki magazynowe w USA. Można je spotkać w dużych zakładach produkcji żywności, ale również w domach i mieszkaniach. 

 

Eliminacja szkodnika

Przy eliminacji jakiegokolwiek szkodnika bardzo ważna jest częsta kontrola i środki zapobiegawcze. W momencie zaniedbania i poważnego zadomowienia się owada pomaga tylko dezynsekcja chemiczna. Wszystkie skażone produkty przez motyla spożywczego powinno się dokładnie przesiać.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.