Pleśniakowiec lśniący

pleśniakowiec lśniący, zwalczanie pleśniakowca

 

Pleśniakowiec lśniący - Budowa

Pleśniakowiec lśniący ma owalny, podłużny kształt oraz występuje w barwie brązowej. Jak sama nazwa wskazuje – jest to owad bardzo lśniący i tym się wyróżnia od innych chrząszczy. Jego rozmiary określa się w granicach 5,5 – 7,0 mm. Samice są większe od samców tego szkodnika. Patrząc na chrząszcza można zauważyć, że jego czółenka jak głowa jest barwy czerwonej. Czułki składają się z 11 części i całe pokryte są włoskami. Jednocześnie maja one długość przedplecza. Pleśniakowiec lśniący posiada skrzydła lotne i jako jeden z niewielu rodzajów chrząszczy czasami z nich korzysta.

 

Pleśniakowiec lśniący - Tereny zamieszkiwane przez szkodnika

Chrząszcz wybiera miejsca, w których przechowywane są produkty mączne, ziarna zbóż, kasze oraz pasze. Przede wszystkim żeruje on w produktach, które pleśnieją, czyli tych zaniedbanych i dawno zapomnianych. Są to osobniki bardzo osamotnione, dlatego też w magazynach bardzo rzadko spotyka się je w grupach. Nie są to duże szkodniki, nie niszczą produktów nowych. Ich obecność za to pokazuje, że dane miejsce – magazyn – jest bardzo zaniedbane i brudne, a warunki przechowywania żywności nie są dostatecznie dobre.

Ewolucja chrząszcza w Polsce ma krótką historię. Do końca lat 70 był on bardzo rzadko spotykanym owadem. Jednak od tamtego czasu sie wiele zmieniło. Ludzie zaczęli przywiązywać wagę do ilości a nie jakości chowu, w związku z tym obecność pleśniakowca bardzo wzrosła i dziś najczęściej można go spotkać w takich miejscach jak brojlernie gdzie w ściółkach żyje pleśniowiec pospolity.

 

Pleśniakowiec lśniący - Szkodliwość pleśniakowca pospolitego

Mimo to, że wydawałoby się, że pleśniakowiec nie wyrządza żadnych szkód to jednak jego ewolucja popchnęła go do tego, że stał się owadem wszystkożernym. W związku z tym, jeżeli nie ma pleśni to on i tak znajdzie sobie odpowiednie miejsce pasożytowania. Najlepiej się on czuje w produktach roślinnych, ale w zwierzęcych również się doskonale odnajduje. Najlepszymi warunkami do jego bytowania jest stęchlizna jak i rozkładające się pokarmy. Pleśniakowce gdy brakuje im pożywienia wychodzą w jego poszukiwaniu. W tym przypadku mogą wyrządzić bardzo dużo szkód. Dorosłe osobniki maja bardzo twarde i niebezpieczne żuchwy, którymi potrafią uszkodzić drewno jak i elewacje budynku wżerając się w nią podczas poszukiwań. Swoimi podróżami potrafią tak zniszczyć zewnętrzną warstwę domu, że swoim działaniem potrafią obniżyć jej termiczne właściwości nawet o 30%.

Zarówno larwy jak i chrząszcze często znajdowane są w wewnętrznych organach młodych kurcząt. Dzieje się tak, ponieważ martwe ciała kurcząt są doskonałym środowiskiem rozwojowym dla pleśniakowca pospolitego.

Dodatkowo drób sam się infekuje i poprzez zjadanie larw pleśniowca pospolitego sam go wprowadza do swojego wnętrza. Dam indyk potrafi zjeść w ciągu 10 dni życia aż 200 larw, natomiast kurzy brojler nawet 450. Te osobniki drobiowe w wyniku wprowadzenia larw do swojego wnętrza dużo wolniej się rozwijają i maja bardzo mały przyrost masy. Jednocześnie wykazano, że zwiększa się ich śmiertelność.

 

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.