Dzier włochaty

 

Budowa ciała

Dzier to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który charakteryzuje się ciałem o długości o 14-16 mm. Cechą charakterystyczną są czerwone albo pomarańczowe odnóża. Dodatkowo insekt posiada czarny pancerz, którego krawędzie także są czerwone lub pomarańczowe.


Rozwój
Samice składają jaja bezpośrednio w ziemi. Młode larwy żywią się właściwie wszystkim, dlatego nie ma znaczenia czy pokarm jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Zdarza się, że larwy polują nawet na inne owady.


Bytowanie

Dzier włochaty nie ma wielkich wymagań co do warunków środowiskowych. To, dlatego spotkać można go zarówno w lasach, na polach,  łąkach, czy też na wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki wysokiej tolerancji można zauważyć tego insekta na terenie Europy, Iranu, Syberii i Japonii, ale także w miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Dodatkowo jego obecność zauważana jest także w Ameryce Północnej.


Zwalczanie

Insekt jest raczej drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady. Najczęściej występuje on w pobliżu terenów zamieszkałych, gdyż wabiony jest przez ciepło i światło. Owady te potrafią latać, dlatego nierzadko goszczą w domach mieszkalnych. Jednak nie są one zaliczane do owadów, które szkodzą, a raczej jedynie przeszkadzają.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.