Dzier włochaty

dzier włochaty, szkodnik, zwalczanie

 

Dzier włochaty - Budowa ciała

Dzier to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który charakteryzuje się ciałem o długości o 14-16 mm. Cechą charakterystyczną są czerwone albo pomarańczowe odnóża. Dodatkowo insekt posiada czarny pancerz, którego krawędzie także są czerwone lub pomarańczowe.


Dzier włochaty - Rozwój

Samice składają jaja bezpośrednio w ziemi. Młode larwy żywią się właściwie wszystkim, dlatego nie ma znaczenia czy pokarm jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Zdarza się, że larwy polują nawet na inne owady.


Dzier włochaty - Bytowanie

Dzier włochaty nie ma wielkich wymagań co do warunków środowiskowych. To, dlatego spotkać można go zarówno w lasach, na polach,  łąkach, czy też na wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki wysokiej tolerancji można zauważyć tego insekta na terenie Europy, Iranu, Syberii i Japonii, ale także w miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Dodatkowo jego obecność zauważana jest także w Ameryce Północnej.


Dzier włochaty - Zwalczanie

Insekt jest raczej drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady. Najczęściej występuje on w pobliżu terenów zamieszkałych, gdyż wabiony jest przez ciepło i światło. Owady te potrafią latać, dlatego nierzadko goszczą w domach mieszkalnych. Jednak nie są one zaliczane do owadów, które szkodzą, a raczej jedynie przeszkadzają.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.