Dzier włochaty

dzier włochaty, szkodnik, zwalczanie

 

Dzier włochaty - Budowa ciała

Dzier to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który charakteryzuje się ciałem o długości o 14-16 mm. Cechą charakterystyczną są czerwone albo pomarańczowe odnóża. Dodatkowo insekt posiada czarny pancerz, którego krawędzie także są czerwone lub pomarańczowe.


Dzier włochaty - Rozwój

Samice składają jaja bezpośrednio w ziemi. Młode larwy żywią się właściwie wszystkim, dlatego nie ma znaczenia czy pokarm jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Zdarza się, że larwy polują nawet na inne owady.


Dzier włochaty - Bytowanie

Dzier włochaty nie ma wielkich wymagań co do warunków środowiskowych. To, dlatego spotkać można go zarówno w lasach, na polach,  łąkach, czy też na wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki wysokiej tolerancji można zauważyć tego insekta na terenie Europy, Iranu, Syberii i Japonii, ale także w miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Dodatkowo jego obecność zauważana jest także w Ameryce Północnej.


Dzier włochaty - Zwalczanie

Insekt jest raczej drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady. Najczęściej występuje on w pobliżu terenów zamieszkałych, gdyż wabiony jest przez ciepło i światło. Owady te potrafią latać, dlatego nierzadko goszczą w domach mieszkalnych. Jednak nie są one zaliczane do owadów, które szkodzą, a raczej jedynie przeszkadzają.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?