Dzier włochaty - Budowa ciała
Dzier to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który charakteryzuje się ciałem o długości o 14-16 mm. Cechą charakterystyczną są czerwone albo pomarańczowe odnóża. Dodatkowo insekt posiada czarny pancerz, którego krawędzie także są czerwone lub pomarańczowe.
Dzier włochaty - Rozwój
Samice składają jaja bezpośrednio w ziemi. Młode larwy żywią się właściwie wszystkim, dlatego nie ma znaczenia czy pokarm jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Zdarza się, że larwy polują nawet na inne owady.
Dzier włochaty - Bytowanie
Dzier włochaty nie ma wielkich wymagań co do warunków środowiskowych. To, dlatego spotkać można go zarówno w lasach, na polach, łąkach, czy też na wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki wysokiej tolerancji można zauważyć tego insekta na terenie Europy, Iranu, Syberii i Japonii, ale także w miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Dodatkowo jego obecność zauważana jest także w Ameryce Północnej.
Dzier włochaty - Zwalczanie
Insekt jest raczej drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady. Najczęściej występuje on w pobliżu terenów zamieszkałych, gdyż wabiony jest przez ciepło i światło. Owady te potrafią latać, dlatego nierzadko goszczą w domach mieszkalnych. Jednak nie są one zaliczane do owadów, które szkodzą, a raczej jedynie przeszkadzają.