Dzier włochaty

dzier włochaty, szkodnik, zwalczanie

 

Dzier włochaty - Budowa ciała

Dzier to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który charakteryzuje się ciałem o długości o 14-16 mm. Cechą charakterystyczną są czerwone albo pomarańczowe odnóża. Dodatkowo insekt posiada czarny pancerz, którego krawędzie także są czerwone lub pomarańczowe.


Dzier włochaty - Rozwój

Samice składają jaja bezpośrednio w ziemi. Młode larwy żywią się właściwie wszystkim, dlatego nie ma znaczenia czy pokarm jest pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Zdarza się, że larwy polują nawet na inne owady.


Dzier włochaty - Bytowanie

Dzier włochaty nie ma wielkich wymagań co do warunków środowiskowych. To, dlatego spotkać można go zarówno w lasach, na polach,  łąkach, czy też na wilgotnych bagnistych terenach. Dzięki wysokiej tolerancji można zauważyć tego insekta na terenie Europy, Iranu, Syberii i Japonii, ale także w miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory, Madera. Dodatkowo jego obecność zauważana jest także w Ameryce Północnej.


Dzier włochaty - Zwalczanie

Insekt jest raczej drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady. Najczęściej występuje on w pobliżu terenów zamieszkałych, gdyż wabiony jest przez ciepło i światło. Owady te potrafią latać, dlatego nierzadko goszczą w domach mieszkalnych. Jednak nie są one zaliczane do owadów, które szkodzą, a raczej jedynie przeszkadzają.

Artykuły

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety.