Mącznik młynarek

 

Wygląd owada

Ciało owada może wynosić od 12 do 16 mm, a jego kolor może przechodzić od ciemnego brązu, aż do czarnego. Zawsze nieco jaśniejsze pozostają czułki i odnóża.  Ciało insekta pokrywają fałdki, dlatego często mamy wrażenie, że jest ona tłusta. Ciało owada jest prostokątne, ale ma również zaokrąglone boki. Posiada on także pokrywy oraz krótkie czułka. Dodatkowo u samców wyróżnia się łukowato wygięte przednie golenie.
Występowanie: Mącznik występuje na całym świecie. W Polsce również bardzo często spotkać można tego insekta.

 

Bytowanie

Insekty te występują zazwyczaj w miejscach zamieszkałych lub użytkowanych. To, dlatego nierzadko spotkać można je w mieszkaniach, domach, budynkach gospodarczych, ale także w młynach i piekarniach oraz sklepach. Bardzo często pojawiają się one w spiżarniach. Bardzo rzadko spotkać je można pod korą drzew czy też w spróchniałym drewnie.


Na czym żerują?

Owady upodobały sobie produkty takie jak ziarna zbóż, mąka, otręby oraz pochodne takich produktów. Znacznie rzadziej interesują się produktami pochodzenia zwierzęcego.


Rozwój

Samice mącznika są w stanie złożyć w ciągu całego życia do 500 jaj. Całkowity rozwój osobników trwa or roku do półtora. Owady mają dużą zdolność przetrwania nawet w niskich temperaturach. Posiadają one skrzydła, które służą do latania. Nierzadko wlatują do mieszkań i domów wabione światłem.

 
Szkodliwy wpływ

Z uwagi na duże wielkości ciała mącznik może zanieczyszczać bardzo duże powierzchnie produktów. Przede wszystkim odchody oraz martwe owady powodują, że produkty nie nadają się do spożycia. Dodatkowo insekty są w stanie uszkadzać opakowania tych produktów.

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.