Mącznik młynarek

Mącznik młynarek, zwalczanie mącznika młynarka

 

Mącznik młynarek - Wygląd owada

Ciało owada może wynosić od 12 do 16 mm, a jego kolor może przechodzić od ciemnego brązu, aż do czarnego. Zawsze nieco jaśniejsze pozostają czułki i odnóża.  Ciało insekta pokrywają fałdki, dlatego często mamy wrażenie, że jest ona tłusta. Ciało owada jest prostokątne, ale ma również zaokrąglone boki. Posiada on także pokrywy oraz krótkie czułka. Dodatkowo u samców wyróżnia się łukowato wygięte przednie golenie.
Występowanie: Mącznik występuje na całym świecie. W Polsce również bardzo często spotkać można tego insekta.

 

Mącznik młynarek - Bytowanie

Insekty te występują zazwyczaj w miejscach zamieszkałych lub użytkowanych. To, dlatego nierzadko spotkać można je w mieszkaniach, domach, budynkach gospodarczych, ale także w młynach i piekarniach oraz sklepach. Bardzo często pojawiają się one w spiżarniach. Bardzo rzadko spotkać je można pod korą drzew czy też w spróchniałym drewnie.


Mącznik młynarek​​​​​​​ - Na czym żerują?

Owady upodobały sobie produkty takie jak ziarna zbóż, mąka, otręby oraz pochodne takich produktów. Znacznie rzadziej interesują się produktami pochodzenia zwierzęcego.


Mącznik młynarek​​​​​​​ - Rozwój

Samice mącznika są w stanie złożyć w ciągu całego życia do 500 jaj. Całkowity rozwój osobników trwa or roku do półtora. Owady mają dużą zdolność przetrwania nawet w niskich temperaturach. Posiadają one skrzydła, które służą do latania. Nierzadko wlatują do mieszkań i domów wabione światłem.

 
Mącznik młynarek​​​​​​​ - Szkodliwy wpływ

Z uwagi na duże wielkości ciała mącznik może zanieczyszczać bardzo duże powierzchnie produktów. Przede wszystkim odchody oraz martwe owady powodują, że produkty nie nadają się do spożycia. Dodatkowo insekty są w stanie uszkadzać opakowania tych produktów.

Artykuły

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?

07.05.2018

Skuteczne metody zwalczania roztoczy - Allergoff Pro

Miejscami w których ilość alergenów roztoczy jest szczególnie wysoka są przedszkola. Istnieje wiele przyczyn dla których tak się dzieje. Wewnątrz pomieszczeń odchody roztoczy i inne alergeny znajdują się głównie w kurzu w związku z czym podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie jego ilości.

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów.