Mącznik młynarek

Mącznik młynarek, zwalczanie mącznika młynarka

 

Mącznik młynarek - Wygląd owada

Ciało owada może wynosić od 12 do 16 mm, a jego kolor może przechodzić od ciemnego brązu, aż do czarnego. Zawsze nieco jaśniejsze pozostają czułki i odnóża.  Ciało insekta pokrywają fałdki, dlatego często mamy wrażenie, że jest ona tłusta. Ciało owada jest prostokątne, ale ma również zaokrąglone boki. Posiada on także pokrywy oraz krótkie czułka. Dodatkowo u samców wyróżnia się łukowato wygięte przednie golenie.
Występowanie: Mącznik występuje na całym świecie. W Polsce również bardzo często spotkać można tego insekta.

 

Mącznik młynarek - Bytowanie

Insekty te występują zazwyczaj w miejscach zamieszkałych lub użytkowanych. To, dlatego nierzadko spotkać można je w mieszkaniach, domach, budynkach gospodarczych, ale także w młynach i piekarniach oraz sklepach. Bardzo często pojawiają się one w spiżarniach. Bardzo rzadko spotkać je można pod korą drzew czy też w spróchniałym drewnie.


Mącznik młynarek​​​​​​​ - Na czym żerują?

Owady upodobały sobie produkty takie jak ziarna zbóż, mąka, otręby oraz pochodne takich produktów. Znacznie rzadziej interesują się produktami pochodzenia zwierzęcego.


Mącznik młynarek​​​​​​​ - Rozwój

Samice mącznika są w stanie złożyć w ciągu całego życia do 500 jaj. Całkowity rozwój osobników trwa or roku do półtora. Owady mają dużą zdolność przetrwania nawet w niskich temperaturach. Posiadają one skrzydła, które służą do latania. Nierzadko wlatują do mieszkań i domów wabione światłem.

 
Mącznik młynarek​​​​​​​ - Szkodliwy wpływ

Z uwagi na duże wielkości ciała mącznik może zanieczyszczać bardzo duże powierzchnie produktów. Przede wszystkim odchody oraz martwe owady powodują, że produkty nie nadają się do spożycia. Dodatkowo insekty są w stanie uszkadzać opakowania tych produktów.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?