Mącznik młynarek

 

Wygląd owada

Ciało owada może wynosić od 12 do 16 mm, a jego kolor może przechodzić od ciemnego brązu, aż do czarnego. Zawsze nieco jaśniejsze pozostają czułki i odnóża.  Ciało insekta pokrywają fałdki, dlatego często mamy wrażenie, że jest ona tłusta. Ciało owada jest prostokątne, ale ma również zaokrąglone boki. Posiada on także pokrywy oraz krótkie czułka. Dodatkowo u samców wyróżnia się łukowato wygięte przednie golenie.
Występowanie: Mącznik występuje na całym świecie. W Polsce również bardzo często spotkać można tego insekta.

 

Bytowanie

Insekty te występują zazwyczaj w miejscach zamieszkałych lub użytkowanych. To, dlatego nierzadko spotkać można je w mieszkaniach, domach, budynkach gospodarczych, ale także w młynach i piekarniach oraz sklepach. Bardzo często pojawiają się one w spiżarniach. Bardzo rzadko spotkać je można pod korą drzew czy też w spróchniałym drewnie.


Na czym żerują?

Owady upodobały sobie produkty takie jak ziarna zbóż, mąka, otręby oraz pochodne takich produktów. Znacznie rzadziej interesują się produktami pochodzenia zwierzęcego.


Rozwój

Samice mącznika są w stanie złożyć w ciągu całego życia do 500 jaj. Całkowity rozwój osobników trwa or roku do półtora. Owady mają dużą zdolność przetrwania nawet w niskich temperaturach. Posiadają one skrzydła, które służą do latania. Nierzadko wlatują do mieszkań i domów wabione światłem.

 
Szkodliwy wpływ

Z uwagi na duże wielkości ciała mącznik może zanieczyszczać bardzo duże powierzchnie produktów. Przede wszystkim odchody oraz martwe owady powodują, że produkty nie nadają się do spożycia. Dodatkowo insekty są w stanie uszkadzać opakowania tych produktów.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.