Mklik Mączny

Mklik Mączny, szkodnik, Mklik Mączny zwalczanie

 

Budowa owada

Mklik mączny jest motylem dość dużych rozmiarów – długością potrafi osiągnąć 14 mm zaś rozpiętością skrzydeł aż 25 mm. Skrzydła mklika mącznego są szare – ciemne. Jednak w odróżnieniu od larw motyla spożywczego można go szybko rozpoznać na podstawie gąsienicy, która przyjmuje białą barwę, zieloną lub brudno różową. Osiąga ona długość 20 mm i cała pokryta jest włoskami.


Rozwój mklika mącznego

Samice mklika mącznego podobnie jak motyla spożywczego składają swe jaja bezpośrednio na pokarmie. Ich ilość jest ograniczona do małych grupek lub składane są pojedynczo. Jedna samica składa maksymalnie 420 jaj. W zależności od panujących warunków – temperatury – trwa rozwój mklika mącznego i waha się w okresie 4 – 21 dni. W formie larwalnej mklik mączny może przebywać nawet 128 dni zanim zmieni postać w dorosłego osobnika.

 

Strefa życia mklika mącznego

Motyl doskonale odnajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jest to największe zagrożenie dla produktów mącznych jak i przemiału ziarna. Owad oprócz bezpośrednich zniszczeń pozostawia po sobie odchody, które zanieczyszczają i skażają pokarmy. Takie pokarmy nie są zdatne do spożywania przez człowieka.


Zwalczanie

Najlepszym rozwiązaniem przy skażonej żywności przez mklika mącznego jest utylizacja tej żywności, jednak wiąże się to z dużymi stratami finansowymi. Można w takiej sytuacji zastosować metodę gazowania zatrudniając do tego wykwalifikowana kadrę zespołu DDD.

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?