Mklik Mączny

 

Budowa owada

Mklik mączny jest motylem dość dużych rozmiarów – długością potrafi osiągnąć 14 mm zaś rozpiętością skrzydeł aż 25 mm. Skrzydła mklika mącznego są szare – ciemne. Jednak w odróżnieniu od larw motyla spożywczego można go szybko rozpoznać na podstawie gąsienicy, która przyjmuje białą barwę, zieloną lub brudno różową. Osiąga ona długość 20 mm i cała pokryta jest włoskami.


Rozwój mklika mącznego

Samice mklika mącznego podobnie jak motyla spożywczego składają swe jaja bezpośrednio na pokarmie. Ich ilość jest ograniczona do małych grupek lub składane są pojedynczo. Jedna samica składa maksymalnie 420 jaj. W zależności od panujących warunków – temperatury – trwa rozwój mklika mącznego i waha się w okresie 4 – 21 dni. W formie larwalnej mklik mączny może przebywać nawet 128 dni zanim zmieni postać w dorosłego osobnika.

 

Strefa życia mklika mącznego

Motyl doskonale odnajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jest to największe zagrożenie dla produktów mącznych jak i przemiału ziarna. Owad oprócz bezpośrednich zniszczeń pozostawia po sobie odchody, które zanieczyszczają i skażają pokarmy. Takie pokarmy nie są zdatne do spożywania przez człowieka.


Zwalczanie

Najlepszym rozwiązaniem przy skażonej żywności przez mklika mącznego jest utylizacja tej żywności, jednak wiąże się to z dużymi stratami finansowymi. Można w takiej sytuacji zastosować metodę gazowania zatrudniając do tego wykwalifikowana kadrę zespołu DDD.

Artykuły

26.03.2018

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz

Zwalczanie gryzoni w gospodarstwach rolnych i wytwórniach pasz, zagrożenia ziwązane z ich bytowaniem, jakie straty powodują gryzonie oraz jak sie pozbyć i zabezpieczyć gospodarstwa rolne i wytwórnie pasz przed gryzoniami.

26.02.2018

Szkodniki w sklepie - jak się pozbyć? Karaluchy, muchy, mrówki i myszy w sklepie.

Sklepy spożywcze są idealnymi miejscami dla różnych gatunków szkodników takich  jak myszy, mrówki, muchy czy też karaluchy. Jest tak z kilku powodów bardzo ważnych powodów. 

12.02.2018

Zwalczanie kretów w ogrodzie - jak pozbyć się problemu kretów ?

Zwalczanie kretów w ogrodznie oraz metody zwalczania kretów. Czym jest kret Europejski, jak wygląda, co je i gdzie żyje kret ? Ciekawostki na temat kretów oraz skuteczne metody zwalczania kretów takie jak siatki na krety, metody odstraszania kretów, żywołapki na krety. 

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.