Mklik Mączny

 

Budowa owada

Mklik mączny jest motylem dość dużych rozmiarów – długością potrafi osiągnąć 14 mm zaś rozpiętością skrzydeł aż 25 mm. Skrzydła mklika mącznego są szare – ciemne. Jednak w odróżnieniu od larw motyla spożywczego można go szybko rozpoznać na podstawie gąsienicy, która przyjmuje białą barwę, zieloną lub brudno różową. Osiąga ona długość 20 mm i cała pokryta jest włoskami.


Rozwój mklika mącznego

Samice mklika mącznego podobnie jak motyla spożywczego składają swe jaja bezpośrednio na pokarmie. Ich ilość jest ograniczona do małych grupek lub składane są pojedynczo. Jedna samica składa maksymalnie 420 jaj. W zależności od panujących warunków – temperatury – trwa rozwój mklika mącznego i waha się w okresie 4 – 21 dni. W formie larwalnej mklik mączny może przebywać nawet 128 dni zanim zmieni postać w dorosłego osobnika.

 

Strefa życia mklika mącznego

Motyl doskonale odnajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jest to największe zagrożenie dla produktów mącznych jak i przemiału ziarna. Owad oprócz bezpośrednich zniszczeń pozostawia po sobie odchody, które zanieczyszczają i skażają pokarmy. Takie pokarmy nie są zdatne do spożywania przez człowieka.


Zwalczanie

Najlepszym rozwiązaniem przy skażonej żywności przez mklika mącznego jest utylizacja tej żywności, jednak wiąże się to z dużymi stratami finansowymi. Można w takiej sytuacji zastosować metodę gazowania zatrudniając do tego wykwalifikowana kadrę zespołu DDD.

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.