Wywilżna

 

Budowa wywilżny

Popularnie nazywana muszka owocówka posiada bardzo małe rozmiary. W pełni dorosły osobnik osiąga co najwyżej 4 mm długości. Ubarwienie osobnika ogranicza się zazwyczaj do odcieni brązu oraz ciemniejszego koloru na odwłoku. Wywilżna octówka posiada także żółty tułów oraz paski w takim samym kolorze na odwłoku. Dodatkowo posiada ona także jedną parę skrzydeł. Poczwarka tego owada najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie żerują larwy.

 

Rozwój owada

Niewiele trzeba czasu by larwa muchówki przemieniła się w dorosłego osobnika. W ciągu zaledwie kilku tygodni pojawić może się  nawet kilkaset młodych. Pojedyncza samica jest w stanie złożyć od 400 do 500 jaj. Ich rozwój trwa zaledwie 3 dni. Same jaja charakteryzują się owalną budową oraz występowaniem 4 wyrostków. Długość jaja może osiągać do  0,6 mm.


Gdzie występuje

Najczęstszymi miejscami bytowania muchówek są składowiska fermentujących owoców, a także sady owocowe. Owady te pojawiają się także przy produktach takich jak na przykład wino, konfitury czy ocet. Po zauważeniu występowania takich owadów i ich larw należy bezzwłocznie wyrzucić skażone produkty.


Skuteczna walka

Najważniejszym krokiem w celu pozbycia się owadów jest pozbycie się wszelkich produktów , na których bytują. Przede wszystkim należy, więc wyrzucić wszystkie gnijące i fermentujące owoce, a także inne produkty spożywcze.  Dodatkowo składowiska odpadów czyli występujące w każdym budynku kosze na śmieci także mogą stanowić miejsce żerowania owadów, dlatego należy je wyczyścić. Dopiero później można rozpocząć proces dezynsekcji, która powinna być przeprowadzona przez profesjonalną ekipę firmy DDD .

Artykuły

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.

07.06.2017

Dezynsekcja ULV

Dezynsekcja ULV to metoda aplikacji preparatu dezynsekcyjnego.  Inaczej nazywana metodą zamgławiania "zimną kroplą".

07.06.2017

Fumigacja kontenerów

Fumigacja konteneru inaczej dezynsekcja, która gwarantuje bezpieczeństwo przeworzonych towarów w kontenerach.