Wywilżna

 

Budowa wywilżny

Popularnie nazywana muszka owocówka posiada bardzo małe rozmiary. W pełni dorosły osobnik osiąga co najwyżej 4 mm długości. Ubarwienie osobnika ogranicza się zazwyczaj do odcieni brązu oraz ciemniejszego koloru na odwłoku. Wywilżna octówka posiada także żółty tułów oraz paski w takim samym kolorze na odwłoku. Dodatkowo posiada ona także jedną parę skrzydeł. Poczwarka tego owada najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie żerują larwy.

 

Rozwój owada

Niewiele trzeba czasu by larwa muchówki przemieniła się w dorosłego osobnika. W ciągu zaledwie kilku tygodni pojawić może się  nawet kilkaset młodych. Pojedyncza samica jest w stanie złożyć od 400 do 500 jaj. Ich rozwój trwa zaledwie 3 dni. Same jaja charakteryzują się owalną budową oraz występowaniem 4 wyrostków. Długość jaja może osiągać do  0,6 mm.


Gdzie występuje

Najczęstszymi miejscami bytowania muchówek są składowiska fermentujących owoców, a także sady owocowe. Owady te pojawiają się także przy produktach takich jak na przykład wino, konfitury czy ocet. Po zauważeniu występowania takich owadów i ich larw należy bezzwłocznie wyrzucić skażone produkty.


Skuteczna walka

Najważniejszym krokiem w celu pozbycia się owadów jest pozbycie się wszelkich produktów , na których bytują. Przede wszystkim należy, więc wyrzucić wszystkie gnijące i fermentujące owoce, a także inne produkty spożywcze.  Dodatkowo składowiska odpadów czyli występujące w każdym budynku kosze na śmieci także mogą stanowić miejsce żerowania owadów, dlatego należy je wyczyścić. Dopiero później można rozpocząć proces dezynsekcji, która powinna być przeprowadzona przez profesjonalną ekipę firmy DDD .

Artykuły

11.01.2018

Zwalczanie szerszeni - Jak się pozbyć szerszeni?

Gniazdo szerszeni w domu? - Usuwanie i zwalczanie gniazd szerszeni, czyli jak się pozbyć szerszeni. Czym są szerszenie i jak odstraszyć szerszenie, czym różni się szerszeń a osa. Szerszeń Europejski - występowanie, wygląd, rozwój, zagrożenia oraz sposoby na szerszenie. Firma Insektpol.

27.07.2017

Gazowanie domu

Szkodniki drewna to częsty problem w domach. O ich pojawieniu się mogą świadczyć otwory w drewnie lub wydobywające się z drewnianych belek dźwięki przypominające kołatanie. Co zrobić jeśli spotkamy się z tego typu problemem? Co zrobić jeśli mamy szkodniki drewna ? jak wytępić szkodniki drewna, jak się pozbyć szkodników drewna, jak wyplenić szkodniki drewna? Jak zwalczać szkodniki drewna? Istnieje wiele metod zwalczania szkodników drewna w domach. Jedną z nich jest gazowanie domu.

22.06.2017

Omacnica Spichrzanka

Omacnica Spichrzanka to jeden z popularniejszych moli spożywczych z rodziny omacnicowatych. Owady te liczą około dziesieciu tysięcy ze swojego gatunku, lecz w polsce występuje ich tylko 90. W dalszej części artykułu będzie można się dowiedziec gdzie wysętuję, jak wygląda, jakie szkody może powodować oraz jak zwalczać omacnice spichrzanke.

07.06.2017

Monitoring owadów i gryzoni

Monitoring owadów i gryzoni to część programu zwalczania szkodników, który zostaje opracowany i wdrożony przez firmę zwalczającą szkodniki.