Budowa wywilżny
Popularnie nazywana muszka owocówka posiada bardzo małe rozmiary. W pełni dorosły osobnik osiąga co najwyżej 4 mm długości. Ubarwienie osobnika ogranicza się zazwyczaj do odcieni brązu oraz ciemniejszego koloru na odwłoku. Wywilżna octówka posiada także żółty tułów oraz paski w takim samym kolorze na odwłoku. Dodatkowo posiada ona także jedną parę skrzydeł. Poczwarka tego owada najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie żerują larwy.
Wywilżna - Rozwój owada
Niewiele trzeba czasu by larwa muchówki przemieniła się w dorosłego osobnika. W ciągu zaledwie kilku tygodni pojawić może się nawet kilkaset młodych. Pojedyncza samica jest w stanie złożyć od 400 do 500 jaj. Ich rozwój trwa zaledwie 3 dni. Same jaja charakteryzują się owalną budową oraz występowaniem 4 wyrostków. Długość jaja może osiągać do 0,6 mm.
Wywilżna - Gdzie występuje
Najczęstszymi miejscami bytowania muchówek są składowiska fermentujących owoców, a także sady owocowe. Owady te pojawiają się także przy produktach takich jak na przykład wino, konfitury czy ocet. Po zauważeniu występowania takich owadów i ich larw należy bezzwłocznie wyrzucić skażone produkty.
Wywilżna - Skuteczna walka
Najważniejszym krokiem w celu pozbycia się owadów jest pozbycie się wszelkich produktów , na których bytują. Przede wszystkim należy, więc wyrzucić wszystkie gnijące i fermentujące owoce, a także inne produkty spożywcze. Dodatkowo składowiska odpadów czyli występujące w każdym budynku kosze na śmieci także mogą stanowić miejsce żerowania owadów, dlatego należy je wyczyścić. Dopiero później można rozpocząć proces dezynsekcji, która powinna być przeprowadzona przez profesjonalną ekipę firmy DDD .