Wywilżna

Wywilżna, muszka owocowa zwalczanie

 

Budowa wywilżny

Popularnie nazywana muszka owocówka posiada bardzo małe rozmiary. W pełni dorosły osobnik osiąga co najwyżej 4 mm długości. Ubarwienie osobnika ogranicza się zazwyczaj do odcieni brązu oraz ciemniejszego koloru na odwłoku. Wywilżna octówka posiada także żółty tułów oraz paski w takim samym kolorze na odwłoku. Dodatkowo posiada ona także jedną parę skrzydeł. Poczwarka tego owada najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie żerują larwy.

 

Wywilżna - Rozwój owada

Niewiele trzeba czasu by larwa muchówki przemieniła się w dorosłego osobnika. W ciągu zaledwie kilku tygodni pojawić może się  nawet kilkaset młodych. Pojedyncza samica jest w stanie złożyć od 400 do 500 jaj. Ich rozwój trwa zaledwie 3 dni. Same jaja charakteryzują się owalną budową oraz występowaniem 4 wyrostków. Długość jaja może osiągać do  0,6 mm.


Wywilżna - Gdzie występuje

Najczęstszymi miejscami bytowania muchówek są składowiska fermentujących owoców, a także sady owocowe. Owady te pojawiają się także przy produktach takich jak na przykład wino, konfitury czy ocet. Po zauważeniu występowania takich owadów i ich larw należy bezzwłocznie wyrzucić skażone produkty.


Wywilżna - Skuteczna walka

Najważniejszym krokiem w celu pozbycia się owadów jest pozbycie się wszelkich produktów , na których bytują. Przede wszystkim należy, więc wyrzucić wszystkie gnijące i fermentujące owoce, a także inne produkty spożywcze.  Dodatkowo składowiska odpadów czyli występujące w każdym budynku kosze na śmieci także mogą stanowić miejsce żerowania owadów, dlatego należy je wyczyścić. Dopiero później można rozpocząć proces dezynsekcji, która powinna być przeprowadzona przez profesjonalną ekipę firmy DDD .

Artykuły

11.10.2018

Świerzbowce drążące - czym są i jakie zagrożenie stanowią

Świerzbowce drążące są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków. Występują przede wszystkim na skórze głowy. Zasięg występowania większości świerzbowców jest podobny do zasięgu ich żywicieli.

02.08.2018

Pluskwy domowe - czym są, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Ze względu na swoją dietę są one owadami wyjątkowo uciążliwymi dla człowieka. Profesjonalne metody zwalczania pluskiew polegają głównie na oprysku przeprowadzanym za pomocą substancji chemicznych.

02.08.2018

Dzier włochaty - szkodnik z rodziny biegaczowatych

Czasami zwłaszcza jesienią zauważamy, że mamy czarne chrząszcze w domu lub czarne chrząszcze w mieszkaniu. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się co to za czarny chrząszcz w domu naszym? Co to za czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym? Kim jest ten czarny robak w domu? Co to za czarny robak w mieszkaniu? Gatunków chrząszczy jest wiele bardzo jednak możliwym jest, ze ten czarny chrząszcz w domu naszym lub czarny chrząszcz w mieszkaniu naszym to dzier włochaty.

06.07.2018

Usuwanie gniaz os, zwalczanie os

Osy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego kiedy to owady te pojawiają się masowo w tym również w miejscach, w których często pojawiają się ludzie takich jak ogrody czy podwórka. Osy podobnie jak pszczoły, mrówki, termity i szerszenie są owadami społecznymi. Osy są dużo bardziej niebezpieczne od pszczół. Dlaczego tak jest ?